طراحی داخلی ساختمان

طراحی داخلی ساختمان

طراحی داخلی ساختمان اولین و شاید مهم­ترین بخش در طراحی ساختمان است که به‌ عنوان یک هنر، حرفه یا صنعت در جهان شناخته می شود. مهندس معماری و طراح داخلی با رعایت استانداردها و بر اساس اصول علمی و زیباشناختی اقدام به طراحی ساختمان می­ نمایند. در واقع معماری­ های داخلی هر ساختمان، حلقه اتصال بین معماری و طراحی داخلی است.

طراحی داخلی ساختمان

اهمیت طراحی اصولی ساختمان

این کار به ‌منظور بهبود فضای داخلی ساختمان جهت انجام فعالیت ­های روزمره کار یا زندگی صورت می­ گیرد. طراحی با توجه ‌به محیط پیرامون ساختمان متفاوت است. بدون شک طراحی داخلی ساختمان کوچک با یک فضای بسیار بزرگ تفاوت زیادی خواهد داشت. قطعاً محیط داخلی بر روی روش انجام فعالیت­ها و به‌تبع آن تفکر، احوال و خلق ‌وخوی ما تأثیرگذار است. طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان به‌ منظور بهبود کارکرد روانی و فیزیکی محیط با ایجاد زندگی راحت در آن فضا انجام می­شود.

در طراحی داخلی ساختمان، اجزای داخلی منزل یا محل کار با هدف زیباتر شدن و هماهنگ سازی اجزای داخلی فضای دلخواه جهت ساخت و ایجاد فضای گرم و دل­ انگیز انجام می ­شود. به­ خصوص با زندگی آپارتمانی امروزی بیشتر خانواده ها و فضای کوچک و نقلی می­ توان آن محیط را برای افراد بهینه کرد. ایجاد هماهنگی بین وسایل، اجزا، رنگ محیط و طراحی زیبا می ­توان فضایی جذاب و خاطره ­انگیز ایجاد نمود.

طراحی داخلی ساختمانفاکتورهای مهم در طراحی داخلی ساختمان

همیشه نقل ­مکان برای افراد یک خانواده پر هیجان و جذاب است. ولی چیدن و قرارگیری وسایل معضلی بزرگ برای خانواده­ ها و به­ خصوص خانم‌ها است. اساساً بدون طراحی، فضای ساختمان قابل‌استفاده نیست یا اینکه کارایی بهتر و کامل‌تری از محیط وجود نخواهد داشت. در ادامه به برخی از پارامترها و فاکتورهای مهم در طراحی داخلی ساختمان اشاره می ­کنیم. 

طراحی داخلی ساختمان

اهمیت چیدمان صحیح وسایل و مبلمان 

در طراحی داخلی ساختمان، چینش و قرارگیری وسایل منزل بسیار حائز اهمیت است. با رعایت اصول و استانداردها در چیدمان همچنین توجه به علایق افراد ساکن در ساختمان، خانواده ­ها می­ توانند محیطی آرامش ­بخش، جذاب و حس حضور و ماندن در آن فضا را برای خود رقم بزنند. نحوه چیدمان علاوه بر آماده ­سازی فضایی مناسب برای استفاده بهینه از محیط خانه، بازتابی از شخصیت، احساس و سلیقه اعضای خانواده است.

طراح داخلی، کلیه اثاث و وسایل منزل نظیر مبلمان، تجهیزات سرویس بهداشتی و حمام، تختخواب، میز ناهارخوری و حتی تجهیزات صوتی و تصویری مثل تلویزیون، کامپیوتر و… را بر اساس اصول علمی و استانداردها و نیاز ساکنین در ساختمان اقدام به جانمایی آنها در فضای دلخواه می کند. در دکوراسیون آشپزخانه که مهم­ترین بخش یک ساختمان است با توجه ‌به ابعاد و اندازه کابینت آشپزخانه و نیز سایر تجهیزات بهترین طرح و نقشه را به ‌منظور کاربری صحیح از فضای آشپزخانه در نظر می­گیرد.

ایجاد هماهنگی کامل بین اجزای ساختمان علاوه اینکه کارایی و زیبایی فضای داخلی منزل را به همراه دارد، هنر اصلی طراح را نشان می­دهد که با تناسب بودجه و هزینه کارفرما انجام می­گیرد. درعین‌حال فضایی فراهم می ­سازد که در آن احساس شادی، خوشحالی و راحتی داشته باشید.طراحی داخلی ساختمان

اهمیت نورپردازی در طراحی داخلی

نورپردازی در طراحی داخلی ساختمان از نکات مهم به شمار می رود. نورپردازی از عناصر محیطی است که باید در طراحی به آن توجه داشت. حال اگر به این عنصر توجه نشود اجسام به‌ خوبی دیده نمی شوند و فضای مورد نظر رنگ و بوی خود را از دست می دهد. احساس آرامشی که سبب جذب و دعوت افراد می­ شود، ایجاد نمی­ گردد. نورپردازی صحیح، زیبایی محیط را دوچندان می­کند و باعث می­شود که جلوه معماری و نیز نمای داخلی ساختمان شما به معرض نمایش گذارده شود.

استفاده از فاکتور نورپردازی در فضای داخلی ساختمان به‌وسیله نورهای طبیعی لوسترها انجام می­ شود. چنانچه قصد استفاده از نورهای مختلف فضای موردنظر را داشته باشید لوسترها باید در مکان بهتری قرار بگیرند و سبک نور آنها با سبک کلی دکوراسیون داخلی ساختمان تناسب و هماهنگ باشد. میزان نور هر قسمت از ساختمان نیز با توجه‌ به نیاز آن بخش باشد. رنگ نور نیز متناسب با سلیقه و حس و حال فضا انتخاب می ­شود. در فضای منزل به‌ منظور پایین آوردن کنتراست نور، از نورهای توکار در قسمت­ های مختلف آشپزخانه استفاده می­ شود.طراحی داخلی ساختمان

اهمیت کف پوش و سایر المان ها در طراحی داخلی

از دیگر پارامترهای مهم در طراحی داخلی ساختمان توجه به کف‌پوش‌ها، سقف و کاغذ­ دیواری است. انتخاب مناسب مدل های کف پوش در دکوراسیون داخلی تأثیر شگفت انگیزی در ایجاد فضای روح­ بخش و بانشاط در محیط مورد نظر شما دارد. معمولأ در فضای داخلی منازلی که جایگاه همیشگی مهمان ­ها است برای ایجاد یک فضای گرم و دل­ انگیز از چوب پارکت استفاده می­شود. در فضاهای رسمی استفاده از سنگ و سرامیک گزینه­ های مناسبی برای بهره مندی از محیط است.

طراحی داخلی ساختمان

سبک­ های مورد استفاده در طراحی داخلی ساختمان 

طراحان معمولأ از دو سبک کلاسیک و مدرن برای طراحی ساختمان بهره می گیرند. البته به این نکته توجه داشته باشید که سبک­ های زیادی برای طراحی داخلی ساختمان وجود دارد ولی مردم به این دو سبک علاقمند هستند. سبک­ های دیگر شامل سبک مینیمال، روستیک، ژاپنی، اسکاندیناوی، معاصر یا کانتمپروری، سبک صنعتی، بوهمی، سنتی ایرانی، فرانسوی، مراکشی، هندی، انتقالی یا ترنزیشنال، ساحلی، شابی شیک، تلفیقی یا اکلکتیک و سبک شیکر می شوند. 

در ادامه به بررسی دو سبک پرطرف‌دار می پردازیم. طراحی داخلی ساختمان

سبک کلاسیک:

امروزه سبک دکوراسیون کلاسیک طرف‌داران زیادی دارد و بیشتر برای خانه های بزرگ مناسب است. این سبک به دلیل ایجاد نظم در چیدمان، آرامش ساکنین را به همراه دارد. سبک کلاسیک هیچ گاه از مد نمی­ افتد. طراحی داخلی ساختمان با سبک کلاسیک ترکیب آرامش ­بخش رنگ­ ها و استفاده از تناژ کرم و سفید و نیز گچ‌بری‌های ساده باب میل هر نوع سلیقه ای است. در این سبک اثاث و مبلمان باید به شکل منظم چیده شوند.

مهم­ ترین ویژگی داخلی سبک کلاسیک بهره ­مندی از خطوط منحنی مواد چوبی و سنگی به خصوص شومینه سنگی است. در این سبک همه وسایل از مبلمان و اِکسسوری­ ها باید بزرگ و برجسته باشند.

طراحی داخلی ساختمان سبک مدرن:

دکوراسیون داخلی مدرن رایج ­ترین سبک طراحی داخلی در ایران است که از پر طرف‌دارترین طرح‌های داخلی ساختمان به شمار می ­رود. از مهم ­ترین ویژگی ­های این سبک می‌توان به سقف فلت یا صاف، عدم استفاده از گچ ‌بری‌های تجملاتی و شلوغ و نیز استفاده از نورپردازی داخلی ساختمان توسط هالوژن نام برد.

سبک مدرن از کم ­هزینه­ ترین سبک ها است. علاوه ‌بر آن استفاده از مبلمان ساده و مدرن از مشخصات اصلی این سبک است. هدف از این سبک علاوه بر طراحی ساده، زیبایی بی‌نظیر آن است. طرح­ های ساده و شیک این سبک، ظاهر موقری به آن می­دهند. در طراحی آن از یک سری خطوط مستقیم و مشخص که دارای پالت ساده هستند استفاده می­ شود.طراحی داخلی ساختمان

گروه معماری آرکا

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در زمینه طراحی ساختمان، هر نوع سبک مورد پسند را به بهترین نحو اجرا و پیاده سازی می نماید. 

نخست گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد اقدام به طراحی پلان می نماید. بعد از این که طرح مورد تأیید مشتری قرار می گیرد. اقدامات بعدی و مورد لزوم با سرعت و با کیفیت بالا به اجرا در می آیند. لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد.

سایر فعالیت های گروه آرکا

همچنین شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساختمان سازی اعم از مدیریت پیمان، طراحی داخلی، مشارکت در ساخت، دکوراسیون داخلی، بازسازی، پارتیشن بندی، غرفه سازی، اجاره غرفه، اجاره تجهیزات نمایشگاهی، برگزاری نمایشگاه، مراسم اداری، ایونت، کنفرانس، سمینار، برگزاری نمایشگاه مجازی، فروش مبلمان اداری و … فعالیت گسترده ای دارد. 

سایت فروشگاه تجهیزات نمایشگاهی و فروشگاه فروش میز، صندلی و کمد آرکا یکی از کامل ترین و مجهزترین سایت های فروشگاهی در این عرصه می باشند. 

در صورت تمایل می توانید از مشاوره های طراحان و دکوراتورها و … شرکت آرکا بهره مند گردید.

تماس با ما 

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میسّر و امکان پذیر است.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

کلوزت روم آماده چیست

کلوزت روم آماده چیست

کلوزت روم آماده چیست مقدمه کلوزت روم آماده در دکوراسیون داخلی یک فضای مخصوص برای نگهداری و طبقه‌بندی لباس‌ها و وسایل شخصی است. این اتاق

ادامه مطلب »

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏