مدیریت پیمان چند درصد است؟

مدیریت پیمان چند درصد است؟

مدیریت پیمان چند درصد است؟ کارفرمایان ساختمانی مراحل ساخت و ساز را برعهده پیمان کاران قرار می دهند. طبق قرارداد کارفرما موظف است درصدی را به مدیریت پیمان پروژه بپردازد. میزان آن بستگی به نوع کار و ویژگی های دیگر پروژه دارد که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیریت پیمان

مدیریت پیمان

مدیریت پیمان چیست؟ مدیریت پیمان یا پیمانکار عمدتاً برای پروژه های ساختمانی و عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید برای بسیاری از پروژه های ساختمانی تان از این راه استفاده کنید.

از آنجایی که فرآیند ساخت و ساز یک فرآیند ساده نیست، این روش به شما کمک می کند تا پروژه را به نحوی صحیح و همانطور که مد نظر شماست پیش ببرید. اولین قدم در هر گونه ساخت و سازی گرفتن مجوز است.

چنانچه در قرارداد بین کارفرما و پیمانکار قید شود خود پیمانکار مجوزهای لازم را برای عملیات اجرایی می گیرد. اگر طرح یا نقشه خاصی در ذهن دارید می توانید قبل از شروع هر گونه فرآیندی به پیمانکار گفته و او نیز به مشاور یا تیم مهندسی جهت پیاده سازی انتقال دهد. بعد از این مرحله نوبت به مرحله اجرا می رسد که صفر تا صد آن بر عهده مدیریت پیمان قرار دارد.

مدیریت پیمان

درصد مدیریت پیمان به صورت استاندارد چقدر است؟

به صورت استاندارد درصد مدیریت پیمان در ساختمان حدود 10 تا 17 درصد تعریف می شود. در ساختمان های ویلایی به حدود 15 تا 22 درصد نیز خواهد رسید. البته شرایط و عوامل زیادی در تعیین این درصد مؤثر هستند که در ادامه سعی داریم برخی از آن ها را بیان کنیم. در این قسمت یک مثال از این موضوع را برای شما عزیزان بیان می کنیم تا درک آن بیشتر قابل لمس باشد.

به عنوان مثال برای زمینی که در آن 1000  متر زیر بنا ساخته می شود که قیمت ساخت هر مترمربع یک میلیون تومان است. با آپارتمان متری 5/8 میلیون تومان قیاس شده و در نهایت درصد مدیریت پیمان مشخص می شود. در بخش پیمانکاری، 10 درصد معادل 100 میلیون بوده و مالک نیز هزینه یک میلیاردی پای کار گذاشته است.

مدیریت پیمان

درصد مدیریت پیمان به چه عواملی بستگی دارد؟

درصد پیمانکار به صورت حدودی بیان می شود اما برای تعیین دقیق آن عوامل زیادی وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

طبق توافقی که بین کارفرما و پیمانکار صورت می گیرد، تأمین مصالح ساختمان می تواند بر عهده پیمانکار قرار بگیرد. این موضوع بر افزایش و کاهش درصد مدیریت پیمان به شدت مؤثر است.

ساده یا پر پیچ و خم بودن نقشه، طرح ساختمان و همچنین نوع طراحی نما باعث کاهش و افزایش این درصد می شود.

با توجه به وظایف محول شده به پیمانکار طبق توافق و قرارداد بسته شده این درصد نیز می تواند بالا و پایین داشته باشد.

دور یا نزدیک بودن محل ساخت ساختمان جهت رفت و آمد پیمانکار و کارگران و همچنین مناسب بودن مسیر جهت خرید مصالح و لوازم ساختمانی مورد نیاز پروژه برای پیمانکار از عوامل مؤثر هستند.

در نظر گرفتن سرویس ایاب و ذهاب برای کارگران و امکانات دیگر از جمله تهیه غذا و … که حتماً باید در قرارداد قید شود، روی رقم درصد تأثیر گذار است.

شرایط آب و هوایی نقش بسزایی در تعیین و تغییر میزان درصد مدیریت پیمان دارد. به عنوان مثال کار کردن در مناطق بسیار شرجی از جمله جنوب و شمال کشور از دیگر عوامل مؤثر به شمار می آیند.

گاهی اوقات مسیر رفت و آمد محل احداث پروژه سخت و صعب العبور است. به تبع این شرایط هزینه ها بالا رفته و درصد سهم پیمانکار نیز بالا می رود.مدیریت پیمان

مزایای مدیریت پیمان 

یکی از مزایای مدیریت پیمان در پروژه های ساخت و ساز این است که لازم نیست شما هزینه های ساخت را یکجا پرداخت نمایید. به صورت مرحله ای به آن ها پرداخت می شود.کارفرما با به کار گیری پیمانکار حرفه ای و با تجربه می تواند در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی نماید.

بحث ایمنی کارگران در فرآیند ساخت و ساز مهمترین موضوع به شمار می آید. در صورت عدم حضور یک مهندس عمران با تجربه و ایجاد نکردن محیط امن برای کارگر می تواند صدمات جبران ناپذیری را به کارگران در پی داشته باشد. از این رو اگر قصد ساخت ساختمان جدیدی را دارید حتماً از تجربه و دانش یک پیمانکار استفاده نمایید. در صورت امکان خودتان این مسؤلیت سنگین را بر عهده نگیرید.

به شرطی که منابع مالی و هزینه های ساخت پروژه توسط مالک تأمین شود قراردادهای مدیریت پیمان از مزایای بیشتری نسبت به سایر قراردادهای مشارکت در ساخت به شمار می آید.

در قراردادهای مدیریت پیمان پس از پایان کار پروژه سازنده ملکی ندارد و تمام زیربنا به مالک تعلق دارد. به همین دلیل انتخاب طبقات و تقسیم واحدها و مالکیت آن ها نیز به تنهایی توسط مالک انجام می شود. مدیریت پیمان

انتخاب مدیریت پیمان مطمئن و کارآمد

کارفرما از راه های مختلفی می تواند پیمانکاری را جهت پروژه خود انتخاب نماید. اما باید به این نکته توجه نمود که کار ساخت و ساز به شدت حساس بوده که انتخاب پیمانکار بی تجربه و نامطمئن می تواند خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال ساخت یک آپارتمان بدون پی و در چارچوب نادرست جان صدها نفر انسان را به خطر می اندازد.

چرا که برخی از پیمانکاران جهت کاهش هزینه ها و رسیدن به سود بیشتر بسیاری از شرایط را در نظر نمی گیرند و خلاف قانون و قرارداد عمل می کنند. برای جلوگیری از این اتفاقات شرکت هایی راه اندازی شدند که کارفرمایان می توانند از این طریق پیمانکار خود را انتخاب نمایند. زیرا این شرکت ها موظف به تضمین کار هستند و تجربه و علم بیشتری به کار دارند.

شرکت آرکا با انجام پروژه های مدیریت پیمان متنوع ثابت کرده است که یکی از مطمئن ترین و پیشروترین شرکت ها در این زمینه می باشد. مدیریت پیماننتیجه گیری:

براساس مطالب بیان شده در این مقاله انتخاب مدیریت پیمان بهترین گزینه برای انجام پروژه های ساخت و ساز است. انتخاب صحیح آن می تواند کیفیت کار را دو چندان کند.

طبق توافقی که بین کارفرما و پیمانکار اتفاق می افتد درصدی به پیمانکار تعلق می گیرد. میزان آن به شرایط مختلفی بستگی دارد که در مطالب بالا به صورت ساده بیان شدند.مدیریت پیمان

گروه معماری آرکا

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در زمینه ساخت و ساز، هر نوع سبک مورد پسند را به بهترین نحو اجرا و پیاده سازی می نماید.  

نخست گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد اقدام به طراحی می نماید. بعد از این که طرح مورد تأیید مشتری قرار می گیرد. اقدامات بعدی و مورد لزوم با سرعت و با کیفیت بالا به اجرا در می آیند. لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد. 

سایر فعالیت های گروه آرکا

شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساخت و ساز اعم از مدیریت پیمان، طراحی داخلی، معماری داخلی، بازسازی، پارتیشن بندی، مشارکت در ساخت و دکوراسیون داخلی فعالیت گسترده ای دارد. 

فعالیت های دیگر آرکا شامل غرفه سازی، اجاره غرفه، اجاره تجهیزات نمایشگاهی، برگزاری نمایشگاه، برگزاری نمایشگاه مجازی، برگزاری مراسم اداری، ایونت، کنفرانس، سمینار، فروش مبلمان اداری و … می شود. 

سایت فروشگاه تجهیزات نمایشگاهی و فروشگاه فروش میز، صندلی و کمد آرکا یکی از کامل ترین و مجهزترین سایت های فروشگاهی در این عرصه می باشند. 

در صورت تمایل می توانید از مشاوره های طراحان و دکوراتورها و … شرکت آرکا بهره مند گردید. 

تماس با ما 

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میسّر و امکان پذیر است.

 

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

پارتیشن خانگی

پارتیشن خانگی

پارتیشن خانگی پارتیشن خانگی، احساس جادار بودن را به طراحی دکوراسیون خانگی می دهد. طراحی فضاهایی با دیوارهای جزئی، پارچه های جداکننده، قفسه های باز

ادامه مطلب »

50 مدل دکوراسیون داخلی

50 مدل دکوراسیون داخلی 50 مدل دکوراسیون داخلی، ایده های بسیار جذاب و فوق العاده کاربردی را برای تزئین و دکوراسیون داخلی منزل در اختیار

ادامه مطلب »

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (14)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏