آرکا

دکوراسیون داخلی

ارائه خدمات دکوراسیون داخلی توسط تیم آرکا

شیک بودن برازنده شماست
پس همین حالا شروع کنید ...

محیط کار و زندگی شما جایست که عمرتان را در آن میگذرانید و ویترینی است که نشان دهنده شخصیت کاری و شخصی شماست. این ویترین را به بهترین شکل برایتان میچینیم … 

دکوراسیون داخلی را می‌توان هنر چیدمان و انتخاب اثاثیه‌ی مناسب تعریف کرد. البته این تعریف بدون شک نمی‌تواند تعریفی کامل برای این هنر باشد. به کار بردن عنوان «هنر» برای این فعالیت به واسطه‌ی ظرافت و توجه به زیبایی‌های بصری و نکات فنی در کنار یکدیگر است. 

دکوراسیون داخلی، هنری است که به زیباسازی و چیدمان فضاهای داخلی می‌پردازد. این هنر شامل انتخاب رنگ‌ها، مبلمان، نورپردازی، کفپوش، لوازم دکوری و سایر عناصری است که در نهایت، فضایی زیبا، کاربردی و متناسب با سلیقه و نیازهای شما را خلق می‌کند.

INTERIOR DECORATION

ویژگی های دکوراسیون داخلی

برای تعریف دقیق این حرفه باید از زوایای مختلفی به آن پرداخت. در حقیقت دکوراسیون داخلی رشته‌ای از فعالیت‌ها، اصول و برنامه‌ریزی‌هاست که در نهایت به داشتن فضای داخلی با ویژگی‌های زیر می‌انجامد:

 • زیبایی
 • بهینه‌سازی فضا
 • هماهنگی بین اجزا
 • آسایش و رفاه
 • کارایی بیشتر

اما این‌که چگونه این هنر به این اهداف دست پیدا می‌کند را در ادامه بررسی خواهیم کرد. بیایید پیش از هر چیز به اهمیت دکوراسیون بپردازیم.

چرا دکوراسیون داخلی مهم است؟

 

دکوراسیون داخلی نقش مهمی در زندگی ما ایفا می‌کند. محیطی که در آن زندگی و کار می‌کنیم، بر خلق و خو، سلامتی و سطح انرژی ما تأثیر می‌گذارد. فضایی که به درستی و با دقت طراحی و چیدمان شده باشد، می‌تواند احساس آرامش، شادی و انگیزه را در ما ایجاد کند.

INTERIOR DECORATION

توسعه دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی نیز همگام با پیشرفت‌های مختلف تکنولوژی و علم، حرکتی رو به‌ جلو دارد. اختراع ابزار و تجهیزات جدید، باز شدن راه هنر به مسیرهای جدید و ترکیب هنر و معماری مدام در حال تأثیر بر این حرفه است. این مسئله باعث شده است سبک‌های متنوع طراحی دکوراسیون ابداع شده و در راستای رفاه و کارآمدی بیشتر فضاهای داخلی به آن‌ توجه بیشتری نشان داده شود.

شاید در گذشته توجه چندانی به  اصول دکوراسیون داخلی نمی‌شد. اما از گذشته‌های دور توجه به زیبایی و جذابیت فضاهای داخلی در نزد برخی از تمدن‌ها از اهمیت شگرفی برخوردار بود. به عنوان بارزترین نمونه در این زمینه می‌توان به  طراحی های داخلی مصر باستان و دکوراسیون ویژه‌ی آن اشاره کرد.

دکوراسیون داخلی
INTERIOR DECORATION

انواع دکوراسیون داخلی با توجه به کاربری ساختمان

ساختمان‌های مختلف با توجه به کاربری متفاوتی که دارند، نیازمند خصوصیات و توجهات ویژه‌ای در طراحی دکوراسیون خود هستند. به عبارت دقیق‌تر باید گفت دکوراسیون با توجه به نوع کاربری محل طراحی و اجرا می‌شود.

از این رو می‌توان طراحی دکوراسیون را بر اساس نوع کاربری محل مورد نظر به انواع مختلفی تقسیم کرد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • طراحی دکوراسیون اداری
 • طراحی دکوراسیون شرکت‌های خصوصی
 • طراحی دکوراسیون مدارس و محیط‌های آموزشی
 • طراحی دکوراسیون محیط‌های درمانی
 • طراحی دکوراسیون خانه و منزل مسکونی
 • طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه

اهمیت دکوراسیون داخلی

با توجه به اهدافی که برای دکوراسیون در بخش قبل بیان کردیم، می‌توان اهمیت آن را تا حدودی متوجه شد. اما بحث ما در این بخش بیشتر بر روی ضرورت داشتن دکوراسیونی با کیفیت و بر پایه‌ی اصول مختلف است. در اماکن و ساختمان‌های مختلف، دکوراسیون داخلی اهدافی مشترک و اهداف متفاوتی را دنبال می‌کند. این مسئله سبب می‌شود تفاوت‌هایی در هر یک از این فضاها از نظر نوع دکوراسیون داشته باشیم. برخی از انواع دکوراسیون‌ها را در بخش قبل معرفی کردیم. در این قسمت به اهمیت دکوراسیون در سه مورد از موارد بالا می‌پردازیم.

اهمیت دکوراسیون خانه

خانه محلی‌ست که افراد بیشترین زمان زندگی‌شان را در آن می‌گذارنند. این مکان باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا افراد بتوانند در آن احساس آرامش و رفاه کافی داشته باشند. استفاده از رنگ‌های مناسب، مبلمان، چیدمان اثاثیه و … از جمله پارامترهایی هستند که خانه را تبدیل به محلی دلنشین برای حضور می‌کنند. این اهیمت زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم توجه نکردن به اصول ارگونومیک، رنگ، نورپردازی و مسائلی از این دست می‌تواند بر روحیه‌ی افراد تأثیر منفی بگذارد.

اهیمت دکوراسیون اداری

دکوراسیون بر روحیه و سطح انرژی و نشاط افراد، در ادارات و سازمان‌ها تأثیر بیشتری را از خود نشان می‌دهد. در واقع یک دکوراسیون داخلی اداری خوب می‌تواند ضامن عملکرد بهتر و کارآمدی بیشتر کارمندان باشد.

از دیگر سو این دکوراسیون در صورتی که به بهترین شکل طراحی و اجرا شده باشد می‌تواند رضایت‌مندی مشتریان را نیز به همراه داشته باشد و این مسئله خود عامل مهمی در افزایش اهمیت این موضوع است.

اهمیت دکوراسیون محیط آموزشی

این محیط را به عنوان یکی از مثال‌های رایج در این زمینه مطرح می‌کنیم. در محیط‌های آموزشی با توجه به سن هنرجویان و دانش‌آموزان می‌توان فضاهای خاصی را ایجاد کرد. بیشترین نقطه‌ی تمرکز در طراحی دکوراسیون این اماکن ایجاد شور و اشتیاق بیشتر در افراد برای یادگیری و تبدیل فرایند یادگیری به امری شیرین و دلنشین است.

نکاتی برای داشتن دکوراسیونی زیبا و کاربردی:

 از فضای خود به درستی استفاده کنید. قبل از شروع دکوراسیون، نقشه فضای خود را بکشید و ابعاد آن را به دقت اندازه‌گیری کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بهترین چیدمان را برای مبلمان و لوازم خود پیدا کنید.

 از نور طبیعی استفاده کنید. تا حد امکان از پنجره‌های بزرگ و پرده‌های نازک استفاده کنید تا نور طبیعی به داخل فضای شما بتابد.

 از آینه‌ها استفاده کنید. آینه‌ها می‌توانند فضای شما را بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان دهند. به جزئیات توجه کنید. جزئیات کوچک مانند دستگیره‌های در، قاب پریزها و نوع چیدمان اشیاء دکوری تاثیر زیادی در زیبایی فضا دارند .

 

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی

انواع دکوراسیون داخلی را با توجه به استفاده در محل‌های مختلف بررسی کردیم. اما این مسئله به این معنا نیست که در تمام محل‌هایی که کاربری‌های یکسانی دارند، لزوماً باید دکوراسیون یکسانی استفاده کرد. دکوراسیون می‌تواند با توجه به سبک و نوعی که دارد نیز دارای تنوع باشد.

انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی شامل مواردی همچون دکوراسیون کلاسیک، دکوراسیون مینیمالیست، دکوراسیون مدرن و … می‌شود.

دکوراسیون داخلی در سبک و طرح های متنوعی قابل اجرا است که از این میان سبک Scandinavian این روزها حسابی محبوب شده و مورد توجه قرار گرفته است!

این سبک برای اولین بار در قرن بیستم میلادی مطرح شد و یکی از شاخه های معماری مدرن محسوب می شود. هدف سبک اسکاندیناوی به اجرا درآوردن جنبه عملکردی و مینیمالیستی در معماری داخلی است و همین موجب محبوبیت گسترده این سبک در سطح جهانی می شود.

در صورتی که تمایل دارید محیط منزلتان محیطی آرام و دلنشین باشد و به شما احساس آرامش بدهد، حدس می زنیم این سبک را دوست داشته باشید.

ویژگی های سبک اسکاندیناوی

یکنواختی و آرامش، سادگی خطوط و نقوش ساده، تعادل بین طبیعت و صنعت، مبلمان معاصر و ساده اما کاربردی و کاملاً راحت، استفاده از جزئیات و عناصر ساده و جذاب، برجستگی رنگ های خنثی مثل سفید، خاکستری و بژ. در یک نگاه کلی اگر به سبک های ساده علاقه دارید به سراغ این سبک بروید.

سبک Nautical

سبک دریایی در سال 2020 حسابی به محبوبیت رسید و طرفداران زیادی را به سوی خود جذب کرد. اگر شما هم آن دسته افرادی هستید که از دریا آرامش می گیرید، پیشنهاد می کنیم حتماً این سبک جذاب و دوست داشتنی را جزو گزینه های خود قرار دهید. در صورتی که خانه تان در مناطق سرد کوهستانی قرار دارد، با اجرای این سبک می توانید حال و هوای دریایی به خانه خود ببخشید و از این تناقض دلنشین لذت ببرید.

این سبک به خانه شما گرمی و صمیمیت می بخشد و برایتان شادی و نشاط را به ارمغان می آورد. از ویژگی های این سبک می توان به برجستگی رنگ های آبی و سفید به صورت راه راه اشاره کرد. همچنین استفاده از اکسسوری ها و آیتم های دریایی مثل لنگر، ستاره دریایی، پارو، کشتی، فانوس و … در این سبک به زیبایی دیده می شود. از طرفی شما می توانید با استفاده از دست سازه های چوبی با موضوع دریا، بیشتر روی سبک خانه خود پافشاری کنید!

حتی اگر نمی خواهید کل خانه را با طراحی ببینید، می توانید یک بخش از خانه یا یک اتاق را با این سبک طراحی کنید و از جلوه جذاب لذت ببرید که به محیط خانه تان می دهد. البته برای طراحی و اجرای درست سبک دکوراسیون منزل خود بایستی به سراغ یک تیم متخصص و معتمد بروید تا از نتیجه کار، خیالتان راحت باشد.

پروژه های دکوراسیون داخلی آرکا

OUR PROJECTS

اصول اولیه دکوراسیون داخلی

انتخاب سبک:اولین قدم در دکوراسیون داخلی، انتخاب سبک مورد علاقه شماست. سبک‌های مختلفی مانند مدرن، کلاسیک، مینیمال، روستیک، بوهمین و اسکاندیناوی وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

 انتخاب رنگ: رنگ‌ها نقش مهمی در ایجاد احساسات و فضاسازی در محیط دارند. برای انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها، مبلمان و لوازم دکوری، باید به سبک دکوراسیون، ابعاد فضا و سلیقه خود توجه کنید.

 انتخاب مبلمان: مبلمان یکی از مهم‌ترین عناصر در دکوراسیون داخلی است. مبلمان باید راحت، کاربردی و متناسب با ابعاد فضا باشد.

 نورپردازی: نورپردازی مناسب می‌تواند فضای شما را بزرگ‌تر، روشن‌تر و دنج‌تر نشان دهد. از انواع لوازم نورپردازی مانند لوستر، آباژور، چراغ‌های

دیواری و چراغ‌های توکار می‌توانید در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید.

 کفپوش: کفپوش مناسب می‌تواند به زیبایی و گرمای فضای شما بیافزاید. انواع مختلفی از کفپوش مانند سرامیک، سنگ، پارکت، کفپوش لمینت و موکت وجود دارد که می‌توانید با توجه به بودجه و سلیقه خود انتخاب کنید.

 لوازم دکوری: لوازم دکوری مانند تابلوها، مجسمه‌ها، گلدان‌ها و شمع‌ها می‌توانند به فضای شما شخصیت و روح ببخشند.

تماس با ما

طراحی دکوراسیون داخلی مجموعه‌ای از اصول و قواعد است. در نظر نگرفتن هر یک از این موارد می‌تواند به ساختار و زیبایی کلی دکوراسیون لطمه بزند. به همین دلیل بهتر است دکوراسیون داخلی خانه، اداره و یا محلی را که قصد دارید به یک محیط زیبا تغییر دهید، به افراد کارکشته و باتجربه‌ی این عرصه بسپارید.

یک دکوراسیون خوب دکوراسیونی ا‌ست که در طراحی آن به چیدمان المان‌ها، نورپردازی اصولی، انتخاب رنگ صحیح، توجه به فضاهای قابل استفاده و … توجه کافی نشان داده شده است. لذا بهتر است پیش از هر چیز شناخت کافی نسبت به تمام این موارد داشته باشید تا درگام بعد با گرفتن تصمیمی درست راه رسیدن به یک دکوراسیون بی‌نظیر را طی کنید.

طراحان دکوراسیون گروه معماری آرکا که تجربه‌های زیاد و سوابقی درخشان در این زمینه دارند، می‌توانند با در نظر داشتن موقعیت‌های مختلف و بررسی سطح بودجه و دیگر شرایط تأثیرگذار، بهترین و باکیفیت‌ترین دکوراسیون داخلی را طراحی و اجرا می نمایند. در صورتی که به طراحی دکوراسیون داخلی نیاز داشته باشید، شرکت آرکا آماده هر گونه مشاوره و همکاری می باشد.

همچنین شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساخت و ساز اعم از مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت، دکوراسیون اداری، بازسازی، پارتیشن بندی، غرفه سازی و غیره فعالیت گسترده ای دارد. 

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میسر است.

ارسال پیام

ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏