برند سازی

برند سازی

برند سازی موضوع بسیار مهمی در همه کسب و کارها می باشد. امروز قصد داریم در این خصوص با آقای رضا اسلامی، مدیر عامل شرکت معماری آرکا گفتگو و مصاحبه ای داشته باشیم.

برندسازی

آقای رضا اسلامی لطفاً بفرمایید برند سازی چگونه صورت می پذیرد ؟

ساختن یک برند جدید اساساً دارای مراحل گوناگونی است:

 • در مورد مخاطبان هدف و رقبای خود تحقیق کنید.
 • تمرکز و شخصیت خود را انتخاب کنید.
 • نام کسب و کار خود را انتخاب نمایید.
 • شعار خود را بنویسید.
 • ظاهر برند خود را انتخاب کنید (رنگ ها و فونت.)
 • لوگوی برند خود را طراحی نمایید.
 • نام تجاری خود را در سراسر تجارت خود اعمال کنید.

ساختن یک برند از پایه که برجسته باشد کار آسانی نیست. باید چه شکلی باشد؟ چه احساسی باید در مردم ایجاد کند؟ آیا با مخاطب هدف من، هماهنگی دارد؟ اینها سؤالاتی هستند که زمانی که فکر می کنید چگونه نقاط میان آن چه که می فروشید و کسانی که می خواهید به آنها برسید را متصل کنید، مطرح می شوند. چه فقط یک ایده تجاری داشته باشید و یا چه بخواهید طراحی برند موجود خود را تغییر دهید، نکاتی است که باید در مورد ایجاد هویت یک برند قوی برای کسب و کار خود بدانید.

برند دقیقاً چیست؟

برند فقط یک نام و لوگوی قابل تشخیص نیست که شما را در یک بازار شلوغ متمایز کند. برند این است که مردم چگونه شما را درک می کنند در هر جایی که با کسب و کارتان تعامل می کنند. هم تأثیرهایی که می توانید کنترل کنید و هم آنهایی که نمی توانید. وقتی به آن فکر می کنید، مردم نیز برندهای شخصی دارند. هر کدام از ما یک نام، یک چهره، یک سبک، یک روش ارتباطی داریم و با این ویژگی ها، تأثیرات متفاوتی بر افراد مختلف می گذاریم. به همین ترتیب، کسب‌ وکارها دارای نام ‌ها، محصولات، آرم‌ ها، رنگ ‌ها، فونت‌ ها، صداها و شهرت هستند که آن‌ها را تشکیل می‌دهند و بر نحوه درک آنها تأثیر می‌گذارند.

 چگونه یک برند موفق ایجاد  کنیم؟

در مورد مخاطبان هدف و رقبای خود تحقیق کنید.

قبل از شروع تصمیم گیری در مورد نحوه ایجاد یک برند تجاری، باید بازار فعلی را بشناسید، یعنی مشتریان بالقوه و رقبای فعلی شما چه کسانی هستند.

چگونه یک برند بسازیم؟ 

راه های زیادی برای انجام این مرحله یعنی نحوه ایجاد یک برند وجود دارد:

 • دسته بندی محصول یا خدمات خود را در گوگل جستجو کنید و رقبای مستقیم و غیرمستقیم را تجزیه و تحلیل نمایید.
 • ساب‌ردیت‌هایی را که به مشتریان شما مربوط می‌شود، بررسی کنید و مکالمات و توصیه‌ های محصول آنها را استراق سمع کنید.
 • با افرادی صحبت کنید که بخشی از بازار هدف شما هستند و از آنها بپرسید که از چه برندهایی در فضای شما خرید می کنند.
 • به حساب‌ ها یا صفحات مربوط به رسانه ‌های اجتماعی نگاه کنید که مخاطبان هدف شما دنبال می‌کنند و از آنها استقبال می‌کنند.
 • به خرید آنلاین یا آفلاین بروید و احساس کنید که مشتریان شما چگونه محصولات را مرور می کنند و می خرند.

در حین انجام تحقیقات، موارد زیر را یادداشت کنید:

 • مشتریان شما چه کسانی هستند، آنهایی که به راحتی می‌توانید به آنها بفروشید.
 • رقبای اصلی شما چه کسانی هستند، برندهایی که در بازار تثبیت و شناخته شده اند.
 • مشتریان شما چگونه صحبت می کنند و در مورد چه چیزی صحبت می کنند، علایق آنها و زبانی که آنها را بیان می کنند.

مهم است که قبل از حرکت رو به جلو روی این موضوع نظارت داشته باشید، زیرا نشان می دهد که برند شما باید روی چه چیزی تمرکز کند و چگونه می تواند خود را جدا از رقبا قرار دهد.

برندسازی

تمرکز و شخصیت خود را در برند سازی انتخاب کنید.

شما نمی توانید برند خود را طوری تثبیت کنید که همه چیز برای همه باشد، به خصوص در ابتدا.

مهم است که تمرکز خود را پیدا کنید و اجازه دهید که در حین ساختن آن، همه بخش‌ های دیگر برند را مطلع کنید.

بیانیه موقعیت یابی شما چیست؟

بیانیه موقعیت، یک یا دو خطی است که ادعای شما را در بازار به خطر می اندازد. این لزوماً چیزی نیست که در وب‌ سایت یا کارت ویزیت خود قرار می‌دهید. بلکه فقط به شما کمک می‌کند به سؤالات درست در مورد نام تجاری خود پاسخ دهید و به ایجاد برچسب برند شما کمک می‌کند.

پیشنهاد ارزش منحصر به فرد شما، همان چیزی است که در آن رقابت می کنید. آن را پیدا کنید، وارد آن شوید و آن را به بخشی از پیام های برند خود تبدیل کنید.

بیانیه موقعیت شما باید چیزی شبیه به این فرمول باشد.

ما (محصول / خدمات) را برای (بازار هدف) به (گزاره ارزش) ارائه می دهیم.

برخلاف (جایگزین)، ما (متمایز کننده کلیدی.)

به عنوان مثال: ما بطری‌ های آب را برای کوهنوردان پیشنهاد می‌کنیم تا هیدراته بمانند، در حالی که ردپای کربن آن‌ها کاهش می‌یابد. برخلاف سایر برندهای بطری آب، ما برای هر بطری که خریداری می کنید یک درخت می کاریم.

از طرف دیگر، اگر شرکتی که می‌خواهید راه ‌اندازی کنید، دلیلی در هسته خود دارد (به عنوان مثال، اگر در حال راه‌ اندازی یک شرکت اجتماعی هستید)، می‌توانید این را به ‌عنوان بیانیه مأموریتی نیز بنویسید که به مشتریان شما یا جهان قول روشنی می‌دهد.

چه کلماتی را با نام تجاری خود تداعی می کنید؟

یکی از راه‌ های نگاه کردن به نحوه برند سازی این است که برند خود را به عنوان یک شخص تصور کنید. او چگونه خواهد بود؟ مشتریان شما جذب چه شخصیتی می شوند؟ این نکته به اطلاع رسانی شما در رسانه های اجتماعی و خلاقیت های شما، چه بصری و چه نوشتاری کمک می کند. یک تمرین سرگرم کننده و مفید برای چگونگی ایجاد یک برند جدید، بیان سه تا پنج صفت است که نوع برندی را توصیف کند که ممکن است توجه مخاطبان شما را جلب نماید.

چه استعاره ها یا مفاهیمی برند شما را توصیف می کنند؟

فکر کردن به هویت برند خود به عنوان یک استعاره، یا تجسم آن، می تواند به شما کمک کند تا ویژگی های فردی را شناسایی کنید که هدف شما است. شما می توانید یک وسیله نقلیه، یک حیوان، یک سلبریتی، یک تیم ورزشی و غیره را تجسم نمایید. به شرطی که شهرت برجسته ‌ای در ذهن شما داشته باشد که حالتی را ایجاد کند که می‌خواهید برندتان داشته باشد. به عنوان مثال، اگر هویت برند شما یک حیوان بود، چه حیوانی بود و چرا برای شما شبیه آن حیوان است؟

نام کسب و کار خود را انتخاب کنید.

گل رز با هر نام دیگری بوی شیرینی دارد. اما نایک همراه با نام دیگری روی پاهای کمتری دیده می‌شود. نام چیست؟ بسته به نوع کسب ‌و کاری که می‌خواهید راه‌ اندازی کنید، می‌توانید این موضوع را مطرح کنید که نام شما اهمیت کمی دارد یا اهمیت زیادی دارد. یک برند بسیار بیشتر از یک نام است. شخصیت، اقدامات و شهرت هویت برند شما واقعاً چیزی است که به این نام در بازار معنی می دهد. اما به عنوان یک صاحب کسب و کار کوچک، نام شرکت شما احتمالاً یکی از اولین تعهدات بزرگی است که باید انجام دهید.

اگر تصمیم به رفتن به آن مسیر را داشته باشید، لوگوی برند، دامنه، بازاریابی و ثبت علامت تجاری شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حالت ایده‌آل، شما می‌خواهید نام فروشگاهی را داشته باشید که تقلید از آن سخت باشد. اگر قصد دارید خطوط تولیدی را که در آینده ارائه می دهید گسترش دهید. به جای انتخاب نام تجاری بر اساس دسته بندی محصول خود، نام تجاری خود را گسترده نگه دارید تا چرخش آن آسان تر باشد.

می‌توانید برای نام تجاری خود یکی (یا ترکیبی) از روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • کلمه ای بسازید، مانند پپسی.
 • یک کلمه نامرتبط مانند اپل را برای کامپیوترها مجدداً قاب کنید.
 • از یک کلمه یا استعاره پیشنهادی مانند بافر استفاده کنید.
 • آن را به معنای واقعی کلمه توصیف کنید (احتیاط: تقلید آسان)، مانند شرکت کفش.
 • یک کلمه را با حذف حروف، اضافه کردن حروف یا استفاده از انتهای لاتین تغییر دهید.
 • یک مخفف از یک نام طولانی تر، مانند HBO (Home Box Office) ایجاد کنید.
 • دو کلمه را ترکیب کنید: Pinterest (پین + علاقه) یا Snapple (snappy + apple)

از آنجایی که نام تجاری شما بر دامنه وب سایت شما نیز تأثیر می گذارد. قبل از تصمیم گیری در مورد نام دامنه، حتماً در اطراف خرید کنید تا ببینید چه چیزی در دسترس است. همچنین ایده خوبی است که نام خود را توسط یک گروه متمرکز از افراد نزدیک اجرا کنید.

برندسازی

یک شعار بنویسید.

یک شعار جذاب در برند سازی یک دارایی خوب است. چیزی مختصر و توصیفی که می‌توانید از آن به عنوان یک شعار در بایوس رسانه‌ های اجتماعی، هدر وب‌ سایت، کارت ‌های ویزیت سفارشی، و هر جای دیگری که کلمات بسیار کمی برای ایجاد یک کار بزرگ دارید استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که با یافتن زوایای جدید برای بازاریابی همیشه می توانید شعار خود را تغییر دهید. پپسی در چند دهه گذشته بیش از 30 شعار را پشت سر گذاشته است. یک شعار خوب کوتاه، جذاب است و تأثیری قوی برای افزایش آگاهی از برند ایجاد می کند. چند راه برای نزدیک شدن به نوشتن یک شعار برای خودتان وجود دارد: 

 • ادعای خود را مطرح کنید. Death Wish Coffee: «قوی ترین قهوه جهان.»
 • آن را به یک استعاره تبدیل کنید. ردبول: «ردبول به شما بال می دهد.»
 • نگرش مشتریان خود را بپذیرید. نایک: «فقط انجامش بده.»
 • برچسب های اهرمی. Cards Against Humanity: «یک بازی مهمانی برای افراد وحشتناک.»
 • یک قافیه بنویسید. Folgers Coffee: «بهترین بخش بیدار شدن از خواب، Folgers در فنجان شماست.»
 • آن را به معنای واقعی کلمه توصیف کنید. آریتزیا: «بوتیک مد زنانه.»

ظاهر نام تجاری خود را انتخاب کنید (رنگ ها و فونت)

هنگامی که نام خود را مشخص کردید، باید در مورد طراحی برند خود فکر کنید. اینکه چگونه برند خود را به صورت بصری نشان دهید یعنی رنگ ها و تایپوگرافی. وقتی شروع به ساختن وب سایت خود می کنید، این به کارتان خواهد آمد.

انتخاب رنگ های خود

رنگ ‌ها فقط ظاهر برند شما را مشخص نمی‌کنند، بلکه احساسی را که می‌خواهید با آن ارتباط برقرار کنید را نیز منتقل می‌کنند. به شما کمک می‌کنند آن را در هر کاری که انجام می ‌دهید ثابت کنید. شما می خواهید رنگ هایی را انتخاب کنید که شما را از رقبای مستقیم متمایز کند تا از سردرگمی مصرف کنندگان جلوگیری نمایید.

روانشناسی رنگ ها یک علم دقیق نیست، اما به اطلاع رسانی در مورد انتخاب های شما کمک می کند، به خصوص در مورد رنگی که برای لوگوی برند خود انتخاب می کنید. مهم است که در نظر داشته باشید که متن سفید و سیاه روی پالت رنگ شما چقدر خوانا خواهد بود. متن رنگی ممکن است روی پس ‌زمینه‌ های سفید و سیاه به نظر برسد.

انتخاب فونت های خود

در این مرحله، خوب است به فونت هایی که ممکن است بخواهید در وب سایت خود استفاده کنید نیز نگاه کنید. بهترین راه برای یک برند سازی در مورد فونت، ساده نگه داشتن آن است. حداکثر دو فونت را برای جلوگیری از گیج شدن بازدیدکنندگان انتخاب کنید: یکی برای سرفصل ها و دیگری برای متن اصلی (این فونتی را که ممکن است در لوگوی برند خود استفاده کنید شامل نمی شود.)

لوگوی برند خود را طراحی کنید.

طراحی لوگوی برند احتمالاً یکی از اولین چیزهایی است که وقتی به یک برند سازی جدید فکر می کنید به ذهنتان می رسد. به هر حال این چهره شرکت شما است و به طور بالقوه می تواند در هر جایی باشد که نام تجاری شما وجود دارد. در حالت ایده‌آل، می‌خواهید برند خود را با لوگویی ایجاد کنید که منحصر به ‌فرد، قابل شناسایی و مقیاس‌ پذیر باشد تا در همه اندازه ‌ها کار کند (چیزی که اغلب نادیده گرفته می‌شود.)

تمام مکان‌هایی را که باید لوگوی برند شما وجود داشته باشد در نظر بگیرید: از وب ‌سایت، عکس نمایه صفحه فیس‌ بوک، بنر کانال یوتیوب تا حتی «فاویکون‌های» کوچکی که در برگه مرورگر فعلی‌تان می‌بینید. برای مثال، اگر یک لوگوی متنی به عنوان آواتار اینستاگرام خود دارید، خواندن آن تقریباً غیرممکن خواهد بود.

رنگ‌ ها و فونت ‌هایی را که انتخاب کرده ‌اید در ذهن داشته باشید تا مطمئن شوید که با لوگوی شما هماهنگ هستند تا برند شما را منتقل کنند.

لوگو برند معنایی انتزاعی دارد. اما در واقع، فقط یک شکل و رنگ است که نمی‌توانید به راحتی آنها را به هیچ چیز در دنیای واقعی گره بزنید. مزیت یک لوگوی انتزاعی این است که معنای ذاتی ندارد. شما می توانید آن را خودتان بسازید و در ذهن مشتریان خود زنده کنید. 

به دلیل محدودیت هایی که برای هر نوع لوگو وجود دارد، بسیاری از لوگوها ترکیبی از سبک ها هستند. به‌ عنوان یک کسب ‌و کار کوچک جدید که بهترین راه برای برند سازی و لوگو را تجربه می‌کند، نیازی نیست نمادی را بر روی علامت کلمه انتخاب کنید.

زمانی که احساس می‌کنید برای نشان دادن برند به عنوان یک لوگو ترکیبی از هر دو ضروری هستند.این باعث می شود شرایط ایجاد یک لوگوی مقیاس پذیر را آسان تر کنید و در عین حال نام برند خود را در جلو و مرکز قرار دهید. برای مثال، مک ‌دونالد می‌تواند از طاق‌های طلایی نمادین خود در هر جایی استفاده کند که علامت کلمه کامل آن جا نمی‌شود. تا زمانی که طرح‌های خاص خود را نداشته باشید، احتمالاً ایجاد لوگوی برند خود را واگذار خواهید کرد.

نام تجاری خود را در سراسر تجارت خود اعمال کنید. 

به کار بردن نام تجاری خود در سراسر کسب و کارتان  باعث می شود به برند یک داستان منسجم بدهد. داستان برند نشان می دهد که کسب و کار شما چه چیزی را نشان می دهد. این زمینه را برای هر تعاملی که مشتریان با برند شما دارند، در فروشگاه و یا به صورت آنلاین ایجاد می کند.

آنچه که اعتماد خریدار و مشتری را جلب می کند در اولین باری که از یک فروشگاه آنلاین خرید می کند، اغلب به دنبال مأموریت و هدف یک کسب و کار هستند تا ببینند آیا ارزش های مشترکی با کسب و کار دارند (به عنوان مثال، پایداری). آنها به صفحه درباره ما مراجعه می‌کنند تا درباره اینکه از چه کسی خرید می‌کنند و برای مشتریان آگاه‌ تر اجتماعی، نحوه اداره کسب ‌و کار بیشتر بدانند. اگر کسب ‌و کار شما داستان برندی دارد، آن را به اشتراک بگذارید. زیرا می‌ تواند به خریدار کمک کند تا مطمئن شود که تجارت شما قانونی است.

هنگام ایجاد یک نام تجاری جدید، بیانیه موقعیت یابی شما می تواند شروع کننده باشد. اما می خواهید چند سوال برای داستان برند خود بپرسید:

 • چه انگیزه ای باعث شد که کسب و کارم را شروع کنم؟
 • چرا این شرکت وجود دارد؟
 • چگونه به جهان کمک کنیم؟
 • داستان پشت کسب و کار من چیست که مشتری باید بداند؟

هر کسب و کاری مأموریت محور نیست. اما اگر نام تجاری خود را با یک مأموریت یا ارزش ایجاد می کنید، داستان برند خود را به اشتراک بگذارید و به مشتریان بگویید چرا کسب و کار شروع شده است. به کسب ‌و کارهای TOMS و کوکاکولا نگاه کنید، اولی یک نام تجاری مبتنی بر مأموریت است، دومی نه چندان زیاد.

برای صاحبان مشاغلی که یک برند جدید می سازند، چیزهای زیادی برای یادگیری از کوکاکولا وجود دارد. این نمونه‌های عالی از بازاریابی برند را از طریق طرح‌ ها، فونت‌ ها، تصاویر و رنگ ‌های جاودانه ارائه می‌دهند که فوراً قابل تشخیص هستند. چه بهترین راه برند سازی برای شما تمرکز بر یک مأموریت باشد یا نه، مهم این است که داستانی را به مشتری ارائه دهید که آنها خودشان درباره برند شما تعریف کنند.

همانطور که رشد می کنید، نام تجاری خود را توسعه دهید. 

برندسازی با ایجاد یک لوگو یا شعار یا حتی با راه اندازی آگاهی از برند شما متوقف نمی شود. برند شما باید وجود داشته باشد و هر جا که مشتریان با شما تعامل دارند ثابت بماند، از موضوعی که برای وب سایت خود انتخاب می کنید، مواد بازاریابی که تولید می کنید تا نحوه بسته بندی و ارسال محصولاتتان.

همچنان به شکل ‌دهی، تکامل طراحی و هویت برند خود ادامه می‌ دهید. زیرا مشتریان بیشتری را در معرض آن قرار می ‌دهید و در مورد اینکه مشتریان شما چه کسانی هستند و چگونه با آنها صحبت کنید بیشتر بدانید. قدردانی از این نکته مهم است که هرگز کنترل 100% بر نحوه درک افراد از هویت برند شما نخواهید داشت.

شما می‌ توانید مشتریان را در مسیر درست قرار بدهید، اولین تأثیر عالی را داشته باشید، و شهرت خود را مدیریت کنید. اما نمی‌توانید ادراکات فردی را که در ذهن هر فرد وجود دارد (مثلاً اگر تجربه بدی از خدمات مشتری داشته ‌اند) کنترل کنید.

تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که در هر مرحله بهترین قدم خود را به جلو بگذارید و سعی کنید با مخاطب اصلی خود هماهنگ شوید. اما امیدواریم در این مرحله، ابزار، دانش و منابع لازم برای شروع داشته باشید.

یک نام تجاری شناخته شده و دوست داشتنی یکی از با ارزش ترین دارایی های یک شرکت است. بر اساس نظرسنجی، 59 درصد از مصرف کنندگان ترجیح می دهند محصولات جدید را از برندهای آشنا خریداری کنند. به عنوان یک کسب و کار کوچک، ممکن است در مقابل برندهای بزرگ با مشتریان اختصاصی و بودجه بازاریابی نامحدود رقابت کنید. به همین دلیل است که باید راه‌ هایی برای برجسته‌تر شدن پیدا کنید، با فرآیند برند سازی خود.

و توصیه شما به کارآفرینان چیست؟ 

توصیه مورد علاقه من به هر کارآفرینی ساختن یک برند است، نه فقط یک تجارت.

این همان چیزی است که طرفداران زیادی را نسبت به شما افزایش خواهد داد.

در پایان 

در این زمان از آقای رضا اسلامی بابت اطلاعات مفیدی که در اختیارمان قرار دادند بسیار سپاسگزاریم و ادامه این گفتگو را با شما خوانندگان عزیز در مقاله دیگری به اشتراک خواهیم گذاشت. 

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (14)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏