اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه

اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه

اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه، یک عامل مهم در طراحی دکوراسیون خانگی است. امروزه، فاکتور های بسیاری در زیبایی و دکوراسیون منزل تأثیر می گذارند که از رایج ترین آن ها می توان به رنگ آمیزی خانه اشاره کرد.

طبیعتاً انتخاب رنگ مناسب از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. چرا که رنگ ها نقش مهمی را در ایجاد احساسات افراد ایفاء می کنند. به همین دلیل در انتخاب آن ها باید نهایت دقت خود را به کار بگیریم. در ادامه قصد داریم که شما را با اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه، بیشتر آشنا کنیم.

اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه

 

اهمیت رنگ آمیزی در منزل

برخی از افراد تصور می کنند که تأثیر رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی یا شکیل بودن منزل خلاصه می شود. این طرز تفکر کاملاً اشتباه است. چرا که رنگ ها در ایجاد احساسات افراد اعم از خشم، شادی، غم، افسردگی و … مؤثر هستند. به همین علت هم سهل انگاری در انتخاب آن می تواند منجر به اتفاقات جبران ناپذیری شود.

 

اشتباهات شایع در انتخاب رنگ منزل: 

بدیهی است که همگان به دنبال انتخاب رنگ های زیبا و البته مؤثر در محیط زندگی خود هستند. به همین دلیل، در ادامه قصد داریم به اشتباهات شایع در انتخاب رنگ خانه اشاره کنیم.

 

عدم توجه به نور در خانه

پیش از هر چیزی لازم است که به نور پردازی در منزل توجه کنید. چرا که استفاده از رنگ های تیره و تند اعم از نارنجی، قرمز، طوسی و … در محیط های کم نور می تواند منجر به ایجاد سایه و یا تاریکی های بیش از حد شود. به طور طبیعی این فرایند موجب خستگی چشم در اعضاء خانواده می شود.

البته، برخی از محیط ها در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می گیرند. در این شرایط هم نباید از رنگ های روشن از قبیل سفید، شیری و … استفاده کنید.

اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه

 

استفاده از رنگ های متنوع

از دیگر اشتباهات رایج می توان به عدم تعادل در میان رنگ ها اشاره کرد. به عنوان مثال اگر برای هر اتاق رنگ های جداگانه در نظر بگیرید با شلوغی و یا حتی بی نظمی در منزل خود مواجه می شوید. برای جلوگیری از این فرایند بهتر است که تعادل و هماهنگی را در میان رنگ های مورد نظر خود، بر قرار کنید.

 

استفاده از رنگ یکنواخت

متأسفانه، افراد بسیاری به منظور ایجاد دکوراسیون مدرن، تنها از یک رنگ سرد یا خنثی استفاده می کنند. این عملکرد به مرور زمان منجر به خستگی چشم و یا احساس کسالت در میان اعضاء خانواده می شود. به همین جهت بهتر است که از رنگ های متنوع بهره ببرید.

 

اعتماد کردن به کاتولوگ رنگ

بدیهی است که در زمان تهیه و انتخاب رنگ می توانید از عوامل بسیاری کمک بگیرید. از مرسوم ترین آن ها هم می توان به کاتولوگ اشاره کرد. اما پیش از استفاده از رنگ، باید قسمت کوچکی از آن را بر روی دیوار مورد نظر خود امتحان کنید. چرا که رنگ ها بر روی دیوار در معرض آفتاب و سایه قرار می گیرند و همین امر هم موجب تغییر در آن ها می شود.

 

توجه نکردن به تجهیزات منزل

در زمان انتخاب رنگ باید به رنگ های وسایل و تجهیزات منزل خود از قبیل مبلمان، فرش، پرده و … توجه کنید. به طور مثال اگر رنگ مبلمان شما قهوه ای، نارنجی و … می باشد دیگر نباید از رنگ های گرم و تند بهره ببرید. چرا که در غیر این صورت موجب بی نظمی و حتی شلوغی منزل شما می شود.

 

عدم توجه به رنگ کف پوش

در سال های اخیر شاهد تولید کف پوش در صنعت دکوراسیون هستیم. امروزه، اغلب افراد از کف پوش های چوبی بهره می برند. بدیهی است که این محصول منجر به ایجاد سایه در منزل و در نهایت تغییر رنگ دیوار می شود. به همین علت، پیش از انتخاب رنگ باید به این مسائل توجه داشته باشید.

اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه

 

در نظر گرفتن مد

قطعاً، توجه به مد های دکوراسیون می تواند موجب ایجاد زیبایی در منزل شما شود. اما در این راستا باید به سلیقه و البته موقعیت منزل خود توجه کنید. به عنوان مثال انتخاب رنگ قهوه ای بر مبنای مد می تواند منجر به تاریکی منزل و در نهایت احساس خستگی شما شود.

 

توجه نکردن به مرکز منزل

اغلب منزل ها دارای قسمتی به عنوان مرکز یا نقطه کانونی هستند. یعنی همگان در حین بدو ورود به منزل به آن نقطه توجه می کنند. بهتر است که برای رنگ آمیزی این ناحیه از رنگ های گرم اعم از قرمز، نارنجی و … استفاده کنیم.

 

عدم شناخت روان شناسی رنگ

روانشناسی رنگ ها در فضای خانه موضوعی است که پیش از انتخاب رنگ اتاق ها باید به آن توجه کنید. همین طور به کاربرد و استفاده از رنگ در محیط توجه کافی داشته باشید. به طور مثال برای رنگ آمیزی اتاق مطالعه یا کار، بهتر است از رنگ های خنثی یا سرد اعم از سبز، سفید و … استفاده کنید. گفتنی است که به منظور رنگ آمیزی اتاق های کودکان می توان از هارمونی گرم بهره برد.

اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه

 

معرفی رنگ های پر طرفدار: 

در ادامه قصد داریم شما را با رنگ های زیبا در دکوراسیون منزل بیشتر آشنا کنیم:

 

صورتی روشن

رنگ موجب ایجاد آرامش و آسایش در ساکنان منزل می شود. گزینه مناسبی هم برای رنگ آمیزی اتاق کودکان می باشد.

 

سبز درخشان

خبر خوش این است که استفاده از رنگ سبز می تواند منظره های زیبا را برای شما یادآوری کند. قطعاً این مورد سبب ایجاد آرامش در روح و روان شما می شود.

 

رنگ زرد

این رنگ برای آشپزخانه منزل مؤثر می باشد. چرا که رنگ زرد منجر به ایجاد اشتها در افراد می شود و سطح انرژی افراد را در زمان غذا خوردن افزایش می دهد.

 

بنفش کم رنگ

روان شناسان معتقدند که استفاده از رنگ بنفش در ایجاد انگیزه و خلاقیت کودکان مؤثر است. به همین جهت هم بهتر است در اتاق های بازی از این رنگ بهره ببریم.

اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه

 

کلام آخر

هدف ما در این مقاله این بود که شما را با اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه، بیشتر آشنا کنیم. از طریق  اینستاگرام آرکا با ما همراه باشید. 

اشتباهات رایج در انتخاب رنگ خانه

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (14)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏