گروه معماری آرکا

بازسازی رستوران

بازسازی رستوران

در گذشته رستوران ها صرفا مکانی برای صرف غذا بودند اما امروزه مردم به رستوران می روند تا علاوه بر صرف غذا با هم در مورد مسائل گوناگون گفتگو کنند، مراسم های مختلفی مانند تولد، سالگرد ازدواج و … را جشن بگیرند، مهمانی بدهند و غیره. از این رو مالکان رستوران ها باید بتوانند پاسخگوی نیازهای مشتریان باشند. هر چقدر این نیازها بیشتر پاسخ داده شوند به همان میزان بر تعداد مشتری و در نتیجه سودآوری افزوده می شود. برای این منظور طراحی رستوران بسیار در جذب مشتری تاثیرگذار می باشد.

رستوران های قدیمی و فرسوده باید به سرعت جای خود را به رستوران های لوکس و مجلل بدهند. اما چگونه؟ با بازسازی رستوران ها می توان به این هدف نائل شد. در بازسازی رستوران سه عامل فضا، ایده و طراحی مهم می باشند. برای اجرا و پیاده سازی هر طرحی باید این سه عامل در نظر گرفته شوند. بازسازی رستوران شامل دو بخش طراحی داخلی و طراحی خارجی می شود.

بازسازی رستوران

در بازسازی رستوران باید به چه نکاتی توجه شود؟

طراحی تابلوی رستوران در بازسازی  

تابلوی یک رستوران باید به گونه ای باشد که کاملا مشخص و مجزا به نظر آید و جلب توجه کند.

این در مورد رستوران های حاشیه ی جاده ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سردر باید به گونه ای طراحی شود که اتومبیل هایی که با سرعت حرکت می کنند بتوانند آن را به راحتی تشخیص بدهند.

تابلوی رستوران یک جزء بسیار مهم در طراحی خارجی رستوران می باشد.

عامل مشخص کننده ای در نمای خارجی رستوران محسوب می شود که موجب جلب توجه مشتری می گردد و در ذهن آنها به عنوان نشانه ی رستوران باقی می ماند.

نور و رنگ تابلوی رستوران

تابلوها باید با استفاده از رنگ، فرم خاص و نورپردازی پیام روشن، واضح و جذابی را به بینندگان القا کنند.

سبک حروف روی تابلو باید منعکس کننده نوع رستوران باشد و به مردم نشانه هایی را بدهد که بدانند در داخل رستوران با چه فضایی رو به رو می شوند.

خوانا بودن حروف تابلو هم یکی از ضروریات است. تابلو باید با طراحی معماری هماهنگی داشته باشد.

طراحی سردر رستوران خود به تنهایی موجب تمایز آن رستوران از سایر رستوران های رقیب می شود.

در نتیجه میتوان گفت که یکی از اصلی ترین و بهترین راههای جذب مشتری و هم چنین دیده شدن به عنوان یک رستوران حرفه ای مدرن استفاده از تابلوهای زیبا و شیک و البته مهم تر از همه خاص بودن تابلو رستوران است.

بازسازی نمای رستوران

نمای ساختمان باید بیانگر عملکرد و نوع فعالیت رستوران باشد به گونه ای که بیننده با مشاهده آن به درک کلی از نوع غذاهای سرو شده در رستوران داشته باشد.در طراحی نمای رستوران می توان از دو یا چند متریال استفاده کرد و یکی از مصالحی که می تواند در طراحی رستوران ها به کار برود چوب است.نما باید هماهنگ با سبک های دکوراسیون مدرن، کلاسیک یا سنتی انتخاب شود و مقاوم به شرایط آب و هوایی منطقه باشد.

همچنین می توان از آلاچیق های چوبی در نمای بیرونی رستوران استفاده کرد. در هنگام طراحی نما باید محوطه سازی اطراف هم مد نظر قرار گیرد.نمای ساختمان باید به گونه ای منحصر به فرد طراحی شود که برای دیگران به راحتی قابل تقلید نباشد.

مکان رستوران

مکان رستوران هم نقش تعیین کننده ای در سبک معماری رستوران دارد و نباید از طراحی های یکنواخت و تقلیدی استفاده شود. بدین معنا که طراحی یک رستوران در کنار دریا با طراحی یک رستوران در داخل شهر یا بین جاده ای متفاوت است.مشتری با توجه به مکان رستوران انتظار طراحی خاصی را برای رستوران دارد و این طراحی ها به شیوه های گوناگونی بر مشتری تاثیر می گذارند.

اولین نگاه مشتری به بخش آشکار رستوران مانند سردر و نمای رستوران  می باشد. همین نکته به مشتری القا می کند که این رستوران در چه رتبه ای قرار دارد و دوست دارد که از این رستوران استفاده کند یا خیر؟

نمای رستوران می تواند یک عامل نیرومند در جذب مشتری باشد به گونه ای که تصمیم به بازگشت مجدد به رستوران را در مشتریان تقویت می کند. اگر طراحی ساختمان و وسایل مناسب نباشند مشتریان همیشه با شک و تردید غذا انتخاب می کنند که آیا غذا سالم است یا خیر؟ طراحی مناسب خارجی مانع از بروز چنین پیش داوری هایی می شود.

بازسازی رستوران

بازسازی ورودی رستوران

اولین تاثیر را نمای رستوران بر مشتری می گذارد تا فضای داخلی را برای خود مجسم کند. تاثیر بعدی را قسمت ورودی رستوران ایجاد می کند. راهروی کوچک بین دو قسمت پذیرش موجب می شود مشتری قبل از ورود به محیط داخل توقف کوتاهی داشته باشد.

 شیوه های جداسازی محیط خارج از داخل رستوران باید با نوع و مکان رستوران هماهنگ باشد. در بیشتر موارد وجود چنین فضایی ضروری است.

طراحی درب رستوران در بازسازی   

درب شیشه ای در رستوران باعث می شود که مشتری بتواند محیط داخل رستوران را ببیند و این خود نوعی دعوت است اما درب چوبی باعث تحریک حس کنجکاوی مشتری می شود و در بعضی موارد باعث امتناع مشتری از ورود به رستوران می گردد.

درب ورودی باید به راحتی قابل استفاده باشد و بوی غذاهایی که در رستوران طبخ می شود نباید در این مکان به مشام برسد.

نورپردازی در بازسازی رستوران

نورپردازی ایده آل و مناسب در درون نمای داخلی رستوران یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه شود.

با نصب لامپ های تزیینی و برنجی و … می توان میزان نور درون رستوران را تنظیم کرد. نور کافی در فضای رستوران فضای دلنشین و آرامی را برای مشتریان فراهم می کند و محیط منحصر به فردی را برای سرو غذا در رستوران ایجاد می کند. نورپردازی مدت زمانی که مشتری در رستوران می ماند را تعیین می کند.

در رستوران های فست فود از نورپردازی مستقیم با نورهای پرانرژی استفاده می شود تا مشتری غذای خود را سریعتر بخورد.در نتیجه مشتریان سریع تر رستوران را ترک می کنند و جا برای بقیه مشتری ها فراهم می شود.

در رستوران های شیک و مجلل از نورپردازی ملایم استفاده می شود. بنابراین مشتری مدت زمان بیشتری را در رستوران می ماند.نورپردازی باید با طراحی، سبک دکوراسیون، منو و رنگ غذاها هماهنگی داشته باشد.

بازسازی دیوارهای رستوران

بازسازی رستوران

نکته دیگر که از اهمیت خاصی برخوردار است رنگ دیوارهای رستوران می باشد.

رنگ های قهوه ای شکلاتی، قهوه ای آجری و رنگ های روشن و شاد مناسب هستند.

برای لوکس شدن رستوران می توان از کاغذ دیواری های زیبا استفاده کرد. رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی و … باعث افزایش اشتهای افراد می شود.

در رستوران ها با سبک مدرن می توان از طرح های به رنگ های آبی روشن و خاکستری به محیط روشنایی بیشتری بخشید. رنگ های سرد مانند آبی، سبز، خاکستری و … باعث ایجاد یک محیط آرامبخش می شود.

رنگ روشن فضای رستوران را بزرگ تر و رنگ های تیره فضای آن را کوچک تر نشان می دهد.

 در رستوران های مجلل و گران قیمت از بافت های قوی تر مانند آجر، اکسسورهای چوبی و سنگ های قیمتی استفاده می شود.

دیوارهایی وجود دارند که مانند ال سی دی عمل می کنند و قابلیت تغییر رنگ و طرح دارند. به عنوان مثال می توان این دیوارها را به گونه ای تنظیم کرد که به میهمانان حس حضور در یک زیر دریایی و غواصی را القا کند.

می توان از تکنولوژی سه بعدی برای زیبایی محیط و غذاها استفاده کرد.   

برای کاهش صدا در رستوران ها باید بین دیوارهای آشپزخانه با غذاخوری و یا بین دیوارهایی که نمی خواهیم صدا منتقل شود عایق کاری صوتی صورت بگیرد. سطوح جاذب صدا برای این کار مناسب هستند.

بازسازی سقف رستوران

سقف می تواند به طور کامل فضای داخلی را تغییر بدهد. بیشتر مواقع سقف، نقطه کانونی کل طراحی داخلی رستوران می باشد.

بسیاری از رستوران ها با تمرکز بر این نکته در دنیا مطرح شده اند.

طراحی زیبای سقف تاثیر فوق العاده ای بر تمام فضای رستوران می گذارد و آن را متمایز می سازد.

بازسازی کف پوش رستوران  

بر اساس مکان رستوران از کف پوش های متنوعی مانند چوب های ترکیبی تیره و روشن، لمینت، سرامیک، سنگ فرش، سنگ و … استفاده می شود.

طرح کف پوش در زیبایی و جذابیت رستوران بسیار اثر گذار است. رنگ و طرح کف پوش باید با سایر وسایل و رنگ های موجود در رستوران مطابقت و هماهنگی داشته باشد.

بازسازی رستوران

آثار هنری در بازسازی رستوران  

آثار هنری می تواند در جلب نگاه ها موثر باشد و در روحیه مشتریان تاثیر مثبتی می گذارد. نقاشی کردن دیوارها و اجرای طرحی خاص بر روی آنها با رنگ های متقارن و هماهنگ، دیوارکوب ها و تابلوهای سرتاسری هماهنگ با دکوراسیون، محیطی خارق العاده ایجاد می کند. همچنین می توان قسمت هایی از دیوار رستوران را به دست نوشته ها یا دلنوشته ها اختصاص داد. می توان کاغذی بزرگ یا پارچه بلندی آویزان کرد و مشتریها را ترغیب کرد تا هنگام ورود یا خروج جمله ای زیبا بر روی آن به یادگاری بنویسند.

 طراحی پنجره ها در بازسازی رستوران

طراحی پنجره ها به مکان قرارگیری رستوران بستگی دارد که می تواند رو به فضای سبز و دریا باشد و فضای دل انگیزی را در محیط رستوران به وجود آورند. . پنجره ها باید مجهز به توری باشند و چنانچه از تهویه مکانیکی استفاده می شود بدون بازشو باشند.

طراحی قفسه ها در بازسازی  رستوران

قفسه های باز بر روی دیوارها می تواند برای چاشنی های غذا مانند ادویه، سس و …  در رستوران های مدرن ایده ی خیلی خوبی باشد.

بازسازی فضاهای داخلی رستوران شامل چه بخش هایی می شود؟

فضای داخلی رستوران شامل سالن اصلی رستوران، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و بخش اداری است.

بازسازی سالن اصلی رستوران چه بخش هایی را دربر می گیرد؟
 • پذیرش: این بخش باید در معرض دید عموم قرار داشته باشد تا فرد بعد از ورود به محیط داخل رستوران دچار سردرگمی نشود.
 • بار: برخی از رستوران ها یک بار نوشیدنی برای مشتریان در حال انتظار دارند و طراحی آنها باید به گونه ای باشد که سرپیشخدمت بتواند به راحتی سفارش ها را بگیرد.
 • کافه سرویس: فضای 0.83 تا 1.5 متر مربع برای هر نفر در نظر گرفته می شود. کافه ها معمولا خانوادگی هستند و غذا به این قسمت ها حتما توسط پیش خدمت برده می شود.
 • بار قهوه: این فضا 1.2 تا 1.4 متر مربع برای هر نفر می باشد و این گونه بارها عموما به صورت سلف سرویس هستند.
 • سلف سرویس: این بخش 1.4 تا 1.7 متر مربع برای هر نفر در نظر می گیرد و دارای یک پیش خوان بلند هستند.
 • پیش خوان: این قسمت باید در مکانی در مقابل دید افراد باشد. در رستوران های سلف سرویسی نقشه ی صحیح برای پیش خوان می تواند بخش مهمی از طراحی باشد.
 • سالن ضیافت های رسمی: در این بخش 0.8 تا 1.2 متر مربع برای هر نفر در نظر گرفته می شود. سالنی است که به طور سنتی از یک میز اصلی معمولا بر روی یک سکو با میزهای جانبی تشکیل می شود.
 • جالباسی یا محل نگهداری پالتو: این محل باید قبل از ورود به رستوران در قسمت ورودی رستوران قرار بگیرد تا مشتریان بتوانند برخی از اشیاء خود نظیر پالتو، کت، کلاه و یا بسته های مختلف را در آنجا قرار بدهند. بهتر است یک نفر مسئول در یک اتاقک برای تحویل گرفتن وسایل مشتریان قرار داده شود و بر اموال مهمانان نظارت کند تا اموال آنها ربوده نشود.
 • ایستگاه پیش خدمت (wc): باید در مکانی قرار بگیرد که مزاحم میهمان ها و افراد نشود.
 • مکان نشستن: رستوران ها باید طوری طراحی شوند که بتوانند در آرایش صندلی ها تنوع به وجود آورند. به عنوان مثال فضاهای 4، 6 و 8 نفره.
رستوران روبی
رستوران روبی
دکوراسیون رستوران روبی

بازسازی آشپزخانه رستوران

آشپزخانه باید در یک سطح باشد تا بتواند سرویس دهی کاملی را انجام دهد. ناحیه ی آماده سازی غذا و انبارها باید در دسترس باشند. 

 • ناحیه ی پخت و پز: این قسمت دارای پلان آزاد است تا پیش خدمت ها و آشپزها بتوانند به راحتی در فضا حرکت کنند و امور مربوط به خود را انجام بدهند.
 • ناحیه ی تجهیزات: این مکان برای قرار دادن تجهیزاتی مانند سرخ کن، کباب پز و غیره می باشد.
 • ناحیه ی آماده سازی: این بخش هم دارای پلان آزاد برای آماده سازی غذا می باشد که معمولا به صورت اتاقکی در مجاورت ناحیه ی پخت و پز قرار می گیرد.
 • ناحیه ی شست و شو: این بخش باید فضای کافی برای جمع آوری، شستشو، خشک کردن و طبقه بندی ظروف را داشته باشد.
 • ناحیه ی مربوط به پرسنل: اتاق غذاخوری و استراحت پرسنل که اتاق غذاخوری پرسنل معمولا به صورت سلف سرویس با صندلی های کوچک است. در رستوران های بزرگ اتاقی مخصوص جهت استراحت سرآشپز با حمام مخصوص برای وی در نظر گرفته می شود.
 • ناحیه ی انبار مواد غذایی: این قسمت خود به بخش های نگهداری مواد خشک، منجمد و غیره تقسیم بندی می شود.
 • سطوح آشپزخانه: تمام سطوح آشپزخانه باید قابل شستشو باشند. معمولا سطح آشپزخانه عریض با شیب کمتر از 1.20 مناسب است. کانال های تخلیه کفی در ناحیه آشپزخانه و انبار قرار داده می شوند. سطوح غیر لغزنده و کاشی کاری در آشپزخانه الزامی می باشد.
بازسازی رستوران

برای بازسازی و دکوراسیون رستوران باید به چه وسایل و لوازمی توجه شود؟

این لوازم شامل میز، صندلی، میز کمکی، میز چرخدار، میز مقسم، میز صندوق، میز سرویس، صندلی مخصوص اطفال، ظروف مختلف سرویس، گلدان، شمعدانی ها، تریلی های مختلف برای دسر و ظروف، هواکش برای خارج شدن دود می باشند.

 • صندلی رستوران

راحتی صندلی نکته مهم دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد. و با توجه به سبک معماری رستوران نوع  میز و صندلی ها به صورت ساده، سنتی، مدرن و … انتخاب می شوند. صندلی تعیین کننده مدت زمانی است که مشتری در رستوران سپری می کند. برای رستوران های لوکس حتی الامکان باید از صندلی های مبله استفاده شود. بهتر است پشتی صندلی صاف باشد تا به راحتی بتوان روی آن نشست.

 • میزهای رستوران

میزها باید بدون لبه باشند و شکل میزها مربع، مستطیل یا گرد می باشد. برای میهانی ها و جشن ها معمولا از میزهایی استفاده می شود که به هم وصل و جدا می شوند. دلیل جدا شدن میزها برای این است که به آسانی حمل شوند و بتوان آنها را از درب ها خارج یا داخل کرد. میزها معمولا دو نفره، چهار نفره، شش نفره و هشت نفره هستند. میزهای پلاستیکی آلودگی را به خود جذب می کنند و بهتر است از میزهای شیشه ای استفاده شود تا به راحتی تمیز شود.

 • میز کمکی

اندازه میز کمکی معمولا 40 * 85 می باشد. هنگام سرو در کنار میز مشتری قرار می گیرد و روی آن به تعداد مشتریان بشقاب و دیس غذا می گذارند. غذا را در کنار میز مشتری و مقابل او می کشند و کمک گارسن غذا را جلوی مشتری قرار می دهد.

 • صندلی مخصوص کودکان

از صندلی های معمولی بلندتر است و حتما باید دسته دار باشد تا اطفال بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

 • رومیزی و پرده

در یک رستوران سنتی نباید از رومیزی یا پرده های مدرن استفاده شود. ترمه و رومیزی های سنتی برای این رستوران ها مناسب هستند.

بازسازی فضای اداری رستوران  

 در رستوران های بزرگ اتاقی جهت مدیریت رستوران و فضایی جهت استراحت مدیر در نظر گرفته می شود.

بازسازی تاسیسات رستوران  

تاسیسات مربوط به آب، برق و گاز باید به درستی تعبیه شوند. تجهیزات برقی باید به قطع کن اضطراری مجهز باشند. تهویه ی کافی برای خارج ساختن بخار، بو و … وجود داشته باشد. تهویه ی مکانیکی با سرعت 7.7 تا 10.2 متر بر ثانیه ضروری می باشد. دریچه های اتوماتیک آتش، فیلترهای روغن و … از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند

بازسازی سرویس بهداشتی رستوران

برای خانم ها و آقایان باید فضای جدایی در نظر گرفته شود. نحوه ی قرارگیری سرویس باید به گونه ای باشد که در معرض دید عموم نباشد و تهویه ی آن به خوبی انجام گیرد.

بازسازی رستوران

پروژه بازسازی رستوران روبی

 پروژه بازسازی رستوران

پس از برگزاری جلسات و دیدارهای ابتدایی پروژه طراحی و اجرای رستوران به گروه معماری آرکا سپرده شد. در ابتدای امر بازید کاملی از رستوران و فضای آن توسط مهندسین طراحی آرکا بعمل آمد. و بعد از آن بلافاصله چندین طرح که مناسب این فضا باشد طراحی گردید. ودر نهایت این طرحی که مشاهده میفرمایید توسط عوامل رستوران انتخاب شد. در مرحله بعدی کار تخریب و سپس شروع بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی رستوران انجام گردید. در زیر میتوانید تمامی این مراحل را بصورت تصویری و هم چنین مشاهده ویدیوهای جذاب همراهی بفرمایید.

تماس با ما

هماهنگی میان کف پوش، دیوارپوش، نورپردازی، میز، صندلی می تواند تاثیری شگفت انگیز بر روی مشتریان بگذارد. و محیط رستوران را به فضایی خاص و منحصر به فرد تبدیل می کند.

گروه معماری آرکا با سابقه ای درخشان در زمینه بازسازی رستوران و مدیریت پیمان رستوران مفتخر است که هر گونه مشاوره ای را در این رابطه ارائه دهد و تمامی مراحل و فعالیت های مربوط به بازسازی و مدیریت پیمان را اجرا و پیاده سازی نماید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

برای ثبت سفارش و هر گونه انتقاد و پیشنهاد لطفا فرم مقابل را پر نمایید. و در شبکه های اجتماعی مار ار دنبال کنید.

ارسال پیام

ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏