آرکا

پارتیشن اداری

ارائه خدمات پارتیشن اداری توسط تیم آرکا

پارتیشن اداری و انواع آن
و مزایای استفاده از پارتیشن بندی

پارتیشن بندی یکی از بخش‌های جدانشدنی بسیاری از انواع دکوراسیون اداری‌ست. امروزه با توجه به گسترش استقبال از دکوراسیون مدرن در ادارات و شرکت‌ها، پارتیشن‌بندی تبدیل به یک ضرورت شده است. پارتیشن اداری انواع مختلفی داشته و با توجه به نوع جنس و کاربرد، تفاوت‌هایی دارد.

در این مقاله قصد داریم توضیحات مفصلی در خصوص پارتیشن اداری ارائه دهیم. در پایان به مرور نکاتی خواهیم پرداخت که در هنگام انتخاب، خرید و نصب این پارتیشن‌ها باید به آن‌ها توجه کنید. اما ابتدا بیایید ببینیم که پارتیشن‌بندی چه کاربردی داشته و در چه فضاها و دکوراسیون‌هایی به کار می‌رود.

پارتیشن اداری
office Partition

پارتیشن اداری، مناسب چه نوع دکوراسیون‌ و اداراتی‌ است؟

همان‌طور که گفتیم یکی از پایه‌های اصلی استفاده از پارتیشن‌بندی، دکوراسیون مدرن می‌باشد. چرا که هماهنگی و هم‌خوانی این نوع جداسازی و تفکیک فضاها، با دکوراسیون مدرن بیشتر است. از طرفی پارتیشن‌بندی اغلب گزینه‌ای کارآمد برای استفاده‌ی بهینه از فضاهای کوچک و مینمال تلقی می‌شود.

البته این مسئله قطعی نیست و گاهی در شرکت‌ها و ادارات بسیار بزرگ هم شاهد استفاده از پارتیشن و اجرای پارتیشن‌بندی‌های متنوعی هستیم. استفاده از پارتیشن به دلایل مختلفی انجام می‌شود. اما پیش از بررسی این مسائل، بهتر است شناختی نسبی از این پارتیشن‌ها پیدا کنیم. به همین منظور ابتدا به بررسی و معرفی انواع پارتیشن‌های اداری از نظر جنس مواد اولیه می‌پردازیم.

پارتیشن اداری

 

پارتیشن اداری

 

پارتیشن بندی اداری تک جداره:

انواع تک جداره معمولاً از جنس شیشه با چهارچوب های شیشه ای ساخته می شوند. این پارتیشن ها در انواع متنوعی تولید می شوند و می توانید طیف گسترده ای از آنها را برای فضای اداری خود انتخاب کنید. پارتیشن های تک جداره در ابعاد متفاوتی از کوتاه تا متوسط و بلند تا سقف ارائه می شوند و از آن جایی که پایه های متعددی دارند، قرار گرفتن آنها روی کف ساده تر است.

این پارتیشن ها حدود 16 میلی متر قطر دارند و قابلیت نصب قفل و دستگیره را نیز دارند. شیشه پارتیشن های تک جداره می تواند از جنس شیشه معمولی یا مات باشد. یکی از ایراداتی که به این نوع پارتیشن وارد است این است که برای فضاهای شلوغ مناسب نیست. از مزایای پارتیشن تک جداره، کم وزن بودن و قیمت مناسب آن است و می توانید لوگو یا برند خود را روی آن حک کنید.

پارتیشن بندی اداری دو جداره:

پارتیشن دو جداره نوع دوم پارتیشن های اداری بر اساس تعداد لایه است. همان طور که گفتیم؛ پارتیشن بندی تک جداره برای فضاهای شلوغ مناسب نیست پس در صورتی که محیط کاری شلوغی دارید که رفت و آمد در آن زیاد است، پیشنهاد می کنیم از پارتیشن اداری دو جداره استفاده کنید. یکی از مهم ترین مزایای پارتیشن دو جداره این است که برای فضاهای شلوغ کاملاً مناسب است. این پارتیشن ها مقاومت بالایی دارند و از تنوع گسترده ای برخوردار هستند و دست شما در انتخاب باز است.

 

نکات مهم درباره انتخاب پارتیشن

 

حتماً قبل از خرید به دو جداره یا تک جداره بودن پارتیشن دقت کنید چون این انتخاب روی انتقال صدا در بخش های مختلف اداره تأثیر مستقیم دارد.

برای انتخاب پارتیشن باید به رنگ دیوارها، دیوارپوش یا کف پوش ها دقت کنید تا این اجزاء با یکدیگر در هماهنگی باشند.

از پارتیشن چه انتظاری دارید؟ صرفاً برای جداسازی فضاها یا قصد دارید از آنها به عنوان عایق صوتی هم استفاده کنید؟ توقع شما از پارتیشن روی انتخاب و خریدتان مؤثر است.  

از شرکت سازنده بخواهید که طرح دو بعدی یا سه بعدی پارتیشن را به شما نشان دهد تا بدانید که بعد از آنها فضای اداری چه تغییری خواهد کرد. به این ترتیب در صورت نیاز می توانید بخش هایی را تغییر دهید که مغایر با سلیقه شما است.  

ارتفاع پارتیشن ها را تعیین کنید. در صورتی که پارتیشن تا سقف ارتفاع داشته باشد باید به فکر گرمایش و سرمایش فضا باشید.

پارتیشن اداری

پارتیشن اداری MDF

یکی از انواع پرطرفدار پارتیشن، پارتیشن ام‌دی‌اف است. پارتیشن ام‌دی‌اف بخش‌های مختلفش از این نوع چوب ساخته می‌شود. به این ترتیب که هم قاب و هم جداره‌های آن از یک جنس می‌باشند. این نوع پارتیشن از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

نکته‌ی حائز اهمیت دیگر در خصوص پارتیشن چوبی ام‌دی‌اف ظاهر زیبای آن است. مزیت این نوع پارتیشن هماهنگی آن با هر دو نوع پارتیشن اداری مدرن و کلاسیک می‌باشد.

پارتیشن اداری MDF و شیشه

این پارتیشن همچون پارتیشن مدل بالا، قاب ام‌دی‌اف دارد. با این تفاوت که جداره‌های آن از شیشه هستند. تفاوت دیگر این نوع پارتیشن با مدل قبلی، شفافیت جداره‌ها و اشراف افراد به بخش‌های مختلف پارتیشن‌بندی شده می‌باشد.

البته پارتیشن ام‌دی‌اف اثر عایق صوتی بیشتری دارد که این ویژگی در نوع ام‌دی‌اف-شیشه دیده نمی‌شود.

پارتیشن اداری
پارتیشن اداری

پارتیشن شیشه‌ای با قاب آلومینیومی

این نوع پارتیشن نیز بی‌شباهت به نمونه‌ی بالا نیست. به این ترتیب که در این مورد نیز پروفیل پارتیشن مورد نظر از آلومینیوم ساخته می‌شود. با این تفاوت که به جای ام‌دی‌اف در مورد قبلی، از شیشه برای ساخت جداره‌ها در آن استفاده می‌شود.

این مسئله سبب می‌شود که خاصیت عایقی که در پارتیشن ام‌دی‌اف دیده می‌شد در این نمونه مشاهده نوشت. اما این در صورتی‌ست که از شیشه‌های تک جداره در ساخت پارتیشن استفاده شده باشد. در این خصوص در بخش‌های بعد توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

پارتیشن آلومینویم و MDF

در این نوع از پارتیشن بندی حالت عکس نمونه‌ی بالا را شاهد هستیم. به این طریق که نقش MDF تغییر کرده و این بار به جای قاب یا پروفیل، نقش جداره را بازی می‌کند.

این چوب‌های با روکش‌های مختلف در قاب‌های آلومینومی با شکل‌های متنوعی قابل برش و نصب در ادارات مختلف هستند. یکی از مزایای این نوع پارتیشن قابلیت جابجایی آن است.

پارتیشن اداری

پروژه های طراحی اداری آرکا

OUR PROJECTS

آیا پارتیشن اداری شیشه‌ای عایق حرارت و صداست؟

این سوالی‌ست که اغلب افراد می‌پرسند. اما پاسخ این سوال به نوع پارتیشن وابسته است. اگر با پنجره‌های دوجداره آشنا باشید حتماً آن‌ها را به عنوان عناصری عایق حرارت و صدا می‌شناسید. این مسئله در خصوص پارتیشن‌های اداری نیز صدق می‌کند.

در واقع پارتیشن‌های شیشه‌ای اداری از دو نوع تک‌جداره و دو جداره تشکیل می‌شوند. مدل دوجداره این پارتیشن علاوه بر عایق بودن، مزایای مختلف دیگری نیز دارد.

به عنوان مثال یکی از مزیت‌های این نوع پارتیشن‌بندی استفاده از فضای بین پنل‌های آن برای عبور کابل‌های مختلف می‌باشد. از طرفی می‌توان پرده‌ی کرکره‌ای پارتیشن‌ها را بین دو لایه‌ی شیشه‌ای این پارتیشن تعبیه کرد. این مسئله به فضای دکوراسیون حالتی مدرن و خاص می‌دهد.

 

پارتیشن اداری

مزایای پارتیشن اداری

استفاده از پارتیشن اداری مزایای مختلفی دارد. این مسئله بستگی به این دارد که پارتیشن‌بندی را به چه منظوری استفاده می‌کنید. در واقع کاربرد پارتیشن با توجه به نیاز افراد متفاوت است.

در برخی موارد پارتیشن تنها برای پوشاندن برخی فضاهای ساختمان استفاده می‌شود که ظاهر خوبی ندارند. در واقع به نوعی تنها در حیطه‌ی معماری داخلی و به عنوان دکور استفاده می‌شود.

اما در برخی از شرکت‌ها پارتیشن‌های اداری برای جداسازی فضاهای کاری افراد، ایجاد فضاهای انفرادی و … به کار می‌روند. این پارتیشن‌ها با توجه به کیفیتی که دارند و امکاناتی که در اختیار افراد قرار می‌دهند ویژگی‌ها و مزایای متنوعی دارند.

در ادامه برخی از مزایای این پارتیشن‌ها را معرفی می‌کنیم.

نصب آسان و سریع

یکی از مزایای انواع پارتیشن‌ها نصب آسان و سریع آن‌ها می‌باشد. این مدت زمان و نوع فعالیت مورد نیاز برای پیاده‌سازی طرح ممکن است در بین انواع پارتیشن‌ها متفاوت باشد. اما در مجموع زمان کمی برای نصب پارتیشن صرف می‌شود.

از طرفی نصب پارتیشن به استفاده از مواد اولیه و مصالح خاصی نیاز ندارد و این این پارتیشن‌ها به وسیله‌ی تجهیزات کوچک و کاربردی به کف، دیوار، سقف و … نصب می‌شوند و از استحکام کافی برخورداند.

عایق صوتی و ایجاد تمرکز

در برخی از فضاهای کاری که افراد به صورت انفرادی کار می‌کنند، نیاز به تمرکز از مقوله‌های بسیار مهم است. خوشبختانه این مورد به راحتی به کمک پارتیشن‌بندی امکان پذیر شده است.

فضای بسته‌ای که توسط پارتیشن‌بندی ایجاد می‌شود، باعث ایجاد تمرکز بصری در افراد شده و رفت‌وآمد‌ها سبب حواس‌پرتی آن‌ها نخواهد شد. از طرفی ایجاد فضایی که به وسیله‌ی عایق صوتی احاطه شده است، خود سبب کاهش حداکثری صداهای موجود در محیط شده و این عامل مهمی در ایجاد تمرکز در افراد است.

قابلیت جابجایی پارتیشن اداری

یکی از قابلیت‌های مهم پارتیشن‌های اداری، امکان جداسازی و جابجایی آن‌هاست. این قابلیت کمک می‌کند تا شما در صورت نیاز بتوانید این پارتیشن‌ها را جدا کرده و محل قرارگیری آن‌ها را تغییر دهید. همچنین این امکان وجود دارد که آن‌ها را عوض کنید.

اما مزیت بسیار مهم این قابلیت این است که در صورت عدم مالکیت محل شرکت، می‌توانید در صورت جابجایی و رفتن به محلی جدید، پارتیشن‌ها را جدا کرده و در محل کار جدیدتان نصب نمایید.

زیبایی و تنوع رنگ

پارتیشن‌ها طراحی‌های زیبا و مدرنی دارند. این مسئله سبب بخشیدن ظاهری زیبا به فضای پارتیشن‌بندی شده می‌شود. از طرفی وجود رنگ‌های مختلف پارتیشن سبب می‌شود بتوانید آن را با انواع دکورها هماهنگ کنید و از مشاهده‌ی یک فضای یک‌پارچه و حرفه‌ای لذت ببرید.

امکان استفاده بهینه از فضا

یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب بروز پارتیشن‌بندی شد، کمبود فضا بود. در برخی از شرکت‌ها وجود فضای کم سبب عدم کفایت فضای مناسب برای کار کارکنان بود. اما به کمک پارتیشن‌بندی که در واقع جداره‌هایی نازک هستند و حجم زیادی از فضای در دسترس را اشغال نمی‌کنند، این امکان فراهم آمد تا در کمترین فضاها افراد به راحتی بتوانند بدون ایجاد مزاحمت کارشان را انجام دهند.

قیمت پارتیشن اداری

قیمت پارتیشن اداری با توجه به فاکتورهای مختلفی مشخص می‌شود. از جمله‌ی این موارد می‌توان به جنس مواد مورد استفاده در پارتیشن اشاره کرد. برای مثال می‌توان گفت قیمت پارتیشن دوجداره آلومینیومی، نسبت به پارتیشن ام‌دی‌اف گران‌تر است. این مسئله به دلیل گران‌تر بودن آلومینیوم است.

از طرفی پارتیشن تمام‌شیشه قیمت پایین‌تری نسبت به پارتیشن ام‌دی‌اف دارد. برای همین اگر بودجه‌ی محدودی برای پارتیشن‌بندی در نظر گرفته‌اید بهتر است به این اختلاف قیمت توجه کنید. البته در برخی موارد نیاز است بنا بر نوع دکوراسیون و نیازی که دارید مدل خاصی از پارتیشن را انتخاب کنید که قیمت بالاتری دارد. در چنین مواقعی نیز اختلاف سطح کیفی در مدل‌های مختلف پارتیشن می‌تواند باعث ایجاد اختلاف قیمت شود.

پارتیشن اداری

نکاتی که باید در انتخاب پارتیشن اداری به آن توجه کنید

در هنگام انتخاب و خرید پارتیشن نکات مختلفی هستند که باید در نظر داشته باشید. برخی از این موارد را در خلال مباحث بالا بیان کردیم، اما در این بخش به شکل شامل و جامع به آن‌ها خواهیم پرداخت.

توجه به نوع دکوراسیون اداری

این مهم است که شما از چه نوع دکوراسیونی در دفتر یا شرکت خود استفاده می‌کنید. رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون و نوع چیدمان سازمانی اداره نقش مهمی در تعیین نوع پارتیشن بندی دارد.

همچنین این عوامل باعث می‌شوند گستره‌ی انتخاب خود را برای داشتن یک دکوراسیون یکپارچه بدانید.

نحوه‌ی کار کارکنان

این‌که در شرکت شما افراد به صورت انفرادی کار می‌کنند یا تیمی در نوع پارتیشن‌بندی مورد استفاده تاثیر می‌گذارد. بر این اساس شما می‌توانید از میان انواع پارتیشن‌ها نوع مناسب را انتخاب کرده و اقدام به نصب آن نمایید.

همان‌طور که می‌دانید پارتیشن‌ها از نظر ارتفاع نیز با یکدیگر تفاوت دارند. لذا در مواقعی که نیاز به جداسازی کامل برخی فضاها از یکدیگر نیست، لزومی ندارد پارتیشنی استفاده کنید که ارتفاع آن به سقف می‌رسد.

پارتیشن اداری
پارتیشن اداری

مراحل اجرای پارتیشن اداری

یکی از مشکلات فضاهای اداری این است که کارکنان محیط کاری خصوصی ندارند و همین موجب آشفتگی و نامنظم شدن فضای اداره می شود. در این صورت بهترین راه استفاده از یک سری جدا کننده های کاذب به نام پارتیشن اداری است که فضای شرکت یا اداره شما را به چند قسمت مجزا تقسیم کرده و علاوه بر افزایش حریم خصوصی کارمندان و ارباب رجوع، موجب جذابیت دکوراسیون اداره نیز می گردد. در ادامه به بررسی نحوه اجرای پارتیشن اداری می پردازیم. با ما همراه باشید.

از آن جایی که نحوه اجرای پارتیشن اداری در جذابیت و استحکام و دوام آن تاثیر مستقیم دارد؛ بایستی برای اجرای آن به سراغ افراد متخصص و با تجربه بروید. در غیر این صورت احتمال اینکه پس از مدت کوتاهی، پارتیشن اداری از دچار مشکل شود وجود دارد.

پارتیشن اداری
پارتیشن اداری
پارتیشن اداری
پارتیشن اداری

مراحل اجرا

  • بازدید اولیه

اولین مرحله در اجرای پارتیشن اداری، بازدید است که در آن کارشناسان محیط اداری را بررسی می کنند تا بتوانند اندازه و ابعاد پارتیشن را به دست آورند. کارشناسان در بازدید اولیه بایستی مواردی از قبیل ورودی ها، پنجره ها، اوکابه پنجره ها، طرح و جنس سقف، سرمایش و گرمایش، هواسازها و مسیرهای حمل قطعات را در نظر بگیرند و بر این اساس پارتیشن مورد نظر را طراحی کنند.

همچنین کارفرما باید در این مرحله، انتظارات خود را به کارشناسان اعلام کند؛ به عنوان مثال ابعاد فضاهای مورد نیاز، تعداد پرسنل و نوع چینش پارتیشن باید بر اساس اهداف و انتظارات کارفرما و فضای اداره در نظر گرفته شود.

  • طراحی

پس از بازدید اولیه و به دست آوردن اطلاعات و ملاحظات لازم، نوبت به مرحله طراحی پارتیشن می رسد. در این مرحله با در نظر گرفتن نیازهای کارفرما و ابعاد فضای مورد نظر، نقشه دو بعدی پارتیشن اداری ترسیم شده و پس از تکمیل آن، توسط کارشناسان مربوطه بررسی می شود.

کارشناسان بایستی حین طراحی پارتیشن اداری به نحوه برقراری ارتباط بین پارتیشن و سایر اجزای اداره توجه کرده و مسیرهای رفت و آمد و ابعاد راهروها را برای دسترسی کارمندان و ارباب رجوع در نظر بگیرند.

در صورتی که دسترسی به پارتیشن آسان نباشد یا اینکه مسیرهای منطقی برای رفت و آمد میان پارتیشن ها در اداره در نظر گرفته نشود یا اینکه فاصله میان پارتیشن ها مناسب نباشد، اجرای کار با مشکل مواجه خواهد شد.

گاهی به دلیل کمبود فضا، اجرای پارتیشن امکان پذیر نبوده یا اینکه با مشکلاتی روبرو خواهد بود. در این صورت با در نظر گرفتن نظرات کارفرما می توان پارتیشن را به گونه ای طراحی کرد که بتوان بیشترین بهره وری را از فضای اداری به دست آورد.

از آن جایی که نحوه اجرای پارتیشن اداری در جذابیت و استحکام و دوام آن تاثیر مستقیم دارد؛ بایستی برای اجرای آن به سراغ افراد متخصص و با تجربه بروید. در غیر این صورت احتمال اینکه پس از مدت کوتاهی، پارتیشن اداری از دچار مشکل شود وجود دارد.

پارتیشن اداری

تماس با ما

بهتر است مراحل طراحی پارتیشن را در زمان طراحی دکوراسیون به انجام برسانید. چرا که در این صورت تیم طراحی و اجرای دکوراسیون می‌تواند طراحی‌های خود را بر اساس نیازهای شما به انجام برساند.

گروه آرکا ارائه دهنده خدمات صفرتا صد مشاوره، طراحی، تولید، نصب و اجرای دکوراسیون اداری و پارتیشن اداری می‌باشند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

برای ثبت سفارش و هر گونه انتقاد و پیشنهاد لطفا فرم مقابل را پر نمایید. و در شبکه های اجتماعی مار ار دنبال کنید.

ارسال پیام

ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏