گروه معماری آرکا

طراحی واحد مسکونی

طراحی واحد مسکونی باید طبق اصول و مراحل به ترتیب پیش برود تا طراحی پلان به درستی و بهترین نحو انجام پذیرد. مسلماً طراحی نقشه هر ساختمانی با توجه به شرایط و نیازهای آن ساختمان با طراحی نقشه دیگر ساختمان ها متفاوت است.

هر ایده و نقشه معماری برای پیاده سازی و عملی شدن به ترسیمات دقیق اجرایی به دو مرحله طراحی فاز یک و دو نیاز دارد. با استفاده از فناورهای جدید و برنامه های پیشرفته کار طراحی ساختمان با دقت و سرعت بسیار زیادی صورت می گیرد.

طراحی واحد مسکونی
طراحی واحد مسکونی

پلان چیست؟

پلان یک برش افقی فرضی از ساختمان است که از دید بالا ترسیم می شود تا جزئیات داخل طراحی ساختمان را به طور کلی نشان دهد. پلان می تواند طرحی از یک ساختمان کامل، یک طبقه از یک بنا، یک واحد و یا یک اتاق باشد.

اصول و مراحل طراحی پلان

طراحی پلان ساختمان همیشه به یک شکل صورت نمی گیرد و رعایت اصول آن جزو واجبات کار معماران می باشد. به عنوان مثال طراحی پلان ساختمان مسکونی متفاوت از طراحی پلان ساختمان اداری است و منطبق بر اصول خاص خود است.   

این مراحل عبارتند از:

 • مشاوره طراحی پلان پروژه مسکونی با توجه به خواسته‌ها و انتظارات کارفرما از طراحی ساختمان
 •  نقشه برداری از زمین پروژه و بررسی همجواری ها، خیابان کشی‌ها و بررسی جوازهای لازم
 •  شروع طراحی پلان پروژه ساختمان مسکونی بر اساس ضوابط شهرداری
 • طراحی راه پله، جانمایی آسانسور و راه‌های دسترسی
 • طراحی نمای ساختمان مسکونی بر اساس سبک مورد پسند کارفرما
 • طراحی داخلی ساختمان مسکونی بر اساس سبک منتخب
 • طراحی تأسیسات داخلی ساختمان (تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، تأسیسات گرمایشی)
 • مراحل طراحی ساختمان مسکونی / ایوان
 • نقشه های معماری
 • مشخصات طراحی
 • محاسبات
 • برنامه ریزی زمان مراحل ساخت و سایر مستندات
طراحی واحد مسکونی

طراحی واحد مسکونی

تراس واحد مسکونی:

تراس یکی از مهم ترین اجزای آپارتمان به شمار می رود و باید نسبت به طراحی آن توجه ویژه داشته باشید. تراس بایستی مشرف به حیاط و در ارتباط با آشپرخانه باشد. در واقع بهتر است تراس طوری طراحی شود که به طور مستقیم از آشپرخانه به آن دسترسی داشته باشید.

مساحت تراس:

هر چه مساحت ساختمان بیشتر باشد، تراس هم وسعت بیشتری خواهد داشت و می توانید تراس بزرگ تری را طراحی و اجرا کنید. بهتر است مساحت تراس به گونه ای باشد که بتواند یک میز غذاخوری دو نفره را در خود جای دهد. به این منظور مساحت آن بایستی حداقل 1.50 مترمربع باشد.

دسترسی‌های بالکن:

بدترین جای ممکن برای تراس جایی است که دسترسی مستقیم به پذیرایی و اتاق نشیمن داشته باشد. در صورتی که بالکن پشت مبلمان باشد، هم جلوه نازیبایی خواهد داشت و هم دسترسی را سخت می کند.

طراحی تراس:

وقتی تراس رو به سمت خیابان اصلی باشد، جنبه ظاهری و جلوه ای که دارد مهم تر از کارایی آن است. پس حین طراحی تراس باید طوری عمل کنید که به ظاهر کلی ساختمان آسیبی وارد نشود. در صورتی که هر واحد برای طراحی تراس، ساز خود را بزند؛ ساختمان جلوه نامتوازنی به خود می گیرد.

طراحی واحد مسکونی

طراحی نشیمن خصوصی:

نشیمن خصوصی را دست کم نگیرید! این فضای صمیمی و دوست داشتنی که محل دور هم جمع شدن اعضای خانواده است؛ باید فضایی مستقل با طراحی منحصر به فرد باشد. البته نباید به هر قیمتی این فضا را در خانه جای دهید و برای طراحی این فضا باید به مساحت کل ساختمان و فضای باقیمانده برای اتاق خواب، آشپزخانه و … توجه کنید.

تنظیم نور در طراحی واحد مسکونی:

یکی دیگر از نکاتی که باید در طراحی واحد مسکونی در نظر داشته باشید، تنظیم نور است. هر چند نفوذ نور طبیعی به داخل ساختمان بسیار لذت بخش است ولی نباید این نور بیش از حد باشد.

گاهی نفوذ نور بیش از حد در برخی فضاها، فقط مزاحمت ایجاد می کند و کیفیت فضا را کاهش می دهد. مثلاً فضایی مثل پذیرایی باید نورگیر باشد اما نور زیاد در اتاق خواب گاهی می تواند مزاحم باشد.

بنابراین برای تنظیم نور ورودی به داخل ساختمان از طریق پنجره ها، بایستی به مساحت و نوع کاربری این فضاها توجه داشته باشید. به همین دلیل نباید برای پنجره اتاق نشیمن و اتاق خواب اندازه یکسانی در نظر بگیرید.

پس فراموش نکنید که حضور یک تیم معماری متخصص و متعمد بیش از هر چیز دیگری به شما در رسیدن به آپارتمان ایده آلتان کمک خواهد کرد.

عرصه چیست؟

طراحی واحد مسکونی

برای طراحی واحد مسکونی جهت کارایی بیشتر فعالیت های ساختمانی باید تمامی فضاهای ساختمان شناسایی و گروه بندی شوند. با در نظر گرفتن ارتباط میان آنها می توانند مانند یک مجموعه واحد عمل کنند.

در طراحی واحد مسکونی نیز لازم است دسته بندی فضاها و یا به عبارتی عرصه بندی در آن تعیین گردد. عرصه، تعدادی از فضاها و عملکردهای سازگار است که در هماهنگی با یکدیگر قرار دارند. عرصه ها در بخش مشخصی از نقشه، طرح و مکان یابی می شوند.

برای انجام دسته بندی باید معیارهای درستی تعیین شود. بدین ترتیب فضاهای هماهنگ و سازگار به طرز صحیحی در یک گروه قرار می گیرند و عرصه های ناهماهنگ از یکدیگر دور می شوند. این ویژگی ها به طور معمول بر اساس الگوهای فرهنگی اقلیمی و اعتقادی حاصل می شوند.

افراد در هر بخش از کشور با آداب و رسوم خاصی زندگی می کنند. افراد از لحاظ شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی متفاوت هستند. بنابراین فضاهای خانه آنها مشابه یکدیگر نیستند. برای طراحی پلان هر خانواده باید به الگوی زیستی آن منطقه توجه شود.    

طراحی واحد مسکونی
طراحی واحد مسکونی

عرصه زندگی خانوادگی

طراحی داخلی آشپزخانه، اتاق نشیمن، هال و غذاخوری در این دسته قرار می گیرند. این عرصه در طراحی پلان دارای فضای آرام و خودمانی است. به دلیل این که اتفاقات جمعی خانوادگی در این عرصه به وقوع می پیوندد و جزء مهم ترین بخش خانه محسوب می شود.

تعیین و تشخیص فضاهایی که در این عرصه قرار می گیرند و ارتباط مناسب میان آنها موجب ایجاد شرایط ایده آلی برای افراد می گردد. افراد برای فعالیت هایی مانند تماشای تلویزیون، گفتگو، مطالعه، بازی و … در این فضا گرد هم می آیند.

به دلیل کاربردی بودن زیاد این عرصه بهتر است بهترین موقعیت به آن اختصاص داده شود. این عرصه در طراحی پلان ساختمان با فضاهای باز مانند بالکن و ورودی مرتبط است.  

عرصه زندگی خصوصی

این عرصه جزو خصوصی ترین بخش خانه محسوب می شود و مجزا از بخش پذیرایی طراحی می گردد. این عرصه با اتاق نشیمن مرتبط می شود به طوری که فعالیت های همگانی نباید آرامش در این بخش را مختل نماید. این عرصه متشکل از طراحی داخلی اتاق خواب، حمام، اتاق کار و اتاق مطالعه می باشد.

این عرصه در بخش بی سر و صدای خانه و نزدیک به حمام ها و سرویس های بهداشتی قرار می گیرد. متراژ و بزرگی اتاق خواب ها نیز بر اساس تعداد افراد، وسایل و مبلمان تعیین می شود.  

اما به طور معمول طراحی پلان اتاق خواب والدین یا اتاق خواب مستر بزرگتر از سایر اتاق خواب ها صورت می گیرد. دلیلی که باعث ارتقاء کیفیت اتاق خواب می شود

میزان روشنایی، ارتباط با فضای باز مانند بالکن و داشتن چشم انداز مناسب است. اتاق خواب مهمان مجزا از این عرصه و در بخش پذیرایی طراحی می شود. می توان در اتاق خواب مهمان به فعالیت های دیگری مانند مطالعه یا خیاطی پرداخت.   

طراحی واحد مسکونی
طراحی واحد مسکونی

عرصه پذیرایی و مراسم

این عرصه متشکل از طراحی داخلی پذیرایی، نهارخوری، ورودی و سرویس بهداشتی مهمان است. معاشرت با اقوام وآشنایان در این عرصه صورت می گیرد. جشن ها و مراسم ها نیز در این قسمت برگزار می شود. این فضا نزدیک به ورودی و غذاخوری طراحی می شود و از نور و تهویه مناسب نیز برخوردار است. طراحی پذیرایی بیانگر سلایق و نگرش خانواده می باشد.

برای مجزا کردن غذاخوری از پذیرایی می توان از شیوه های گوناگون مانند نصب دکور، دیوار یا پارتیشن و… استفاده نمود. در پلان های مسکونی کوچک می توان دکوراسیون پذیرایی و نشیمن را یکی نمود. این گونه فضایی بزرگتر و انعطاف پذیرتر در اختیار افراد قرار می گیرد.     

عرصه خدمات و پشتیبانی

این عرصه شامل مواردی مانند پارکینگ، انباری، زیرزمین، رختشوی خانه، موتورخانه است که دارای سیستم های مکانیکی و الکتریکی مناسب می باشد. طراحی اصولی هر یک از این موارد موجبات آسایش و راحتی بیشتری را برای افراد فراهم می آورد.  

طراحی واحد مسکونی
طراحی واحد مسکونی

عرصه فضاهای باز و نیمه باز

این عرصه متشکل از باربکیو، محوطه و حیاط است. در طراحی مسکن توجه خاصی به محیط اطراف، فضاهای باز و نیمه باز می شود. ارتباط میان فضاهای داخلی با فضاهای باز و نیمه باز بسیار بر کیفیت و کاربرد آنها مؤثر است.

پارامترهای مؤثر در طراحی پلان ساختمان مسکونی

نیازها و سلایق کارفرما

مساحت زمین

شکل سایت و دسترسی های ساختمان

وضعیت و محدودیت های طراحی

مقررات شهرداری و منطقه

آپارتمان یا منزل ویلایی

طراحی واحد مسکونی
طراحی واحد مسکونی

گروه معماری آرکا

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در زمینه ساخت و ساز هر نوع سبک مورد پسند را به بهترین نحو اجرا و پیاده سازی می نماید.  

نخست گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد اقدام به طراحی پلان می نماید. بعد از این که طرح مورد تأیید مشتری قرار می گیرد. اقدامات بعدی و مورد لزوم با سرعت و با کیفیت بالا به اجرا در می آیند. لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد.

طراحی واحد مسکونی
طراحی واحد مسکونی

سایر فعالیت های گروه آرکا

همچنین شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساختمان سازی اعم از مدیریت پیمان، دکوراسیون داخلی، مشارکت در ساخت، طراحی داخلی، بازسازی، پارتیشن بندی، غرفه سازی، اجاره غرفه، اجاره تجهیزات نمایشگاهی، برگزاری نمایشگاه، مراسم اداری، ایونت، کنفرانس، سمینار، برگزاری نمایشگاه مجازی، فروش مبلمان اداری و … فعالیت گسترده ای دارد.  

سایت فروشگاه تجهیزات نمایشگاهی و فروشگاه فروش میز، صندلی و کمد آرکا یکی از کامل ترین و مجهزترین سایت های فروشگاهی در این عرصه می باشند.  

در صورت تمایل می توانید از مشاوره های طراحان و دکوراتورها و … شرکت آرکا بهره مند گردید.

تماس با ما

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میسّر و امکان پذیر است.

ارسال پیام

ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏