دکوراسیون اداری

گروه معماری آرکا

دکوراسیون اداری

امروزه یکی از مهم‌ترین نکات در مدیریت محل کار و دفاتر و ادارات، توجه به دکوراسیون اداری می‌باشد. اهمیت بالای این موضوع سبب به وجود آمدن روش‌های نوین در بهینه کردن فضای کار و همچنین بخشیدن زیبایی و کارایی به محیط کاری شده است.

طراحی المان‌های دکوراسیون در ابعاد مختلف و با طرح‌های متنوع فضایی را فراهم آورده است تا بتوانید به راحتی و با توجه به زمینه‌ی کاری خود و اندازه‌ی دفترتان مناسب‌ترین دکوراسیون را انتخاب کنید. اما چه چیز سبب شده است که دکوراسیون در یک اداره تا به این حد دارای اهمیت باشد؟ در ادامه می‌خواهیم به بررسی دکوراسیون اداری و مباحث مربوط به آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

رنگ محیط

رنگ بندی محیط داخلی یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در طراحی می باشد. رنگ ها باید در طراحی به گونه ای انتخاب شوند که از لحاظ روانشناسی باعث انرژی کارمندان و ایجاد رابطه دوستانه بین کارمندان شود.

قفسه ها

همچنین توصیه می شود که برای هر فرد قفسه ای مجزا در نظر گرفته شود که این کار هم می تواند به جلوه محیط بیافزاید و هم می تواند از شلختگی بر روی میز بکاهد.

مبلمان

مدل مبلمان های اداری باید به گونه ای انتخاب شوند که علاوه بر این که زیبایی و جذب مشتریان، استفاده از آن برای طولانی مدت برای کارمندان راحت باشد و باعث ناراحتی و یا در در ناحیه کمر و پا نشود.

دیوارها

دیوار های محیط یکی دیگر از عواملی است که در طراحی یک محیط داخلی اداری خیلی می تواند مهم باشد. شما با دیزاین دیوار های محیط می توانید به زیبا تر شدن هر چه بیشتر محیط بیافزاید و یا حتی آرامش را به محیط و کارمندان و مشتریان تزریق کنید.

طراحی دکوراسیون اداری

هر فرد به محض ورودش به هر محیطی حال چه محیط تجاری و یا یک محیط اداری و یا مسکونی جذب طراحی دکوراسیون محل می شود. محیط های اداری نیز به همین شکل اگر نیاز به جذب مشتری بالایی دارند باید دقت داشته باشند که دکوراسیون خاصی را برای محیط خود انتخاب کنند.

باید دقت داشته باشید که طراحی یک محیط اداری بیشتر از طراحی دکوراسیون خانگی نیاز به صرف انرژی و یا زمان دارد. معمولا محیط های مسکونی به سلیقه و در خواست  مشتری می باشد، در حالی که برای طراحی یک محیط اداری فرد طراح باید در نظر داشته باشد که علاوه بر رسمی و شیک بودن، طراحی باید به صورتی انجام شود که افراد را به خود جذب کند و جذابیت های لازم را داشته باشد. از طرفی باید دقت داشته باشید که محیط داخلی باید به گونه ای طراحی شود که از لحاظ روانشناسی باعث آرامش کارمندان شود و محیطی دوستانه را برای آنها ایجاد کند.

نکات اصلی در طراحی دکوراسیون اداری

هارمونی در دکوراسیون اداری:

یکی از مهم ترین نکاتی که بایستی در طراحی دکوراسیون اداری رعایت شود این است که اجزای مختلف شرکت و اداره با هم در هماهنگی باشند یا به عبارتی با یکدیگر هارمونی داشته باشند. به همین دلیل باید قدم به قدم جلو بروید. به عنوان مثال رنگ مبلمان با نورپردازی و رنگ بخش های مختلف در هماهنگی باشد. اگر در زمینه دکوراسیون رنگ نارنجی بیشتر به چشم می خورد، بهتر است از این رنگ در نورپردازی های توکار هم استفاده کنید. با این حال ایجاد هماهنگی و هارمونی در طراحی دکوراسیون اداری کار هر کسی نیست و باید با متخصصان معتمد در این زمینه مشورت کنید.

 

فاکتورهای مهم در طراحی دکوراسیون داخلی

در طراحی دکوراسیون اداری باید به یک سری فاکتورها توجه کنید تا به بهترین نتیجه برسید:

مبلمان اداری:

اولین نکته در انتخاب مبلمان اداری، راحتی آن است. یعنی میز، صندلی و مبلمان باید هماهنگ با ارگونومی بدن باشد. به طوری که کارکنان بتوانند ساعت های طولانی بدون خستگی و درد پشت میز خود بنشینند. در کنار راحتی، باید جلوه مناسبی به فضای اداری بدهند.

 

رنگ:

از تأثیر رنگ در دکوراسیون اداری به هیچ عنوان نمی توان ساده گذشت. پیشنهاد می کنیم در طراحی داخلی فضای اداری حتماً از دو رنگ استفاده کنید. از بین رنگ های شاد و گرم یکی از آنها را انتخاب کنید مثلاً قرمز، نارنجی یا زرد. رنگ دیگر می تواند از میان رنگ های خنثی مثل خاکستری، بژ یا سفید انتخاب شود. رنگ های گرم تأثیر مؤثری روی شادی و انرژی مثبت کارکنان دارد و فضای کار را از حالت خسته کنندگی و یکنواختی بیرون می آورد.

فضای سبز:

بهتر است در قسمت های مختلف اداره از گل و گیاه های مناسب استفاده کنید. در کنار زیبایی و جلوه جذابی که به فضا می دهند، می توانند تأثیر شگفت انگیزی روی روان و انرژی کارکنان داشته باشند. از طرفی وجود گل و گیاه هم هوای اداره یا شرکت را تصفیه می کند و هم این فضا را صمیمی تر نشان می دهد.

فضای استراحت:

پیشنهاد می کنیم که فضای کوچک و دنجی را برای استراحت کوتاه مدت کارکنان و صرف چای یا میان وعده اختصاص دهید. بهتر است برای این فضا مبلمان راحتی و یک میز وسط کوچک در نظر بگیرید و آن را با گیاه های زینتی و چند تابلوی شاد ساده تزئین کنید.

تیم متخصص: 

برای اجرای درست همه این موارد بستگی به تیم متخصصی دارید که شما به کار می گیرید!

در دکوراسیون اداری بخش‌های مختلف و حیاتی‌ای وجود دارند که در طراحی هر کدام باید به نکات مهمی توجه کرد. برای مثال می‌توان به اهمیت بالای طراحی اتاق مدیریت، فضای انتظار، چیدمان مبل‌ها و میز و صندلی‌ها، نوع نورپردازی و … اشاره کرد. در ادامه خواهید دید که در هر یک از این موارد باید چه مسائلی را در نظر داشت.

بخش های مهم در دکوراسیون اداری

دکوراسیون اداری اتاق مدیریت

اتاق مدیریت از سویی شاید به عنوان یکی از کم رفت‌وآمدترین اتاق‌های اداره شناخته شود. این مسئله ممکن است این تصور را ایجاد کند که پرداختن به دکوراسیون این اتاق از اهمیت کم‌تری برخوردار است. اما این‌طور نیست. اتاق مدیر به دلیل اهمیت سازمانی آن یکی از مهم‌ترین اتاق‌ها در هر اداره‌ای‌ست. به همین دلیل در طراحی این اتاق باید نکات متعددی را از نظر گذراند.

فضای کلی این اتاق بهتر است شکلی رسمی داشته باشد. به این معنا که در رنگ‌آمیزی، انتخاب کف‌پوش، پرده و … بهتر است از میان رنگ‌های تیره‌تر انتخاب‌هایی داشت. همچنین چیدمان مبلمان و میزها نیز باید به‌گونه‌ی باشد که هم مدیر را در جایگاه درستش قرار داده و هم در مواقع لزوم ایجاد صمیمیت و نزدیکی کند.

نورپردازی این اتاق نیز بسیار مهم است. همچنین زیبایی و چینش درست وسایل و استفاده از گیاهان می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. این مسائل می‌توانند سبب بهره‌وری کاری بیشتر مدیر در طول روز و در نهایت بهبود کلی شرایط سازمان شود.

دکوراسیون اداری
دکوراسیون اداری

فضای کارکنان در طراحی اداری

از دیگر نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی اداره طراحی و ساخت فضای کاری مناسب برای کارمندان می‌باشد. انتخاب‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد. در برخی ادارات افراد در اتاق‌های مجزا در حال کار کردن هستند. برخی از محل‌کارها به‌گونه‌ای هستند که افراد با تعداد مختلف در فضاهای جداگانه در حال انجام کار تیمی می‌باشند.

لذا با توجه به نوع کار کارمندان می‌توان آن‌ها را در محل‌های مناسب جای‌گیزینی کرد. به عنوان مثال در مواردی که افراد نیاز به تمرکز داشته و ضروری‌ست که در مکان‌هایی مجزا فعالیت کنند، می‌توانید از پارتیشن بندی استفاده کنید. این مسئله کمک می‌کند تا از کمترین فضا بیشترین بهره را ببرید.

فضای کلی این اتاق بهتر است شکلی رسمی داشته باشد. به این معنا که در رنگ‌آمیزی، انتخاب کف‌پوش، پرده و … بهتر است از میان رنگ‌های تیره‌تر انتخاب‌هایی داشت. همچنین چیدمان مبلمان و میزها نیز باید به‌گونه‌ی باشد که هم مدیر را در جایگاه درستش قرار داده و هم در مواقع لزوم ایجاد صمیمیت و نزدیکی کند.

نورپردازی این اتاق نیز بسیار مهم است. همچنین زیبایی و چینش درست وسایل و استفاده از گیاهان می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. این مسائل می‌توانند سبب بهره‌وری کاری بیشتر مدیر در طول روز و در نهایت بهبود کلی شرایط سازمان شود.

فضای منشی در دکوراسیون اداری

یکی از نقاط بسیار مهم و پررفت‌وآمد در هر اداره‌ای، فضای منشی یا رسپشن است. به همین دلیل طراحی دقیق و صحیح این بخش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کانتر و یا میزی که برای منشی انتخاب می‌کنید باید تناسب کافی با محیط کار داشته باشد.

همچنین این فضا باید در جایی قرار داشته باشد که هم منشی بتواند افرادی را که وارد می‌شوند ببینید، هم دسترسی به آن راحت‌تر باشد تا مراجعین در نگاه اول با آن مواجه شوند. این محل اولین ایستگاه توقف افرادی‌ست که به دفترتان وارد می‌شوند، به همین دلیل استفاده از المان‌های مربوط به برند یا کسب‌وکار مورد نظرتان در این قسمت بسیار مهم است. در واقع رسپشن یک اداره، معرف عملکرد کل آن می‌باشد.

دکوراسیون اداری
طراحی دکوراسیون آرکا

طراحی داخلی اداری

دکوراسیون شرکت psp
دکوراسیون شرکت psp
دکوراسیون شرکت psp

آرکا

تأثیر دکوراسیون اداری شیک

یکی از نکاتی که در خصوص دکوراسیون اداری بسیار به آن اشاره می‌شود، تأثیر آن بر افراد است. می‌توان با قاطعیت گفت که دکوراسیون، نوع  و رنگ محیط به شدت می‌تواند بر روحیه کارکنان و مشتریان محل‌کارتان تأثیر بگذارد.

این تاثیر می‌تواند مثبت و یا منفی باشد. این شمایید که تعیین‌کننده‌ی آن هستید. شما می‌توانید با انتخاب تجهیزات مختلف و از رنگ‌های متنوع بدون توجه به هماهنگی ابعاد و رنگ‌ آن‌ها با یکدیگر و معماری ساختمان، دکوراسیونی ناموزون و زننده طراحی کنید. در مقابل شما امکان طراحی یک دکوراسیون اصولی را نیز دارید. دکوراسیونی که با هماهنگی بین اجزایش و انتخاب رنگ مناسب و نورپردازی صحیح تاثیری بسیار شگرف بر افراد حاضر در محل بگذارید. به این طریق خواهید توانست کارآیی بیشتری را در کارکنان و رضایت بالاتری را در مشتریان خود شاهد باشید.

در طراحی یک دکوراسیون مناسب، علاوه بر رعایت اصول ظاهری، نکات حرفه‌ای مهم در محل کار را نیز باید در نظر داشت. دسترسی آسان مشتریان به کارکنان مورد نظر، دسترسی کارکنان به یکدیگر در مواقع نیاز، تسلط و دسترسی جایگاه منشی بر موارد ضروری و … از جمله‌ی این موارد هستند.

دکوراسیون شرکت psp
دکوراسیون شرکت psp
دکوراسیون شرکت psp

انواع دکوراسیون اداری

دکوراسیون اداری به شکل‌های مختلفی پیاده می‌شود. در هر نوع از دکوراسیون تجهیزات خاصی با چیدمان منحصر به فرد در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. این همراهی اجزای مختلف در کنار رنگ دیوارها و … یک کل منسجم به وجود می‌آورد.

در این بخش می‌خواهم به دو نوع برجسته دکوراسیون‌های داخلی اداری بپردازیم.

دکوراسیون اداری مدرن

در دکوراسیون اداری مدرن شاهد به کار رفتن اجزای مدرن با طراحی‌های نوین هستیم.دکوراسیون شما می تواند به راحتی باعث ایجاد نظم و آرامش شود.این مسئله در جزئیات نیز قابل مشاهده است. به این معنا که تجهیزات به کار رفته از جمله مبلمان، میزها، نورپردازی و … ماهیتی مدرن دارند.در کنار این مسئله نوع چیدمان تجهیزات و المان‌ها نیز مدرن است. به عنوان مثالی در این راستا می‌توان گفت که مدل پخش شدن کارکنان در اتاق‌های مختلف نوعی چیدمان سنتی تلقی شده و نمونه‌های دیگر نظیر دکوراسیون پلان باز به‌نوعی مدرن شناخته می‌شوند.

دکوراسیون اداری

دکوراسیون اداری کلاسیک

سبک  طراحی دکوراسیون اداری  کلاسیک سبکی پر طرفدار در میان طراحان دکوراسیون داخلی ادارات می باشد.در مقابل دکوراسیون اداری مدرن، دکوراسیون کلاسیک قرار دارد. در این نوع دکوراسیون هنوز روح فضاهای کاری قدیمی احساس می‌شود. البته لازم به ذکر است که کلاسیک بودن دکوراسیون لزوماً به معنای قدیمی بودن طراحی‌ها و وسایل مورد استفاده نیست.بلکه می‌توان تجهیزاتی مدرن داشت و آن‌ها را به سبک کلاسیک چید.دکوراسیون اداری کلاسیک یک دکوراسیون و سبک با  اصالت محسوب شده و استفاده از آن به شدت توصیه می شود.

دکوراسیون اداری

با توجه به همه شرایط گفته شد در بالا برای داشتن یک محیط اداری شیک و زیبا در مرحله اول باید به فکر طراحی محیط داخلی آن باشید. برای داشتن یک طراحی زیبا و شیک باید توجه داشته باشید که تیمی را انتخاب کنید که تجربه بالایی در این طراحی یک محیط اداری نسبت به یک محیط مسکونی نیاز به وقت و دقت بالاتری نیاز دارد به همین دلیل است که باید به دنبال انتخاب تیم خبره ای در این زمینه باشید که در این زمینه تجربه بالایی دارد. گروه معماری آرکا یکی از تیم های قوی در زمینه طراحی داخلی می باشد که می توانید دراین زمینه با خیال راحت کار خود را به آنها بسپارید. این تیم از تجربه کافی در این زمینه برخوردار است و می تواند یک محیط بسیار زیبا و شیکی را برای شما رغم بزند. تیم آرکا آماده هر گونه خدمات رسانی به شما می باشد.

تماس با ما

با راههای ارتباطی زیر میتوانید با ما در تماس باشید.

ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏