چیدمان فرش اتاق ها

چیدمان فرش اتاق ها

چیدمان فرش اتاق ها در دکوراسیون داخلی دارای اهیمت خاصی است. فرش اصیل ترین هنردستی ایرانیان است و ما ایرانیان نیز به دنبال همین اصل، در دکور منازل همیشه از فرش استفاده می کنیم. فرش در دکور به جایگاهی رسیده است که اگر خانه ای بدون فرش باشد، کاملاً بی روح در نظر ما جلوه می کند. این در صورتی است که در بیشتر کشور های خارجی ، فرش فقط حکم تزئینی را دارد.

به دور از فرهنگ ما ایرانی ها، فرش زیبایی خاصی به دکوراسیون منازل اضافه می کند. به طوری که با تغییر فرش در هر خانه، رنگ و بویی تازه به آن خانه اضافه می شود. زیبایی و تنوع فرش در ایران به قدری زیاد است که نمی توان در این مقاله به توصیف آن پرداخت بلکه هدف از این مقاله نحوه چیدمان فرش در اتاق های مختلف یک خانه ساده ایرانی است.

چیدمان فرش اتاق ها

 

اندازه، مهم ترین فاکتور در انتخاب فرش

در طراحی دکوراسیون خانگی لازم است که ذکر کنیم باید با توجه به اندازه اتاق های مدنظرتان، فرش موردنظر را انتخاب کنید. دیدن یک جای خالی از فرش یا قسمتی از فرش که لول شده است نمای زیبایی به خانه شما نمی دهد و از جذابیت خانه شما می کاهد. به همین دلیل مهم ترین موضوع در چیدمان فرش، انتخاب فرش متناسب با اندازه اتاق است.

فرش مهم ترین نقش را در ایجاد تعاد ل بین وسایل یک خانه دارد. اگر فرش به طور نامتعادلی در خانه چیده شود تمام اجزای آن خانه به شکل نامتعادل دیده می شود. برای حفظ تعادل سعی کنید همیشه فاصله ثابت بین فرش و وسایل دیگر نظیر مبل را حفظ کنید.

چیدمان فرش اتاق ها

 

چیدمان فرش در اتاق پذیرایی

در طراحی دکوراسیون پذیرایی بعضی ها مبل را روی فرش قرار می دهند. برای این روش نیز سعی کنید فاصله لبه فرش با پایه مبل در همه جای خانه یکسان باشد. در چیدمان دیگر، فقط میز روی فرش قرار می گیرد و مبل ها با فاصله ای ثابت دور فرش چیده می شود. در این روش نیز باید فاصله بین فرش و مبل رعایت شود و میز در مرکز فرش قرار بگیرد. این روش چیدمان باعث بزرگ تر دیده شدن اتاق مدنظر شما می شود. 

بعضی منازل دارای قناسی هستند یعنی دیوارهای اتاق به صورت مربع یا مستطیل نیستند بلکه یک چهارضلعی نامنظم را تشکیل می دهند. برای این موارد نیز باید سعی شود با وسایلی مثل کمد، قفسه، بخاری و … جلوی قناسی گرفته شود و به چشم نیاید. در نهایت فرش باید تقریباً در وسط این اتاق ها قرار گیرد تا حس تعادل را به مهمان القاء کند.

به دلیل بزرگ تر بودن فضای اتاق پذیرایی یا حال نسبت به سایز اتاق ها، معمولاً دو فرش در کنار یکدیگر قرار می گیرند. در این مورد باید دقت شود که بین فرش ها فاصله ای نباشد تا پای کسی به کف منزل نخورد. همچنین این دو فرش باید با هم تراز باشند و حس تعادل را برای مهمان القاء کنند. اگر در قسمت حال یا پذیرایی خود، ستون یا هر موردی وجود دارد که باعث می شود بین دو فرش فاصله بیافتد، پیشنهاد می کنیم این فاصله را با موکت، گلیم و … پر کنید.

چیدمان فرش اتاق ها

 

چیدمان فرش در ناهارخوری

اگر در اتاق ناهار خوری منزل خود فرش قرار دادید، باید به این مسئله توجه کنید که صندلی های میز ناهارخوری هنگام کشیده شدن، باز هم روی فرش قرار بگیرند. سعی کنید همان قانون فاصله لبه فرش با صندلی و میز را رعایت کنید تا حس تعادل برای مهمان ایجاد شود.

چیدمان فرش اتاق ها

 

چیدمان فرش در اتاق خواب

در طراحی دکوراسیون اتاق خواب قوانین فرق می کند زیرا برخلاف اتاق نشیمن و ناهارخوری شما با تخت خواب هم سر و کار دارید. البته بعضی خانواده های ایرانی تمایلی به استفاده از تخت خواب ندارند که برای آنها چیدمان دیگری را بیان می کنیم. تخت خواب براساس تعداد نفراتی است که در آن اتاق ساکن هستند. معمولاً پیشنهاد می شود که فرش همه اتاق خواب را فرا بگیرد. برای تخت خواب های دو نفره نیز همین پیشنهاد ارائه می شود اما تخت های تک نفره می توانند روی فرش قرار نگیرند و از لبه فرش فاصله ثابتی داشته باشند.

برای دوستانی که از تخت خواب استفاده نمی کنند پیشنهاد ما این است که سعی کنید در انتخاب جنس فرش اتاق خواب ها دقت کنید. زیرا در فصل سرما، سرمای زمین به بدن منتقل می شود و به همین دلیل است که در بیشتر دکوراسیون های اتاق خواب ایرانی، فرش تمام فضای اتاق را می گیرد. بنابراین به دنبال فرش با جنس نرم و گرم برای اتاق خواب باشید.

چیدمان فرش اتاق ها

 

روش دیگر قرار دادن فرش در اتاق خواب

روش چیدمان دیگری برای اتاق خواب بر اساس تخت خواب، وجود دارد. فرش هایی با اندازه کوچک تر در اطراف تخت قرار دهید. به طوری که در سمت چپ و راست فرش وجود داشته باشد و در بالا و پایین تخت، فرش نباشد. دلیل خاصی برای قرار گرفتن فرش در چپ و راست تخت وجود دارد. هنگامی که می خواهید از تخت بلند شوید، پاهای شما روی زمین سرد و سفت قرار نمی گیرد، بلکه فرش گرم و نرمی میزبان پاهای شماست.

در این روش باید دقت کنید فرش نباید به زیر تخت برود بلکه با اندازه مناسبی از تخت فاصله بگیرد. این دکوراسیون امروزی تر است و نمایی مدرن به منزل شما می بخشد. در ضمن جذابیت بیشتری نسبت به نسخه قدیمی دارد همه اتاق را فرش احاطه کند.

اما در مورد دراورها و کمدهای اتاق خواب قضیه کمی متفاوت است. برخلاف تخت که پیشنهاد کردیم حتماً روی فرش قرار گیرد، پیشنهاد می کنیم که دراور و کمد ها با فاصله ای منظم از لبه فرش قرار دهید و در واقع این وسایل روی فرش قرار نگیرند. علاوه بر زیبایی که به اتاق شما می دهد فضای اتاق شما را نیز باز تر جلوه می دهد.

چیدمان فرش اتاق ها

 

چیدمان فرش در راهرو

امروزه راهروها کم تر در طراحی داخلی یک خانه استفاده می شود. اما باید متناسب با آن فرشی مستطیلی شکل فضا را پر کند. حتماً لزومی به استفاده از فرش وجود ندارد و این مسئله می تواند توسط موارد دیگری حل شود که قبل تر به آنها اشاره شد اما سعی شود که راهرو ها خالی از فرش نماند.

چیدمان فرش اتاق ها

 

سخن پایانی

برای پر کردن فضای خانه لزومی ندارد که فقط از فرش استفاده کنید. امروزه در کنار فرش، گلیم، موکت، پادری، ملحفه و … استفاده می شود که می توانید از آنها نیز در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از این موارد برای پر کردن فضای خانه است. اینستاگرام آرکا برای تعامل بیشتر در دسترس است. 

چیدمان فرش اتاق ها

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

غرفه نمایشگاهی

ساخت غرفه نمایشگاهی

ساخت غرفه نمایشگاهی ساخت غرفه نمایشگاهی از مهم ترین اقداماتی است که در فضای محدود نمایشگاه مد نظر قرار می گیرد. امروزه در فضای نمایشگاه

ادامه مطلب »
طراحی داخلی ساختمان

طراحی داخلی ساختمان مسکونی

طراحی داخلی ساختمان مسکونی طراحی داخلی ساختمان مسکونی یک سری فرایندها و مجموعه اقداماتی در طراحی ساختمان است. بر اساس آن تمام فضاهای ساختمان مشخص

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏