گروه معماری آرکا

دکوراسیون رستوران

دکوراسیون رستوران

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و توسعه شهرها، طراحی رستوران­ها نیز پیشرفت چشم­گیری داشته است و با طراحی جذاب، توانسته ­اند افراد بسیاری را به سمت خود جذب کنند. یکی از عوامل مهمی که به جذب مشتری در رستوران کمک می­کند، طراحی دکوراسیون آن است. به عبارت دیگر طراحی دکوراسیون رستوران یکی از عوامل مهم و تأثیر گذار در جذب مشتری است. ما در این بخش قصد توصیف دکوراسیون­ رستوران را داریم و بایدها و نبایدهایی که در طراحی می­باشد را مرور می­کنیم. ابتدا فضاهای رستوران را تشریح می­کنیم:

دکوراسیون رستوران

بخش­ های مهم رستوان

بخش­ های رستوان: در رستوران چهار بخش مهم و اساسی وجود دارد که باید به صوت یکپارچه طراحی شود. این چهار بخش عبارت است از: 1-غذاخوری، 2- آشپزخونه رستوران، 3- فضای بیرونی، 4- محل انتظار. در ادامه به توضیح هر بخش می­پردازیم:

غذاخوری:

یکی از محل­هایی است که رفت و آمد در آن زیاد است و باید فضای صمیمانه داشته باشد. زمانی مشتریان رضایت کافی از رستوران را دارند که در این فضا با آرامش و در فضایی صمیمیانه از خدمات رستوران شما استفاده کنند.

آشپزخانه:

این بخش در دید عموم نیست ولی قلب رستوران است و علاوه بر رعایت نکات طراحی، باید اصول بهداشتی نیز در آن رعایت شود. تفکیک بخش غذاخوری و آشپزخونه و ایجاد راه­های ارتباطی مناسب بین این دو بخش از جمله کارهایی است که باید طراح به خوبی انجام دهد. طراحی فضای آشپزخونه وابسته به منوی رستوران است و باید متناسب با آن طراحی شود.

فضای بیرونی:

اگر رستورانی فضای بیرونی دارد، باید به خوبی از آن استفاده کند. میز و صندلی متناسب به آن فضا را سفارش دهد و با نورپردازی عالی در شب نیز از آن بهره ببرد. همچنین با فرآهم کردن وسایل گرمایشی و سرمایشی می­تواند محیطی آرام را بسازد.

محل انتظار:

برای مدیریت مشتریان، باید فضایی برای آن­ها تعیین شود تا قبل از ورود به بخش غذاخوری در آنجا باشند. در این فضا باید صندلی به تعداد کافی باشد تا فضا به گونه­ای باشد که در زمان انتظار به مشتری احساس بدی منتقل نشود. از طرفی فضای انتظار، محیطی است که رستوران شما از آنجا نظارت می­شود، پس باید به خوبی طراحی شود.

دکوراسیون رستوران

بخش داخلی رستوران

به طور کلی، فضای داخلی رستوران را به بخش­ها مختلفی بستگی دارد و هر کدام ویژگی­های خاص خود را دارند. به عنوان مثال، تفاوت اصلی رستوران­ها و فست فودها در نوع غذایی که ارائه می­شود و همچنین شیوه سرو آن است. در رنگ آمیزی داخلی رستوران نیز باید این نکته لحاظ شود. معمولا برای فست فودها از رنگ­های شاد و برای رستوران­ها از رنگ­های خنثی و ملایم استفاده می­شود. همچنین در طراحی دکوراسیون رستوران­ها از پرده­های زخیم و مجلل و مبل­ استفاده می­شود. طراح دکوراسیون رستوران باید سعی کند فضایی متناسب با غذایی که در آن­جا عرضه می­شود را طراحی کند و علاوه بر خلاقیت، آشنایی کافی با محل قرارگیری رستوران داشته باشد.

نگاه عمیق به موقعیت مکانی رستوران:

اولین نکته در طراحی دکوراسیون رستوران، نگاه عمیق به موقعیت مکانی رستوران است. چرا که مستقیمأ بر روی طراحی دکوراسیون تجاری تأثیر گذار است و با توجه به موقعیت مکانی، مشخص می شود که کدام قشر از جامعه مشتری رستوران هستند و باید طراحی بر اساس روحیات و سلایق آن گروه باشد.

  • محل سرو غذا، میز خدمت: مهم­ترین مکان در رستوران، محل سرو غذا است که باید سه نکته زیر را رعایت کند:
  • رعایت اصول بهداشتی
  • رعایت فاصله با میزهای مجاور
  • متناسب برای تمامی گروه سنی
رعایت اصول بهداشتی:

در بیشتر رستوران­ها برای رعایت اصول بهداشتی، مواد ضدعفونی کننده رو میر قرار می­دهند که مشتری از آن استفاده کند. همخوان بودن وسایل روی میز با فضای رستوران کاری بسیار مهم و اساسی است که باید رعایت شود.

رعایت فاصله با میزهای مجاور:

تمامی میزها و فواصل آن­ها باید طوری قرارگیرند که مزاحم رفت آمد میز مجاور نشود و همچنین با قراردادن فضای مناسب بین میزها، آرامش خاطر به مشتری القاء می­شود. چینش میزها باید طوری باشد که مشتری در هنگام ورود به راحتی بتواند میز مورد علاقه خود را انتخاب کند و باعث سردرگرمی آن نشود.

متناسب برای تمامی گروه سنی:

در بیشتر رستوران­ها صندلی­هایی که برای استفاده مشتری قرار می­دهند متناسب برای کودکان و افراد سالخورده نیست. بهتر است این نکته به خوبی رعایت شود تا تمامی گروه سنی بتوانند از رستوران استفاده کنند. همچنین برای طراحی صندلی­ها، فضای داخلی رستوران نیز بسیار مهم است و باید یکپارچگی داشته باشد. می­توان در فصول مختلف از صندلی­ و میزهای مختلف استفاده نمود تا مشتری متوجه تغییرات در طراحی دکوراسیون رستوران شما شود.

آرامش فضای رستوران

طراحان باید در نظر داشته باشند که مشتریان برای گرفتن آرامش به آنجا می­آیند و علاوه بر سرو غذا، دنبال آرامش نیز هستند. این نکته به این معنی نمی­باشد که هیچ گونه آهنگی در فضای رستوران پخش نشود، بلکه باید فضاهای مختلف برای سلیقه­های مختلف در نظر بگیرد تا بتواند تمامی سلایق را در بر گیرد. همان طور که پخش آهنگ به طور مدوام و عدم پخش آهنگ برای افراد آزاد دهنده است، باید فضاهای مختلفی برای تمامی افراد با سلیقه­های مختلف آماده کند.

دکوراسیون رستوران
دکوراسیون رستوران

نکات کلیدی در طراحی دکوراسیون رستوران

همان طورکه بخش­های قبلی ذکر شد، تمامی بخش­های رستوران دارای اهمیت هستند. در این بخش، تفاوت طراحی سقف و دیوار رستوران را تشریح می­کنیم. به طور کلی در طراحی سقف رستوران دو دیدگاه وجود دارد. اولین دیدگاه معتقد است که تمامی تجهیزات و تاسیسات باید از دید عموم پنهان باشد و با سقف کاذب این کار را انجام می­دهند. آن­ها معتقد هستند که هنگامی که تاسیسات ظرافت خاصی ندارد، نباید در دید عموم باشد. در دیدگاه دوم، تمامی تاسیسات و تجهیزات قابل مشاهده هست و در طراحی دکوراسیون رستوران سعی دارند، ظرافت را فدای المان دیگری نکنند. در این دیدگاه تمامی لامپ­ها و سیم کشی­ها، لوله­های آب قابل مشاهده است.

دکوراسیون رستوران

طراحی دکوراسیون رستوران آرکا

امروزه تمامی افراد زمان­هایی را به رستوران رفتن اختصاص می­دهند تا در کنار خانواده و در آرامش از خدمات رستوران بهره­مند شوند. در اولین قدم برای طراحی دکوراسیون رستوران باید موقعیت مکانی آن در نظر گرفته شود و با توجه به قشر آن محل، طراحی صورت پذیرد. رستوران­ها دارای چهار بخش، فضای غذاخوری، آشپزخونه، محل انتظار و فضای بیرونی است که باید در طراحی دکوراسیون رستوران تمامی این چهار فضا با هم در ارتباط باشند. محل غذاخوری باید صمیمانه باشد تا مشتریان احساس رضایت داشته باشند. محل انتظار باید طوری طراحی شود که حس خوبی به مشتری القاء شود و حتما صندلی کافی برای استراحت مشتریان داشته باشد. آشپزخونه بر اساس منوی رستوران طراحی می­شود و باید راه­های ارتباطی بین غذاخوری و آشپزخونه به خوبی طراحی شود. همچنین از فضای بیرونی نیز با قراردادن وسایل سرمایشی و گرمایشی می­توان استفاده نمود. با شناخت ویژگی­های بخش­های مختلف رستوران، در نهایت به دو دیدگاه مهم و اساسی در طراحی می­رسیم که در دیدگاه اول طراحی فضای رستوران به گونه­ای صورت می­پذیر که تاسیسات قابل مشاهده نباشد. اما در دیدگاه دوم، افراد معتقد هستند که باید تاسیسات نیز با ظرافت طراحی شود و به نمایش گذاشته شود.

تماس با ما

گروه طراحی دکوراسیون داخلی آرکا ارائه دهنده خدمات صفرتا صد مشاوره، طراحی و اجرای دکوراسیون رستوران، دکوراسیون آشپزخانه و دکوراسیون کافه می‌باشند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

برای ثبت سفارش و هر گونه انتقاد و پیشنهاد لطفا فرم مقابل را پر نمایید. و در شبکه های اجتماعی مار ار دنبال کنید.

ارسال پیام

ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏