دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب به صورت مدرن در طراحی امروزه نیازمند این است که نکاتی را رعایت کنید که شاید تا به امروز از آن ها مطلع نبوده اید. در واقع طراحی دکوراسیون اتاق خواب را می توان جایگاه مقدس استراحت در خانه دانست. پس عجیب نیست اگر شما در طراحی اتاق خواب خودتون وسواس به خرج بدهید.

شما برای این که اتاق خواب بی نظیری داشته باشید باید در حین طراحی دکوراسیون آن به نکات مختلفی مثل چیدمان و مدل سرویس خواب، پرده، نورپردازی و غیره توجه کنید. زمانی که می خواهید اتاق خواب خود را طراحی کنید باید به این نکته توجه کنید که حس آرامش بیشتری را ایجاد کنید. نکته ی قابل توجه انتخاب رنگ دیوار ها و وسایل اتاق خواب است چرا که بیشترین میزان تأثیر در حس آرامش و امنیت شما را دارند.

وسایل تزئینی که انتخاب می کنید و همچنین نحوه ی چیدمان اتاق، همگی می توانند شما را در داشتن اتاق خوابی دوست داشتنی یاری کنند. بهتر است که اگر قصد دارید تغییراتی در اتاق خواب خودتان ایجاد کنید ابتدا به اصول اولیه حاکم باشید. این چیزی هست که ما در این مقاله سعی کردیم تا به آن بپردازیم.

دکوراسیون اتاق خواب

 

هدف از تغییر دکوراسیون اتاق خواب

بهتر است قبل از این که به تغییر یا طراحی دکوراسیون خانگی دست بزنید، هدف نهایی خودتان را از این کار مشخص کنید. این هدف باید با توجه به فضای اتاق و فردی انتخاب شود که قرار است از آن استفاده کند.

اگر قرار است شما برای فرد دیگری اتاق را طراحی کنید، بهتر است در ابتدا با او صحبت کنید که چه چیزی می خواهد. به عنوان مثال اگر این طراحی برای فرزندتان است، بهتر است از او بپرسید که ترجیح می دهد تخت بزرگ تری داشته باشد یا فضای بزرگ تر برای انجام تکالیف و بازی کردن ترجیح اوست؟

دکوراسیون اتاق خواب

 

بودجه و هزینه ی طراحی دکوراسیون اتاق خواب

وقتی که هدف خود یا کسی که برای آن طراحی داخلی انجام می دهید را مشخص کردید، می توانید کارتان را استارت بزنید. عموماً طراحی دکوراسیون اتاق خواب چندان ارزان نیست پس بهتر است از ابتدا به فکر این موضوع باشید و بودجه تان را مشخص کنید. بنا به کاری که می خواهید در اتاق خواب انجام دهید، بودجه کم و زیاد می شود.

به عنوان مثال اگر فقط قصد تعویض مبلمان را دارید پس نیازی نیست تا هزینه ی زیادی بپردازید. اما اگر می خواهید کف را کاملاً عوض کنید آن وقت به بودجه ی زیادی احتیاج خواهید داشت. اگر از نظر بودجه محدودیتی ندارید بهتر است به فکر استخدام طراح داخلی باشید تا بتواند با توجه به مشخصات فضا بهترین طراحی را برای اتاق خوابتان انجام دهد.

دکوراسیون اتاق خواب

 

اندازه گیری ابعاد فضا

اگر قصد دارید تا خودتان آستین ها را بالا زده و دست به کار شوید بهتر است اولین قدم را اندازه گیری در نظر بگیرید. باید چهارچوب ورودی در، راهرو و ورودی متصل به اتاق را هم جزء خود اتاق در نظر داشته باشید و اندازه گیری کنید. گاهی قطعات مبلمان یا تخت بزرگ هستند و شما باید اطمینان حاصل کنید که از در رد می شوند.

دکوراسیون اتاق خواب

 

پرده اتاق خواب

همه ی ما از اهمیت خواب شبانه آگاهی داریم و پرده در دکوراسیون داخلی می تواند نقش مهمی را در این مسأله ایفا کند. پس در این بخش به بررسی این موضوع می پردازیم که بهتر است پرده ی اتاق خواب چه ویژگی هایی را دارا باشد.

دکوراسیون اتاق خواب

 

کارایی پرده ی اتاق خواب

اگر طراح داخلی استخدام کردید، در مرحله ی انتخاب پرده ی اتاق قطعاً این سؤال را از شما خواهد پرسید: انتظارات شما از پرده ی اتاق خواب چیست؟

 نوع استفاده ای که شما از پرده ی اتاق خواب دارید، شکل ظاهری آن را تحت تأثیر قرار می دهد. مثلاً این که شما ترجیح می دهید پرده ی اتاق تماماً جلوی ورود نور خورشید را به اتاق بگیرد یا فقط قصد دارید تا شدت نور خورشید را کاهش دهید. در صورت انتخاب گزینه ی اول باید از پرده های ضخیم و بزرگ و

در صورت انتخاب گزینه ی دوم باید از پرده های حریری یا پشمی استفاده کنید. ممکن است انتخاب شما هیچ کدام نباشد و فقط بخواهید که پرده ی اتاق شما کارایی دکوری داشته باشد.

دکوراسیون اتاق خواب

 

بهترین پارچه برای پرده ی اتاق خواب

جنس پارچه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. پارچه های سبک در عین حال که از فضای خصوصی شما محافظت می کنند اما اصلاً برای ایجاد فضای تاریکی مطلق مناسب نیستند. اگر به دنبال تاریکی اتاق خوابتان هستید پیشنهاد ما به شما ، پرده‌ ی بلک ‌اوت (پارچه‌ای ضد نور و فوم‌دار که کاملاً مانع گذر نور می ‌شود) است. همچنین می توانید در کنار پارچه ی بلک اوت از پنبه ی ضخیم، لنین و مخمل استفاده کنید تا کاملاً از ورود نور به اتاق جلوگیری شود.

دکوراسیون اتاق خواب

 

پرده ی آماده بخریم یا پرده بدوزیم؟

پرده های آماده ویژگی های مثبتی مثل ارزان تر بودن را دارند. همچنین در وقت شما هم صرفه جویی می شود. اما احتمال این که نتوانید پرده ی مناسب اتاق خود پیدا کنید هم وجود دارد. اگر شما بخواهید سفارش دوخت پرده ای را بدهید، قطعاً آن پرده مطابق خواسته های شما و شرایط اتاق خوابتان خواهد بود. هرچند که دوخت پرده هم معمولاً گران است اما می توانید به دنبال خیاط هایی بگردید که این کار را با قیمت مناسب تری انجام می دهند.

می توانید با پارچه های چند لایه، طرح های جالب و متنوع ایجاد کنید.

جلوه ی لوکس پرده های چند لایه انکار ناپذیر است. الزاماً خرج زیادی هم ندارند. می توانید برای این کار 2 نوع پارچه انتخاب کنید، یکی ضخیم و دیگری نازک و شفاف. بهتر است که از 2 چوب پنبه برای آویزان کردن آن ها استفاده کنید. در نهایت شما به پرده ای خواهید رسید که هم طرح و جلوه ی بسیار زیبایی دارد، هم نور را عبور می دهد و هم از فضای خصوصی شما محافظت می کند.

دکوراسیون اتاق خواب

 

کاغذ دیواری

افراد بسیاری هستند که دوست دارند تا از کاغذ دیواری در اتاق خواب استفاده کنند اما در این میان افراد کمی هستند که به چگونگی استفاده ی آن دقت می کنند. حواستان باشد که کاغذ دیواری تنها برای پوشاندن دیوار نیست و بهتر است نگاه شما هم فراتر از آن باشد.

در صورتی که قصد دارید تا برای اتاق خوابتان کاغذ دیواری انتخاب کنید باید این نکته را در نظر بگیرید که کاغذ دیواری نقش بسیار مهمی در دکوراسیون اتاق شما ایفا می کند. پس باید در انتخاب آن بسیار دقت کنید. آیا شما به استفاده از کاغذ دیواری در اتاق خوابتان علاقه دارید؟

دکوراسیون اتاق خواب

 

انتخاب رنگ مناسب کاغذ دیواری

اولین و می توان گفت مهم ترین قدم در انتخاب کاغذ دیواری توجه به رنگ آن است. رنگ کاغذ دیواری انتخاب شده بهتر است به گونه ای باشد تا با سایر وسایل استفاده شده در اتاق هارمونی داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما رنگ طوسی را برای کاغذ دیواری اتاق خواب خود انتخاب کردید، باید دقت کنید که با رنگ تخت خواب، پرده، پتو و … هم هماهنگی لازم را دارا باشد.

این کار باعث زیبایی هر چه بیشتر اتاق خواب می شود. علاوه بر آن می تواند در ایجاد انسجام و عمق بخشی به فضا هم بسیار مؤثر باشد. همچنین توجه به اندازه ی اتاق هم برای انتخاب رنگ کاغذ دیواری مسئله ای مهم است.

اگر اتاق خواب نسبتاً کوچکی دارید بهتر است که از رنگ های روشن بیش تر استفاده کنید. لازم به ذکر است که هرچه اتاق خواب شما بزرگ تر باشد، می توانید از کاغذ دیواری با طرح الگوهای بزرگ استفاده کنید. این طرح ها در اتاق های بزرگ جلوه ی زیبایی دارند. در مقابل در اتاق خواب های کوچک تر از کاغذ دیواری با طرح الگوهای کوچک تر استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب

 

طراحی یک دیوار غالب با استفاده از کاغذ دیواری

این ایده می تواند ایده ی بسیار جالب باشد. شما می توانید از کاغذ دیواری در جهت طراحی یک دیوار غالب استفاده کنید. در این جا منظور از دیوار غالب، دیواری است که توجه افراد را در نگاه اول به خود جلب می کند. به همین خاطر استفاده از کاغذ دیواری مناسب برای این دیوار می تواند مسئله ای مهم باشد.

وقتی دیوار غالب رو برای اتاق انتخاب کردید، کاغذ دیواری نکته ی بسیار مهمی هست که باید به آن توجه کنید. چون در واقع این دیوار می تواند نقطه ی کانونی اتاق خواب هم باشد. در اکثر موارد، در طراحی دیوار اتاق خواب، دیوار پشت تخت خواب دیوار غالب محسوب می شود و به این منظور طراحی می گردد. شما هم چنین می توانید دیواری که به محض ورود به اتاق توجه تان را جلب می کند را به عنوان دیوار غالب انتخاب کرده و کاغذ دیواری آن را انتخاب کنید.

دکوراسیون اتاق خواب

 

القای بافت به فضای اتاق خواب با استفاده از کاغذ دیواری

کاغذ دیواری می تواند به فضای اتاق بافت را القاء کند. با گسترش دنیای دکوراسیون و طراحی، تغییرات زیادی در کاغذ دیواری ها ایجاد شده است. نمونه هایی از آن ها وجود دارد که دارای بافت هستند و می توانند نمای زیبایی در اتاق خواب ایجاد کنند. اگر از چنین کاغذ دیواری ای استفاده کنید، آن می تواند به جذابیت دیداری شما هم کمک کند.

وحود بافت در کاغذ دیواری به متریال مورد استفاده در آن بستگی دارد. پیشنهاد ما به شما این است که حتی الامکان از کاغذ دیواری ای استفاده کنید که در ساخت آن از متریال طبیعی استفاده شده باشد. همچنین کاغذ دیواری ای با طرح های چوب و سنگ هم میتواند مناسب باشد.

دکوراسیون اتاق خواب

 

مناسب ترین رنگ برای اتاق خواب

شما هیچ وقت قادر نخواهید بود تا یک رنگ مشخص را مناسب اتاق خواب بدانید. در واقع انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب، معیارهای بسیاری وجود دارد. همین باعث می شود تا انتخاب هرکس نسبت به انتخاب شخص دیگر متفاوت باشد. در ادامه ما به چند معیار برای شما اشاره کرده ایم تا در انتخاب رنگ اتاق خواب خود موفق تر عمل کنید.

دکوراسیون اتاق خواب

 

معیار اول: سلیقه ی خود را در نظر بگیرید

اتاق خواب یک قسمت از خانه است که فرد مدت زمان زیادی را در طی شبانه روز در آن جا سپری می کند. پس بهتر است که دیزاین و دکوراسیونی که برای آن انتخاب می کنید مطابق سلیقه ی شما باشد تا بتوانید اوقات خوبی را در آن سپری کنید و از آن جا بودن لذت ببرید. به همین خاطر انتخاب رنگ های مورد علاقه تان می تواند در شما حس خوبی ایجاد کند. پس این گزینه را بدون شک یکی از معیارهای خود برای انتخاب رنگ دیوارهای اتاق خواب خود در نظر بگیرید.

دکوراسیون اتاق خواب

 

معیار دوم: بهتر است برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خوابتان، به سبک دکوراسیون خانه هم توجه کنید.

سبک دکوراسیون خانه می تواند برای شما معیار دیگری باشد تا بتوانید رنگ مناسب را انتخاب کنید. با توجه به قواعد و قوانین سبک های دکوراسیون داخلی، بهتر است که از سایر رنگ های پالت رنگی دکوراسیون خانه ی خود استفاده کنید. پس اگر منزل شما سبک دکوراسیون خاص و مشخصی دارد و یا می خواهید که دکوراسیون اتاق خوابتان خاص باشد، بهتر است ابتدا رنگ های مناسب برای آن سبک را بشناسید. بعد از آن به سلیقه ی خودتان یک رنگ را انتخاب کرده و برای نقاشی دیوار ها از آن استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب

 

معیار سوم: به تأثیرات رنگ ها بر روی رفتار و احساسات انسان ها هم توجه کنید.

ترجیح همه ی ما این است که وقتی از یک روز پر مشغله و خسته کننده ی کاری به خانه باز می گردیم، بتوانیم خوابی آرام و لذت بخش را تجربه کنیم تا بتوانیم روز بعد را با انرژی و بدون خستگی شروع کنیم. بهتر است بدانید و به آن توجه کنید که رنگ دیوارهای اتاق می تواند بر کیفیت خوابیدن ما اثر بگذارد. به همین خاطر بهتر است که ما از این اثرات آگاه باشیم تا بتوانیم رنگ مناسبی را انتخاب کنیم.

البته باید این را هم دانست که تأثیر رنگ روی احساسات انسان با توجه به فرهنگ و خصوصیات شخصی متغیر است. اما با توجه به مطالعات انجام شده، اکثر مردم با دیدن یک رنگ مشابه، احساسات مشابهی هم پیدا می کنند. این که چه رنگی چه تأثیری بر احساسات می گذارد بحثی طولانی است که شاید در مقاله ای دیگر به آن بپردازیم.

دکوراسیون اتاق خواب

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که ابعاد مختلف دکوراسیون را مورد بررسی قرار دهیم و نکات مفیدی را به شما ارائه دهیم. امیدواریم که این مطالب شما را در طراحی دکوراسیون اتاق خوابتان همراهی کند. در نهایت فراموش نکنید که انتخاب همه ی موارد فوق به شما بستگی دارد و اتاق شما باید نشان دهنده ی شخصیت شما باشد.

دکوراسیون اتاق خواب

با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا ارتباط داشته باشید. 

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

ساختمان دو طبقه

طراحی داخلی ساختمان دوبلکس

طراحی داخلی ساختمان دوبلکس طراحی داخلی ساختمان دوبلکس در طراحی ساختمان امکان ایجاد فضاهای بازتر را فراهم می سازد. تفکیک سازی بخش‌های مختلف بنا در

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏