طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی چیست؟ 

طراحی داخلی یک حرفه‌ی بسیار تخصصی می باشد. این حرفه گره محکمی به معماری خورده است و می‌تواند مکمل یک نقشه‌کشی خوب ساختمان باشد. برای بهره‌مندی از خدمات طراحی بهتر است با افراد خبره‌ی این عرصه مشورت کرده و بهترین تصمیم را برای فضای داخلی خانه‌ی خود اعم از اتاق‌ها، آشپزخانه یا اتاق نشیمن گرفت.

گاهی اوقات این سئوال ها در ذهن نقش می بندد که در اتاق خواب به فضای بیشتری نیاز داریم؟ یا این که  اتاق خواب‌ طراحی مناسبی ندارد؟ دکور و طراحی آشپزخانه خسته‌کننده است و باید تنوع بیشتری داشته باشد؟

راه‌حل این است که بدانیم طراحی داخلی چیست. دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی را می‌توانید به کمک یک شرکت طراحی داخلی خوب به انجام برسانید. اما اجازه دهید در مورد این حرفه بیشتر بدانیم و چه نکات مهمی در اجرای پروژه‌های طراحی نهفته است.

طراحی داخلی

نکات مهم در طراحی داخلی استاندارد

پارامترهای مختلفی وجود دارند که یک طراحی داخلی را تبدل به یک طراحی استاندارد می‌کند. در مقابل در نظر نداشتن این موارد نیز می‌تواند پروسه‌ی طراحی را با شکست مواجه کند.

پاسخگویی طراحی به نیازهای روزمره زندگی 

اولین و مهم‌ترین فاکتور در طراحی باید بهبود زندگی و ایجاد رفاه بیشتر باشد. بدین معنا که نباید رفاه و آسایش ساکنین خانه یا افراد شاغل در یک سازمان یا اداره فدای زیبایی و چشم‌نوازی شود. به همین دلیل در ابتدا برای طراحی داخلی بهتر است نیاز سنجی صورت بگیرد. برای مثال در خانه باید بدانید به چه چیزهایی نیاز دارید. فضای بیشتر برای مبلمان، فضایی مناسب بازی کودک، کمد دیواری‌های بیشتر و … از جمله‌ی این موارد هستند.

با تعیین شدن نیازها، پارامترهای اولیه‌ی طراحی مشخص خواهند شد. چرا که اولین و مهم‌ترین مواد اولیه‌ی موجود در هر ساختمانی، فضای آن است. لذا برنامه‌ریزی برای استفاده‌ی صحیح از فضا در اولویت قرار دارد.

طراحی داخلی

ایجاد چشم‌انداز و نتیجه‌ی کار در طراحی داخلی

در طراحی داخلی باید نتیجه‌ی پایانی کار، از ابتدای آغاز آن مشخص باشد. این مسئله سبب می‌شود که افراد بتوانند سلیقه‌ی خود را در طراحی دخیل کنند. در واقع طراح در این زمینه رابط میان مشتری و چشم‌انداز پایانی کار است و نتیجه‌ی هر تغییر و هر عملیاتی را بیان می‌کند.

طراحی داخلی

توجه به مصالح و مواد اولیه در طراحی داخلی

توجه به کیفیت و ماهیت مواد اولیه و مصالح به کار رفته در فضای داخلی ساختمان بسیار مهم است. منظور فقط کفپوش و دیوارها و سقف نیست بلکه مواد اولیه مبلمان و اثاثیه منزل نیز در این مورد اهمیت زیادی دارد. برای مثال استفاده از سنگ به عنوان یک عنصر طبیعی در کف و دیوارها و یا استفاده از مبلمان چوبی با پارچه‌های با کیفیت کلید بالا رفتن سطح کیفی طراحی داخلی ا‌ست. البته یک نکته‌ی مهم در این زمینه توجه به هزینه‌ تهیه‌ی این مواد و تطبیق آن با بودجه‌ی در نظر گرفته شده برای پروژه است.

طراحی داخلی

قرار گیری عناصر متضاد در کنار هم در طراحی

یکی از نکات مهم در طراحی داخلی که در دکوراسیون داخلی نیز بسیار مورد توجه است، استفاده از المان‌های متضاد است. در چه چیزهایی می‌توان تضاد را ایجاد کرد؟

  • در مواد اولیه
  • در اشکال تجهیزات
  • در الگوها و طرح‌ها
  • در بافت‌های مختلف

ایجاد تضاد دو فایده‌ی مهم دارد. یکی از این فواید ایجاد عدم یکنواختی زیاد و جلوگیری از کسالت ‌بار بودن فضا است. مورد دوم اجازه به هر عنصر برای خود نمایی ا‌ست. در صورت یکسان بودن کامل خصوصیات عناصر هیچ یک از آن‌ها جلوه‌ی خاصی نخواهند داشت. در حالی که تضاد به آن‌ها کمک می‌کند تا نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

طراحی داخلی

حفظ اصالت در طراحی داخلی

حتی در مواقعی که هدف شما داشتن طرحی مدرن یا مینیمال است، استفاده از المان‌های اصیل و منحصر به ‌فرد می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد و به اصطلاح فضا را قلقلک دهد. برای مثال اگر شمعدانی‌هایی از مادربزرگ به شما رسیده است، نیازی نیست به خاطر نوع طراحی‌ که در فضای خانه پیاده شده است، آن‌ها را در گنجه پنهان کنید. استفاده از آن‌ها می‌تواند مزیت‌های خاص خود را داشته باشد.

ایجاد تعادل در طراحی داخلی

یکی از اصولی که در طراحی داخلی به آن توجه زیادی می‌شود، ایجاد نقطه‌ی کانونی ا‌ست. اما می‌توان برای تنوع هم که شده، به جای این موضوع، راه تعادل را در پیش گرفت. تعادل و توازن در اتاق می‌تواند به کمک اجزای معماری اتاق نظیر درب‌ها و خانه در وهله‌ی اول و اثاثیه و تجهیزات در قدم بعدی ایجاد شود.

ایجاد تعادل باعث می‌شود تا اجزای به کار رفته در اتاق در خدمت نمایان‌گر شدن نقطه‌ی کانونی نباشند و هر گوشه‌ای از فضا تأثیر ویژه‌ی خود را داشته باشد.

طراحی داخلی

وظایف یک طراح داخلی

یک طراح داخلی وظایف مختلفی دارد. در ادامه این وظایف را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

  • ترسیم کردن طرح‌های اولیه (شامل نقشه‌های برق‌کشی، پارتشین‌بندی و …)
  • تعیین تجهیزات و اثاثیه‌ی مورد نیاز (مواردی مثل تجهیزات روشنایی، مبلمان، کفپوش، دیوارپوش و …)
  • تخمین هزینه‌ها (قدم بعدی تخمین هزینه‌هاست تا ادامه‌ی پروژه بر پایه‌ی آن پیش برود.)
  • سفارش و خرید عناصر مورد نیاز و نظارت بر نصب آن‌ها توسط تیم
  • اگر ساختمان در حال ساخت‌ و ساز است طراح داخلی باید با همکاری مهندس عمران، معمار، مهندس تأسیسات و کارگرهای ساختمانی مسیر را برای طراحی فضای داخلی مشخص کند. در واقع این هماهنگی بیشتر به این دلیل است که از جزئیاتی که در آینده ممکن است بر فضای مورد نظر اعمال شود، آگاه باشد.
  • مدل‌سازی و طراحی سه ‌بعدی فضا با استفاده از نرم‌افزارهایی نظیر CAD

طراحی داخلی

مهارت‌های لازم برای یک طراح داخلی

خوب است که با برخی از مهارت‌های مورد نیاز یک طراح داخلی آشنا شویم. با آگاهی از این موضوع و سنجیدن جوانب آن، درک بیشتری از عملکرد یک طراح پیدا خواهیم کرد.

یک طراح داخلی باید هنرمند باشد

درست است که طراحی داخلی ارتباط نزدیک بسیار زیادی به معماری داخلی داشته و شمه‌هایی از معماری در آن مشاهده می‌شود. با این حال نمی‌توان تأثیر هنر و حس‌ و حال هنرمندانه را در طراحی دست‌کم گرفت. این مسئله به ویژه وقتی به بُعد زیبایی‌ شناسی طراحی داخلی فکر می‌کنیم توجه بیشتری را جلب می‌کند.

خلاقیت، چاشنی یک طراح داخلی خوب

همین کلمه‌ی طراحی کافی ا‌ست تا به لزوم توانایی خلق کردن در یک طراح پی ببریم. خلاقیت به طراح کمک می‌کند تا بتواند در موقعیت‌های مختلف طرح‌های جذاب و باب میل مشتری را ایجاد کند. از طرفی در برخی شرایط راه‌حل‌های گذشته پاسخ‌گو نیستند و پیدا کردن راه جدید یک ضرورت بزرگ است.

جزئی ‌نگری

یک طراح داخلی خوب کسی ا‌ست که در یک زمان هم به کلیت کار و هم نتیجه‌ی نهایی فکر ‌کند و در عین حال به جزئیات طرح نیز توجه داشته باشد. این جزئیات دقیق و هماهنگ هستند که یک خروجی استاندارد و تمام و کمال را به ثمر می نشانند.

مهارت حل‌ مسئله

وجود خلاقیت در طراح کافی نیست. این خلاقیت زمانی که با استدلال و توانایی ذهنی فرد ترکیب می‌شود، راه را به حل مسئله باز می‌کند. اما آیا در طراحی داخلی به حل مسئله نیاز است؟ بله، در برخی مواقع چالش‌هایی نظیر محدودیت در بودجه، محدودیت در زمان و همچنین نبود منابع کافی، افراد را مجبور به پیدا کردن راه‌حل‌های مختلف می‌کند.

توانایی تجسم کردن

مهارت دیگری که از یک طراح داخلی انتظار می‌رود که داشته باشد، توانایی تجسم کردن است. این درست است که امروزه با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف امکان اضافه و کم کردن المان‌ها به فضای مورد نظر و بررسی نتیجه‌ی حاصل وجود دارد. اما این قوه‌ی تجسم طراح است که باعث می‌شود گزینه‌های متنوع و مختلفی مطرح  شوند و در صورت ارائه‌ی پیشنهادی از سوی مشتری، نتایج احتمالی بیان می شود.

طراحی داخلی

کلام پایانی

اگر قصد طراحی فضای داخلی ساختمان اداری، تجاری، مسکونی و غیره را دارید می‌توانید با بهره‌مندی از مشاوران کارشناس گروه معماری آرکا نسبت به ایجاد فضایی زیباتر و کارآمدتر اقدام نمایید.

طراحان داخلی گروه معماری آرکا در زمینه طراحی از تجربه و مهارت بسیار بالایی برخوردار هستند. گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد به مرحله اجرا و پیاده سازی می رساند. 

همچنین شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساخت و ساز اعم از مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت، دکوراسیون اداری، بازسازی، پارتیشن بندی، غرفه سازی و غیره فعالیت گسترده ای دارد. 

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا امکان پذیر می باشد.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

بازسازی سالن بدنسازی

بازسازی سالن بدنسازی

بازسازی سالن بدنسازی مقدمه عملکرد سالم و درست قسمت های مختلف یک سالن و همچنین زیبایی ظاهری آن از مهم ترین مواردی است که معمولاً

ادامه مطلب »
پرده در دکوراسیون داخلی

پرده در دکوراسیون داخلی

پرده در دکوراسیون داخلی   پرده در دکوراسیون داخلی یکی از عناصر مهم و تأثیر گذار در زیبایی خانه می باشد. این روز‌ها طراحی داخلی،

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏