قوانین و مقررات بازسازی ساختمان

قوانین و مقررات بازسازی ساختمان

مقدمه

قوانین و مقررات بازسازی ساختمان با توجه به افزایش بازسازی ساختمان، امروزه اهمیت زیادی دارند. در دنیای امروز که ساختمان های قدیمی زیادی تخریب شده اند و به آپارتمان و برج های بلند تبدیل می شوند. هنوز هم خانه های قدیمی طرفداران خود را دارند. یک سری از افراد که ساکن این چنین خانه هایی هستند حاضر به تعویض خانه های خود نیستند. خیلی از افراد هم پس از مدت ها آپارتمان نشینی خسته می شوند و به سراغ خانه های قدیمی خود باز می گردند.

با تمام این تفاسیر، زیبا و راحت بودن خانه های قدیمی در هر صورت این چنین خانه هایی به گذشته تعلق دارند. به احتمال زیاد تأسیسات و بنای خانه فرسوده هستند و یا قابل استفاده نیستند. بنابراین برای استفاده از ساختمان های مذکور می توان از گزینه بازسازی و یا نوسازی این خانه ها استفاده کرد.

قوانین بازسازی ساختمان

 

معانی بازسازی و نوسازی ساختمان

بازسازی یک ساختمان به معنای ایجاد تغییرات و تعمیرات روی ساختمان بدون تخریب کامل آن می باشد. در مقابل نوسازی به معنای تخریب یک ساختمان قدیمی و احداث ساختمانی جدید می باشد که در این فرآیند معمولاً تمامی مشخصات ساختمان از نظر ظاهر و مصالح تغییر می کند.

بازسازی ساختمان قوانین، شرایط و مراحلی دارد که بهتر است قبل از آغاز هر نوع فعالیتی با قوانین مربوطه آشنا شوید. زیرا در صورت عدم آشنایی با قوانین و اصول یک کار احتمال خطا و عدم دستیابی به نتیجه مطلوب افزایش می یابد. اگر نادانسته و بدون استفاده از قوانین بازسازی اقدام به ایجاد تغییرات کنید ممکن است مجبور به تخریب ساختمان شوید. پس بهتر است که قبل از شروع عملیات و از همان ابتدا به قوانین بازسازی آگاهی کامل داشته باشید.

شایان ذکر است که در بعضی موارد نیاز به اخذ مجوز از شهرداری نمی باشد و مالک می تواند فعالیت خود را بدون مجوز شروع کند.

قوانین بازسازی ساختمان

 

مواردی که نیاز به اخذ مجوز شهرداری ندارند:

 • تعمیر و تعویض کف سازی
 • سیمان کاری و سفید کاری
 • نقاشی ساختمان
 • تعمیر و تعویض نمای ساختمان
 • تغییرات حیاط و محوطه ساختمان
 • احداث استخر یا حوض به شرطی که فضای پارکینگ را اشغال نکند
 • تعمیرات مربوط به بام و شیروانی از قبیل قیرگونی، آسفالت، نصب موزاییک و …
 • تعمیرات سرویس های بهداشتی
 • تعویض درب و پنجره در صورتی که در سیستم فنی و کاربری ساختمان تغییری ایجاد نکند
 • تعمیرات لوله کشی ساختمان
 • نصب کولر و شوفاژ
 • تخلیه و حفر چاه فاضلاب

ولی طبق قوانین شهرداری برای انجام یک سری از عملیات بازسازی خانه و آپارتمان نیاز به اخذ مجوز از شهرداری می باشد. در صورتی که اقدام نشود برای فرد خاطی جریمه هایی در نظر گرفته می شود.

مجوزهای مربوطه توسط شهرداری صادر می شود. مهندس ناظر بایستی بر تمامی اقدامات نظارت کامل داشته باشد و نام ایشان در پروانه ساختمان و مجوز بایستی قید گردد.

قوانین بازسازی ساختمان

 

مواردی که در بازسازی ساختمان نیاز به اخذ مجوز دارد:

 • تخریب دیوارها و تیغه هایی که باربِر هستند و بار ساختمان برآن ها سوار است و تخریب آنها پایداری ساختمان را کاهش می دهد. برای تشخیص دیوارهای حائل باید از یک کارشناس کمک بگیرید.
 • جا به جایی راه پله ها
 • جا به جایی دیوارهای پارکینگ که باعث از بین رفتن فضای پاکینگ شود.
 • جا به جایی بخش هایی ار ساختمان که طبق ضوابط شهرسازی ممنوع است.
 • جا به جایی دیوارهایی از خانه که برای آن نیاز به حذف پارکینگ می باشد.
 • تغییر کاربری ساختمان
 • تخریب ساختمان

 

مدارک لازم برای اخذ پروانه بازسازی ساختمان:

1 – اصل و کپی سند مالکیت ملک

2 – کپی شناسنامه یا کارت ملی مالک و یا وکیل قانونی وی به همراه وکالت نامه رسمی

3 – کپی بنچاق ملک و صورت مجلس و نقشه تفکیکی

4 – اصل و کپی قبض های آب، برق، گاز و تلفن

5 – پایان کار یا جواز قبلی در صورت وجود

6 – جوابیه بیمه و آتش نشانی

7 – تکمیل فرم درخواست مجوز بازسازی

8 – اصل و کپی فیش نوسازی

9 – مراحل بازسازی ملک

10 – در صورت قرار گرفتن ساختمان در بافت فرسوده اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی نیز ضروری می باشد.

قوانین بازسازی ساختمان

 

نکاتی برای اخذ مجوز بازسازی ساختمان:

1 –  برای بازسازی ساختمان مشورت کردن با یک مهندس ناظر می تواند کمک مطلوبی باشد. سپس بعد از آن اقدامات لازم برای دریافت مجوز انجام گیرد. مجوز بازسازی باید توسط مهندس ناظر امضا شود.

2 – تهیه نقشه ای از ساختمان مورد نظر و قید تمامی موارد از قبیل مشخصات کامل ساختمان، مصالح، کاربری ساختمان، مشخصات تأسیساتی و خصوصیات ساختاری ساختمان

3 – در نقشه مورد نظر باید شرایط و کلیه جزئیات ساختمان مربوط به هر قسمت مانند بازسازی نمای ساختمان، زیرزمین، اتاق ها ،پلکان ،سقف و … شرح داده شود. در انتهای نقشه قسمت هایی که قابل بازسازی نیستند نیز مشخص گردد.

4 – حضور مهندس ناظر در زمان تخریب ساختمان و استفاده از نظرات فنی و علمی ایشان بسیار الزامی است.  

 

قوانین و مقررات بازسازی مربوط به تغییر کاربری ساختمان:

کاربری ساختمان به نحوه استفاده از ملک یا ساختمان گفته می شود. کاربری ساختمان انواع مختلفی دارد. از جمله کاربری اداری، تجاری، مسکونی، کشاورزی، صنعتی، خدماتی، معدن، ورزشی و فاقد کاربری که می توان در آنها تغییر کاربری ایجاد کرد.

برای هر ساختمان طبق بند 24 ماده 55 قانون شهرداری جواز ساخت صادر می گردد که در آن نوع فعالیت ساختمان مشخص می گردد. در صورت تغییر کاربری باید به شهرداری اطلاع داده شود. هر گونه تغییر کاربری و نوع فعالیت که با جواز ساخت مغایرت داشته باشد، تخلف محسوب می شود. کمیسیون ماده 100 شهرداری مسئول رسیدگی به آن می باشد. که در صورت محرز شدن تخلف، مالک محکوم به پرداخت جریمه و یا تخریب بخش مربوطه و یا هر دو مورد می شود.

که رایج ترین تخلفات تغییر کاربری احداث واحدهای تجاری در مناطق غیر تجاری و استفاده از ساختمان های مسکونی به صورت اداری می باشد.

قوانین بازسازی ساختمان

در پایان

قوانین و مقررات بازسازی ساختمان اصول و شرایط خاصی دارد که برای درک بهتر آن مشاوره با یک متخصص و کارشناس این حیطه بسیار امری مهم و ضروری می باشد. به علاوه از آن جایی که فرآیند بازسازی ساختمان فرآیندی پیچیده و دشوار می باشد می توان از مشاوره ها و شرکت های خدمات ساختمان کمک گرفت که هم درک قوانین را ساده تر می کنند و هم مسیر بازسازی را هموارتر.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی از گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس یا اینستاگرام آرکا اقدام نمایید.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

بازسازی استخر سرپوشیده

بازسازی استخر سرپوشیده

بازسازی استخر سرپوشیده مقدمه بازسازی استخرهای قدیمی در بازسازی ساختمان به دلیل های فنی و اقتصادی، چالش بسیاری از کارفرمایان است. یک متخصص مجرب استخر

ادامه مطلب »
دکوراسیون ادارات کوچک

دکوراسیون اداری کوچک

دکوراسیون اداری کوچک محیط اداری مطلوب، محیطی است که شاخصه های افزایش کیفیت و احساس خوشایند بودن را برای افراد فراهم کند. دکوراسیون اداری متشکل

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏