گروه معماری آرکا

سالن کنفرانس

سالن کنفرانس

امروزه تمام شرکت‌های  بزرگ  موفق فضایی از محیط شرکت خود را به عنوان سالن کنفرانس یا همایش در نظر می‌گیرند. که تمام جلسات مهم شرکت و گردهمایی مراجعین از اصلی‌ترین کارکردهای سالن کنفرانس می‌باشد که به همین علت اهمیت فراوانی دارد. سالن‌های کنفرانس شامل بخش‌های مختلفی همچون ورودی خروجی، پذیرش، محوطه انتظار، سالن اصلی، پشت صحنه، صحنه و فضاهای خدماتی هستند.

سالن کنفرانس
سالن کنفرانس

طراحی سالن کنفرانس آرکا

شما می‌توانید برای طراحی بهتر سالن های کنفرانس خود از مشاوره و راهنمایی های طراحان گروه آرکا استفاده نمایید. گروه معماری آرکا با سابقه بیش از یک دهه و انجام پروژه های متنوع مانند پروژه طراحی سالن کنفرانس پلیس فتا، شهرداری، دادگستری، پیام نور و … و صدها پروژه دیگر آماده همکاری با شما عزیزان میباشد.

در این زمینه میتوانید چندین نمونه پروژه های انجام شده توسط آرکا را مشاهده بفرمایید.

طراحی دکوراسیون توسعه تجارت

طراحی سالن شرکت

توسعه تجارت

طراحی سالن 

شرکت پتروشیمی

طراحی دکوراسیون پترو ایران
سالن کنفرانس
طراحی دکوراسیون توسعه تجارت
طراحی دکوراسیون پترو ایران
سالن کنفرانس
سالن کنفرانس

عوامل موثر در طراحی سالن کنفرانس

 1. مسیر رفت و آمد اشخاص
 2. مبلمان
 3. محل قرار گرفتن سن و مخاطبان
 4. سیستم کنترل مرکزی
 5. استفاده از دیوارپوش‌های آکوستیک
 6. استفاده از رنگ‌های مناسب و جذاب
 7. نورپردازی مناسب
 8. اجرای اصول زیبایی شناسی
 9. سیستم‌های ویدئویی و صوتی

طراحی سالن کنفرانس

در بیشتر شرکت‌های موفق و بزرگ، سالن های کنفرانس دارای اهمیت فراوانی است. سالن های کنفرانس به دلیل آنکه شخصیت‌های مهم برای برگذاری جلسات خود در آن گردهم می‌آیند باید به طراحی آن توجه ویژه‌ایی شود. در طراحی سالن‌های کنفرانس باید به موارد بسیاری توجه شود.

سالن کنفرانس

ویژگی های سالن های کنفرانس

ابعاد سالن کنفرانس

ابعاد و شکل سالن های کنفرانس اهمیت زیادی دارد. ابعاد سالن به موارد بسیاری بستگی دارد که از جمله‌ی آنها تعداد مخاطبان، تعداد ردیف‌های سالن، خطوط دید حضار، عرض راهرو و اندازه صندلی‌ها را می‌توان نام برد. عمدتا از سالن‌های کوچک برای سخنرانی‌هایی با ظرفیت 80 نفر استفاده می‌کنند که کف این سالن‌ها مسطح مطلوب هستند. اما سالن‌های بزرگ دارای ظرفیت بیشتری هستند در این نوع از سالن‌های کنفرانس دید مخاطبان نسبت به سن بهتر است و سطح این سالن‌ها شیبدار و پلکانی است.

ورودی و خروجی سالن

اولین نقطه‌ایی که در بدو ورود به چشم میخورد ورودی سالن است به همین علت دارای اهمیت زیادی است. در این بخش از طراحی سالن کنفرانس ابتدا نکاتی را درباره ورودی و خروجی سالن برای شما بازگو خواهیم کرد:

 • برای جلوگیری از تجمع بیش از اندازه افراد چند ورودی و خروجی را برای سالن باید طراحی کرد.
 • ورودی و خروجی‌های سالن باید از داخل سالن برای افراد حاضر در سالن قابل مشاهده باشد.
 • در سالن های کنفرانس حدالامکان باید از ورودی و خروجی‌های جداگانه استفاده شود.
 • عرض مناسب درب‌های ورودی و خروجی سالن برای هر 100 نفر حدود 85 سانتی متر می‌باشد.
 • عرض مناسب درب‌های ورودی باید با نصف مجموع درب‌های خروجی برابر باشند.
 • ورودی‌های سالن های همایش باید طوری طراحی شوند که در مواقع تجمع بیش از اندازه افراد و یا در زمان وقوع حوادث غیر مترقبه بتوان از درب‌های ورودی برای خروج اضطراری استفاده کرد.

سالن پذیرش

قسمت بعدی سالن های کنفرانس، سالن پذیرش و یا سالن انتظار می باشد. در سالن انتظار باید به ازای هر 6 نفری که در سالن قرار می‌گیرند یک مترمربع فضا در نظر گرفته شود پس ما به 50 مترمربع فضا برای 300 نفر احتیاج داریم این مقدار فضا در صورتی است که حضار مقدار کمی فضا را اشغال کنند برای راحتی آنها باید حداقل 3 مترمربع از فضا را برای تنها 6 نفر در نظر بگیرید که بر این اساس 150 مترمربع برای 300 نفر کافی است.

فضای خدماتی

تنها نکته‌ایی که در فضای خدماتی، سالن انتظار باید به آن توجه کرد سرویس‌های بهداشتی هستند که باید دسترسی به آنها راحت باشد و در عین حال در معرض دید عموم نباشد.

چیدمان صندلی

دو عامل اندازه صندلی و ایجاد فاصله بین ردیف‌ها برای رفت و آمد حضار در چیدمان صندلی نقش دارند. باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که فاصله بین ردیف ها از ابتدا تا انتها یک اندازه باشد.

نکته مهم دیگری که در سالن‌های شیبدار باید به آن توجه کرد زاویه دید مخاطبان است.

تجهیزات صوتی

شنیدن صدای با کیفیت در طراحی سالن نقش به سزایی دارد. تجهیزات اصلی سالن های کنفرانس شامل: میکروفون، منبع تغذیه، گیرنده،فرستنده،دوربین‌گردان، پروژکتورها، بلندگوهای دیواری و سقفی، آمپلی‌فایرهای تنظیم صدا می باشد.

تنها عاملی که در کیفیت صدا سالن های کنفرانس تأثیر دارد میکروفون‌ها، زوایه نصب بلندگوها و نحوه قرار گرفتن آمپلی‌فایر است.

دیوارپوش آکوستیک

از این دیوارپوش و کف‌پوش‌ها برای جلوگیری از خروج صدا سالن به طور کلی می‌توان گفت جذب صداهای مزاحم است.

نورپردازی

مهمترین نکته در طراحی سالن های کنفرانس نورپردازی آن است که نرمی بیش از حدش باعث خواب آلودگی حضار شده و در صورت نورپردازی شدید امکان دارد برای خواندن و نگاه کردن به صفحه نمایش دچار مشکل شوند.

سالن کنفرانس
سالن کنفرانس
سالن کنفرانس
سالن کنفرانس
سالن کنفرانس
اتاق کنفرانس
اتاق کنفرانس
اتاق کنفرانس
اتاق کنفرانس
سالن کنفرانس
اتاق کنفرانس
اتاق کنفرانس
اتاق کنفرانس
اتاق کنفرانس

تماس با ما

گروه طراحی دکوراسیون داخلی آرکا ارائه دهنده خدمات صفرتا صد مشاوره، طراحی، تولید، نصب و اجرای دکوراسیون منزل، دکوراسیون اداری و طراحی و ساخت میزهای اداری می‌باشند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

برای ثبت سفارش و هر گونه انتقاد و پیشنهاد لطفا فرم مقابل را پر نمایید. و در شبکه های اجتماعی مار ار دنبال کنید.

ارسال پیام

ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏