آرکا

طراحی ساختمان

ارائه خدمات طراحی ساختمان توسط تیم آرکا

شیک بودن برازنده شماست
پس همین حالا شروع کنید ...

طراحی ساختمان بر اساس اصول معماری، مهندسی و تکنیکی صورت می پذیرد. یک نقشه ساختمان حرفه ای و اصولی، اولین گام برای احداث یک پروژه ساختمانی می باشد. طراحی ساختمان برای تمامی پروژه های ساختمانی لازم و ضروری است که توسط یک معمار یا مهندس ساخت انجام می گردد.

برای ساختمان های کوچک معمولاً این کار توسط یک طراح ساختمان، نقشه کش، طراح داخلی و یا پیمانکار انجام می شود. طراحی برای پروژه های ساختمانی بزرگ نیاز به عده زیادی از افراد حرفه ای تحت نظارت یک معمار دارد.

طراحی ساختمان و اهمیت آن

برای اهل فن، اهمیت طراحی پلان کاملاً روشن است. با این حال برای عموم مردم، اهمیت و جایگاه طراحی در ساختمان سازی چندان واضح نیست! حتماً شما هم بارها ساختمان هایی با جلوه ناخوشایند را در سطح شهر دیده اید که با ایرادات کوچک و بزرگ خود، ظاهر زشتی به شهر داده اند.

شما برای مراقبت از بدن یا زیبایی صورت خود به سراغ پزشک یا آرایشگر می روید. پس برای رفع اشکالات ساخت و ساز، کیفیت و رعایت اصول طراحی و ساختن ساختمانی با جلوه شیک و چشم نواز باید به سراغ تیم حرفه ای طراحی بروید. گاهی طراحی پلان نشان دهنده نوع کاربری آن است. به عنوان مثال نمایی از ساختمان یک فروشگاه مواد غذایی که به شکل سبد طراحی شده یا فروشگاه کیف که به شکل کیف دستی طراحی شده بسیار شگفت انگیر و مسحور کننده است.

برای موفقیت در طراحی باید به معماری فیزیکی ساختمان دقت کنید تا به بهترین نتیجه برسید. اگر می خواهید یک ساختمان را بازسازی کنید در اولین قدم باید به فکر یک طراح ساختمان باشید. این گونه نقشه ها و مدل های مورد نظر شما را ترسیم می کند تا ساختمان مد نظرتان را بسازد.

تصمیماتی که یک معمار طراح ساختمان می گیرد در امنیت عمومی مؤثر است. معمار نقشه پلان ساختمان را طراحی می کند و طراحی بر اساس نامه معمار، مهندسی می شود. تکنولوژیست های معماری به عنوان طراحان ساختمان آموزش می بینند و مهم است که به مدارس معماری رفته باشند. از طرفی طراحی پلان، کار یک نفر نیست و یک کار گروهی به شمار می رود. هر کدام از اعزای تیم یک بخش از پروژه طراحی را بر عهده می گیرد. به همین منظور، برای طراحی پلان باید به سراغ یک تیم با تجربه و متخصص بروید تا نتیجه کار موفقیت آمیز باشد.

بازسازی ساختمان
طراحی ساختمان
Principles of building design

اصول طراحی ساختمان

با توجه به سبک کاربری ساختمان اعم از مسکونی، اداری، آموزشی، ورزشی و تجاری باید سه بخش اصلی در طراحی گنجانده شود. این طراحی توسط نرم افزارهای مناسب صورت می گیرد.   

بخش اول:

طراحی معماری ساختمان در واقع پلان ها، طراحی سه بعدی داخلی و نمای ساختمان را در برمی گیرد. این بخش توسط مهندسین معماری طراحی می گردد.  

بخش دوم:

طراحی سازه ساختمان بر اساس آیین نامه های داخلی یک کشور است که مطابق با آن طراحی نقشه های اجرایی کشیده و ساختمان (سازه) اجرا می شود.

این طراحی توسط مهندسین عمران صورت می پذیرد. این طراحی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است که در اثر سهل انگاری یا بی تجربگی ممکن است منجر به صدمات مالی و جانی جبران ناپذیری گردد.

بخش سوم:

طراحی تأسیسات ساختمان که شامل طراحی تأسیسات مکانیکی و الکتریکی می شود. این بخش را مهندسین مکانیک طراحی می نمایند.

Details in building design

جزئیات در طراحی ساختمان

این جزئیات شامل طراحی داخلی، دکوراسیون داخلی و طراحی نمای ساختمان می شود. با توجه به نوع سبک معماری در نظر گرفته شده برای پروژه ساختمانی تعیین می گردند. تأسیسات ساختمانی هم از اهمیت ویزه ای برخوردار می باشند که شامل تأسیسات برقی، تأسیسات مکانیکی و آسانسور می شوند. 

 

طراحی ساختمان
طراحی ساختمان
Types of structures in building design

انواع سازه ها در طراحی ساختمان

سازه ها به چهار دسته فولادی، بتنی، چوبی و بنایی تقسیم می شوند. این سازه ها بر اساس نوع آب و هوای منطقه، شرایط محیطی، نیروی عملیاتی و هزینه اجرای آن تعیین می گردند.  بتن ها انواع گوناگونی دارند که با توجه به پروژه ساختمانی باید نوع مناسب آن انتخاب گردد.

مصالح فولادی نرم تر هستند، عملکرد بهتر و حالت کشسانی دارند. بدین نحو که در اثر کشش بیشتر کش می آیند. سیستم های سازه های فولادی به دسته های سیستم قاب خمشی، قاب های ساده به همراه مهاربند و قاب ساده به همراه دیوار برشی، قاب خمشی به همراه مهاربند و قاب خمشی به همراه دیوار برشی بتنی، قاب خمشی به همراه دیوار برشی فولادی تقسیم بندی می شوند. 

Tips in building design

نکات مورد توجه در طراحی ساختمان

  نکات مورد توجه در سازه های بتنی

 • اعمال ضرایب ترک خوردگی در مقاطع
 • اعمال ضرایب کاهش وزن تیر
 • ترسیم دیوارهای برشی و انجام تنظیمات مخصوص آن ها و طراحی آن ها
 • کنترل مورد نیاز دیوار برشی

نکات مورد توجه در سازه های چوبی 

 • تعریف مصالح بر اساس ویژگی الاستیسیته مصالح چوبی
 • انجام آزمایش بر روی چوب های مخصوص تا ارائه آیین نامه طراحی ساختمان چوبی در ایران
 • اجرای ساختمان بعد از مراحل تحلیل، طراحی و ارائه نقشه ها آغاز می گردد 
طراحی ساختمان
طراحی ساختمان
Essentials in structural design

موارد ضروری در طراحی سازه

این موارد در طراحی برای سازه های فولادی، بتنی و چوبی به کار می روند. البته طراحی پلان ها از نظر جزئیات اندکی با هم متفاوت هستند ولی در حالت کلی به یکدیگر شبیه می باشند. 

 • انتخاب درست و بهینه ی سیستم ساختمانی
 • تعریف مصالح
 • تعریف مقاطع تیر، ستون و مهاربند (که به آن اعضای خطی اطلاق می شود)
 • تعریف کف ها و دیوارها (که به آن اعضای سطحی گفته می شود)
 • تعریف بارها و ترکیبات بارگذاری برای ساختمان های فولادی
 • ترسیم اولیه سازه فولادی و اختصاص مقاطع فولادی تعریف شده به همراه ترسیم کف ها
 • بارگذاری ثقلی سازه بر اساس دیتیل های اجرایی
 • اختصاص دیافراگم صلب به کف ها
 • اختصاص نواحی صلب انتهایی
 • اعمال کردن شرایط و ضوابط آیین نامه ای
 • تحلیل اولیه سازه
 • طراحی سازه و اصلاح مقاطع
 • تیپ بندی نهایی مقاطع
 • تحلیل نهایی
 • طراحی نهایی
 • بررسی کنترل های آیین نامه ای و در صورت نیاز تغییر دوباره ی مقاطع، تحیلیل و طراحی دوباره سازه ها
 • خروجی گرفتن سازه و بردن فایل ها به نرم افزار سیف برای طراحی پی ها و اصول طراحی فونداسیون 
 •   ترسیم و ارائه نقشه های اجرایی به کارفرما
طراحی ساختمان

اجرای ساختمان

 • در گام نخست زمین موجود خاک برداری می شود
 • در گام بعدی کف با بتن پوشانده می شود و یکی از پی های موجود در نقشه اجرا می گردد
 • سپس نوبت به اتصال ستون به پی می رسد و بعد از آن تیرها اجرا می شوند
 • در صورت وجود دیوار برشی و مهاربند آنها نیز به اجرا در می آیند
 • در نهایت بعد از اتمام اجرای اسکلت سازه به معماری ساختمان پرداخته می شود

 

معمار

معمار یا طراح ساختمان در کشیدن نقشه پلان ساختمان آموزش دیده است. در طراحی و نظارت بر ساختمان مهارت و تجربه دارد. تصمیمات معمار امنیت عمومی ساختمان را تحت تأثیر قرار می دهد. این گونه معمار مدرک عملی معماری را کسب می نماید و یا یک طراح ساختمان حرفه ای و دارای مدرک می باشد.

مهندس ساختمان

مهندس ساختمان به طور معمول کارهای مربوط به خدمات الکتریکی، مکانیکی، سازه ای و مهندسی را بر عهده دارد.

پیمانکار

پیمانکار دارای یک گواهی یا مدرک دیپلم در پیمانکاری معماری است. کارهای مربوط به آماده سازی مدارک ساخت را انجام می دهد. پیمانکاران معمولاً توسط طراحان معماری استخدام می شوند و یا برخی از آنها به طور مستقل کار می کنند.

طراح ساختمان یا مهندس محاسب

مهندس محاسب وظیفه ی محاسبه بارهای وارد بر سازه، محاسبه ابعاد اِلمان های مختلف ساختمانی، ارائه نقشه اجرایی، محاسبه و بررسی نیاز به اجرای سازه نگهبان و ارائه جزئیات آن و … را بر عهده دارد.     

مهندس نقشه بردار

مهندس نقشه بردار به جمع آوری، آماده سازی، ذخیره سازی، پردازش، مدیریت، تحلیل، تلفیق، بازیابی و انتقال داده های مکان مرجع می پردازد.

طراحی ساختمان

گروه معماری آرکا

طراحی پلان توازون هنر با علم است. این جمله در مورد حل مشکلات با ایده های زیبا و ابتکاری است. این چیزی است که ما در اینجا در گروه معماری آرکا دوست داریم و بیش از 10 سال است به مشتریان در انجام آن کمک می کنیم.

اگر پروژه ای دارید که می خواهید شروع کنید ، امروز با ما تماس بگیرید و ما به شما کمک می کنیم طرح ها و ایده های خود را بگیرید و آنها را به ساختمانی که همیشه می خواستید تبدیل کنید. در ضمن ، نمونه های طراحی ساختمان و مطالعات موردی را بررسی کنید تا به شما کمک کند تا برخی از الهامات و ایده ها را برانگیزد.

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در زمینه طراحی ساختمان، هر نوع سبک مورد پسند را به بهترین نحو اجرا و پیاده سازی می نماید.  

نخست گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد اقدام به طراحی می نماید. بعد از این که طرح مورد تأیید مشتری قرار می گیرد. اقدامات بعدی و مورد لزوم با سرعت و با کیفیت بالا به اجرا در می آیند. لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد.  

سایر فعالیت های گروه آرکا

همچنین شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساخت و ساز اعم از مدیریت پیمان، دکوراسیون داخلی، مشارکت در ساخت، طراحی داخلی، بازسازی، پارتیشن بندی، غرفه سازی، اجاره غرفه، اجاره تجهیزات نمایشگاهی، برگزاری نمایشگاه، مراسم اداری، ایونت، کنفرانس، سمینار، برگزاری نمایشگاه مجازی، فروش مبلمان اداری و … فعالیت گسترده ای دارد.  

سایت فروشگاه تجهیزات نمایشگاهی و فروشگاه فروش میز، صندلی و کمد آرکا یکی از کامل ترین و مجهزترین سایت های فروشگاهی در این عرصه می باشند.  

در صورت تمایل می توانید از مشاوره های طراحان و دکوراتورها و … شرکت آرکا بهره مند گردید.

پروژه های طراحی آرکا

OUR PROJECTS
گروه معماری آرکا

تماس با ما

برای ثبت سفارش و هر گونه انتقاد و پیشنهاد لطفا فرم مقابل را پر نمایید. و در شبکه های اجتماعی مار ار دنبال کنید.

ارسال پیام

ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏