طراحی و ساخت آشپزخانه

طراحی و ساخت آشپزخانه

طراحی و ساخت آشپزخانه باید در طراحی دکوراسیون آشپزخانه به گونه ای باشد که بدانید قرار است از آشپزخانه چگونه استفاده شود. این یک رویکرد اساسی است که هر معمار باید از آن استفاده کند. آشپزخانه نمی تواند فقط یک فضای باقیمانده یا فضایی باشد که در پایان یک پروژه تعریف شود. طراحان باید درک کنند که یک آشپزخانه دارای جریان های مختلف و مناطق کاری مختلف است که باید در کل پروژه ادغام شوند.

فراتر از سبک یا طراحی درخواستی مشتری، تعریف یک ماژول برای بهینه سازی عملکرد و به حداقل رساندن هزینه های ساخت قطعات مختلف نیز مهم است. به این ترتیب، اندازه گیری تمام اجزای یک آشپزخانه تنظیم می گردد قبل از تعریف فضایی که آنها را در خود جای دهد. طراحی و ساخت آشپزخانه

فضاهای کاری در طراحی و ساخت آشپزخانه 

تعدادی از مطالعات وجود دارد که 5 حوزه کلی را در طراحی دکوراسیون آشپزخانه تعریف کرده است:

  • منطقه انباری: فضای نگهداری مواد غذایی، کنسرو، یخچال
  • محل نگهداری: لوازم خانگی، ظروف، وسایل آشپزی
  • منطقه سینک: منطقه تمیز کردن
  • منطقه آماده سازی: به طور ایده آل یک فضای پیشخوان بزرگ برای کار کردن
  • منطقه پخت و پز: اجاق گاز و فر.

انباری، سینک، آماده سازی و آشپزی به طور دائم با هم ترکیب شده و با فرآیند تهیه یک غذا به کارآمدترین شکل ممکن مرتبط است. قسمت سینک، آماده سازی و پخت و پز یک منطقه کار مثلثی باریک ایجاد می کند که منجر به انواع مختلف آشپزخانه می شود.

طراحی و ساخت آشپزخانه

انواع طراحی و ساخت آشپزخانه

این مربوط به فضایی است که در طراحی دکوراسیون خانگی برای آن در نظر گرفته شده است. متداول ترین انواع مورد استفاده عبارتند از:

  • خطی (یا دو خط موازی)
  • L شکل
  • U  شکل

در رابطه با این پیکربندی‌ها، مهم است که بفهمیم جریان‌های مختلف حرکت چگونه کار می‌کنند. «مثلث کار» باید صاف نگه داشته شود و از حرکات عبوری در زمانی که بیش از یک نفر کار می کنند اجتناب شود. در این مرحله همیشه خوب است از خود بپرسید «چگونه می خواهم از آشپزخانه خودم استفاده کنم؟» یا «چه چیزی را در آشپزخانه فعلی خود بیشتر دوست دارم یا دوست ندارم؟» به این ترتیب می توانیم فضاهای خود را با حس بیشتری طراحی کنیم. 

طراحی و ساخت آشپزخانه

مدولاسیون در طراحی و ساخت آشپزخانه 

در ابتدای طراحی و توسعه پلان های طبقه، باید به یاد داشته باشید که آشپزخانه فقط یک اتصال تصادفی از یک سری مبلمان و لوازم خانگی نیست، بلکه از ماژول هایی تشکیل شده است که باید از یک منطق ساخت پیروی کنند. اگر طرح واضح نباشد یا از پارامترهای معقول ساختمان پیروی نکند، می تواند بین معمار و سازنده مبلمان تضاد ایجاد کند. 

بنابراین، پلان طبقه باید مستقیماً با قسمت های بالای اتاق مرتبط باشد. هر وسیله ای که در پروژه گنجانده می شود باید با مدولاسیون مطابقت داشته باشد.

طراحی و ساخت آشپزخانه

یک ماژول از عناصر زیر تشکیل شده است:

ماژول پایین: 1 پایین / 1 پشت / 2 طرف / 1 قفسه / 1 یا 2 در / پایه / میله قاب

ماژول بالایی: 1 پایین / 1 پشت / 2 طرف / 1 بالا / 1 قفسه / 1 یا 2 در / میله قاب

ماژول برج: 1 پایین / 1 پشت / 2 طرف / 1 بالا / سری قفسه ها و درها / پایه

برای جلوگیری از مشکلات، مدولاسیون باید یک شرط طراحی باشد تا هیچ وسیله ای را نتوان به اشتباه قرار داد. لوازم خانگی باید در یک ماژول نصب شوند تا از قرار دادن آنها بین دو ماژول مختلف جلوگیری شود. به عنوان مثال، نمی توانید ماشین ظرفشویی یا اجاق گاز را بین دو ماژول قرار دهید. اگر این کار انجام شود، جای دیگری برای قرار دادن آنها نخواهید داشت (زیرا پشتیبانی وجود ندارد). این کار نصب سایر عناصر مانند لوله کشی و لوله های برق را دشوارتر می کند.

طراحی و ساخت آشپزخانه

طراحی اصولی آشپزخانه

یکی از بزرگ ترین اشتباهات در طول فرآیند طراحی هنگام جستجوی تقارن اتفاق می افتد. به عنوان مثال، هنگام طراحی یک کابینت پایه، معماران تمایل به کشیدن خطوط عمودی برای نشان دادن جدایی یک ماژول و درهای آن دارند. برای یافتن تقارن، قطعات با اندازه های مختلف بین آنها باقی می ماند.

درک این نکته ضروری است که هر چه تعداد دفعات بیشتری اندازه گیری دقیق ماژول را تکرار کنید، ساخت و نصب کابینت ها آسان تر خواهد بود. استانداردسازی اندازه‌گیری‌ها 100% مربوط به هزینه‌ای است که پروژه نهایی خواهد داشت. تفاوت بین پروژه‌ای است که قابل انجام است و پروژه‌ای که نیست.

طراحی و ساخت آشپزخانه

ابعاد استاندارد

اندازه‌گیری‌ها همیشه مربوط به لوازم خانگی است. در برخی موارد اندازه‌گیری‌هایی است که قبلاً متناسب با مبلمان آشپزخانه طراحی شده‌اند. 

طراحی و ساخت آشپزخانه

عرض

عرض استاندارد یک ماژول متغیر است و به کاربرد هر ماژول بستگی دارد. معمولاً، آنها تمایل دارند در اندازه های گرد 30 سانتی متر، 45 سانتی متر، 50 سانتی متر، 60 سانتی متر، 75 سانتی متر، 80 سانتی متر، 90 سانتی متر، 100 سانتی متر کار کنند. همه اندازه ها از لبه بیرونی ماژول در نظر گرفته می شود.

هنگامی که به لوازم خانگی فکر می کنید، ماژول ها معمولاً 60 سانتی متر و 90 سانتی متر برای اجاق های مایکروویو، اجاق گاز و دودکش هستند. برای مثال، اندازه یک فر کمی کمتر از 60 سانتی متر است و به گونه ای طراحی شده است که به طور منظم در یک شکاف 60 سانتی متری از جمله کناره ها قرار می گیرد.

در مورد سینک، بستگی به حفره ای دارد که باید روی پیشخوان انجام دهید و اینکه می خواهید سینک را در بالا یا زیر میز نصب کنید. مدل هایی از سینک ظرفشویی با عرض 30 تا 90 سانتی متر وجود دارد. فاصله بین ماژول و دستگاه باید چند سانتی متر بیشتر باشد. فرقی نمی‌کند که بخش سینک توسط یک یا چند ماژول پشتیبانی می‌شود، اگر بالای میز نصب شده باشد.

سخت افزاری که می خواهید استفاده کنید نیز بر عرض یک ماژول تأثیر می گذارد. لولاها بیشتر در ماژول های دارای در استفاده می شوند در حالی که کشوها به کشویی نیاز دارند. لولاها واقعاً می توانند بر عرض ماژول تأثیر بگذارند. در مورد کشوها نیز سخت افزار عرض کشو را مشخص می کند. اسلایدهای کشو سنتی برای کشوهایی در اندازه های 40 سانتی متر، 50 سانتی متر یا 60 سانتی متر ساخته می شوند، در حالی که اسلایدهای کشو پیشرفته تر امکان کشوهایی تا عرض 120 سانتی متر را فراهم می کنند.

درک این نکته مهم است که اسلایدهای کشو پیشرفته تر، هزینه بیشتری دارند. بنابراین توصیه می شود از طولانی ترین آنها استفاده کنید. انواع دیگری از لوازم جانبی وجود دارند که می‌توانند آشپزخانه را شیک‌تر نشان دهند، مانند قفسه‌های ادویه (15 تا 20 سانتی‌متر)، سازمان‌دهنده (40 سانتی‌متر تا 60 سانتی‌متر)، قفسه‌های ظرف (واحد آویزان از 40 سانتی‌متر تا 85 سانتی‌متر) و غیره.

طراحی و ساخت آشپزخانه

عمق

ماژول های پایه دارای عمق استاندارد 60 سانتی متر هستند. این اندازه گیری با در نظر گرفتن عرض 58 سانتی متری کناره ها و 1.8 سانتی متر دیگر به عرض درب اضافه می کند. کانتر باید همیشه از عمق ماژول فراتر رود تا اگر چیزی روی پیشخوان ریخته شود، مایع مستقیماً روی چوب نریزد. عمق ماژول ممکن است برای فضاهایی که شامل لوازم خانگی نیستند کاهش یابد. با این حال، ما کاهش عمق را توصیه نمی کنیم. زیرا به طور کلی برای راه حل های آشپزخانه که در ابتدا به خوبی فکر نشده بودند، اعمال می شود.

در مورد ماژول های بالایی دو اندازه مختلف برای کار وجود دارد: 30 سانتی متر یا 35 سانتی متر، هر دو اهداف مورد نظر متفاوتی را انجام می دهند. هنگام استفاده از طرح مایکرو ویو داخلی، مهم است که به یاد داشته باشید که پایین آن باید حداقل 35 سانتی متر باشد تا فضای اضافی باقی بماند. در مورد ماژولی که از عمق 30 سانتی متر برای مایکرو ویو استفاده می کند، قسمت پایین باید حداقل 5 سانتی متر باشد.

برای برج ها، توصیه می شود از همان عمق پایه، ایده آل 60 سانتی متر استفاده کنید. هنگام در نظر گرفتن اجاق داخل برج، باید دقیقاً 60 سانتی متر عمق داشته باشد. مهم است که به خاطر داشته باشید که فر به فضایی حدوداً 10 سانتی متری تا سقف نیاز دارد تا گرما از پشت خارج شود. در حال حاضر فرهایی وجود دارند که نیازی به این فضا ندارند، بنابراین همیشه مهم است که مشخصات هر دستگاه را قبل از طراحی ماژول بررسی کنید.

طراحی و ساخت آشپزخانه

ارتفاع

برای ماژول های پایه، ارتفاع به طور کلی از کف تا کانتر 90 سانتی متر است. ماژول ها به دلیل رطوبت هرگز نباید مستقیماً با کف تماس داشته باشند و فضای اختصاص داده شده بین 10 تا 15 سانتی متر باشد. مجموعه ای از پایه های قابل تنظیم در بازار وجود دارد که امکان تنظیم برای طبقاتی که 100٪ سطح نیستند را فراهم می کند.

اینها در نهایت می توانند با یک تخته قرنیز بسته شوند، که معمولاً یک تکه تخته نئوپان یا تخته سه لا پوشیده شده با فرمیک است. تخته قرنیز باید حداقل 7.5 سانتی متر از لبه درها فرورفتگی داشته باشد. گزینه ای وجود دارد که پاها را کاملاً در معرض دید قرار دهید، اما توصیه نمی شود زیرا جایی است که گرد و غبار در آن جمع می شود.

در مورد ماژول های فوقانی، اینها به دیوار متصل می شوند و باید در ارتفاع 1.40 تا 1.50 متری از کف قرار گیرند. این اندازه گیری 100% مربوط به عمق ماژول پایه است. هرچه عمق پایه کمتر باشد، ارتفاع توصیه شده ماژول های بالایی بیشتر است. این یک فضای کاری ایجاد می کند که در آن ماژول بالا مانعی ندارد. توجه به توصیه‌های خروجی هوا با استفاده از آن در پروژه مهم است. زیرا هر کدام دارای حجم مشخصی از استخراج هوا هستند که به فاصله آن از پیشخوان بستگی دارد.

طراحی و ساخت آشپزخانه

عناصر

مانند لوازم خانگی، همه محصولات و عناصر دارای اندازه استاندارد هستند. این برای به دست آوردن بهترین عملکرد ممکن از آنها ضروری است.

طراحی و ساخت آشپزخانه

قفسه بندی و درب

ساختار کابینت را می توان با استفاده از ملامینه به ضخامت 15 میلی متر ساخت. در حالی که برای درها اندازه گیری توصیه شده ضخامت 18 میلی متر است. این ضخامت هنگام ایجاد سوراخ برای لولاها بهتر عمل می کند. اگر می‌خواهید عمر آشپزخانه را طولانی‌تر کنید، می‌توانید طرحی بسازید که در عین حفظ سازه‌ها، تنها درها را تغییر دهد. به این ترتیب می توانید با هزینه کمتر ظاهر آشپزخانه را به روز کنید.

طراحی و ساخت آشپزخانه

کانترها

انواع مختلفی از مواد برای کانتر وجود دارد. متداول ترین آنها عبارتند از:

لمینت: پیشخوان با ورقه ای پوشانده شده است

سنگ: پرکاربردترین انواع آن کوارتز، گرانیت و مرمر است

سایر: موادی که عموماً از ترکیباتی مانند اکریلیک به دست می‌آیند

روندهای کنونی به نازک ترین سطوح ممکن اشاره دارد، بنابراین سنگ ها و محصولات اکریلیک بسیار محبوب هستند زیرا ضخامت آنها از 0.8 سانتی متر تا 1.5 سانتی متر متغیر است.

طراحی و ساخت آشپزخانه

تخته های پایه

در این قسمت از کابینت، بهتر است محصولی با مقاومت بیشتر در برابر رطوبت مانند تخته سه لا با روکش لمینت داشته باشید. گزینه دیگر اضافه کردن لوازم جانبی فلزی یا پلاستیکی ساخته شده توسط شرکت های سخت افزاری است.

طراحی و ساخت آشپزخانه

ماژول ها یا قطعات قابل تنظیم

هنگامی که یک کابینت آشپزخانه بین دو دیوار دارید، باید فضای اضافی را رها کنید. این به این دلیل است که ساخت و ساز هرگز به اندازه طرح تمام نمی شود. با استفاده از قطعات قابل تنظیم از 5 تا 10 سانتی متر می توان این فضاهای خالی را پوشش داد.  

با توجه به نحوه طراحی آشپزخانه در ابتدا می توان از استفاده از این نوع جایگزین ها اجتناب کرد. به عنوان مثال، هنگام طراحی آشپزخانه، مکان یخچال یا ناهارخوری می تواند به جلوگیری از این قطعات قابل تنظیم کمک کند، فقط با افزودن 5 تا 10 سانتی متر به فضای تعریف شده برای یخچال یا میز. در این حالت به جای اینکه 70 سانتی متر برای یخچال جا بدهیم، 75 سانتی متر می گذاریم.

موارد دیگری نیز وجود دارد که فرد مجبور به استفاده از یک قطعه مناسب مانند آشپزخانه L شکل است. برای جلوگیری از این امر، می توان یک ماژول را در گوشه ای توسعه داد. ماژول حدود 20 سانتی ‌متر از دیوار کناری جدا می‌شود و بنابراین پس از ساخت، اگر کمتر از پیش‌بینی‌شده باشد، فقط همان 20 سانتی‌ متر فاصله خواهد بود که تفاوت را ایجاد می‌کند. فراموش نکنید که این فضاهای خالی توسط کانترها پنهان خواهند شد.

طراحی و ساخت آشپزخانه

ترندها در طراحی و ساخت آشپزخانه 

گزینه های بی شماری برای تکمیل آشپزخانه وجود دارد. ترکیب رنگ ها و اشکال در هر جنس دلخواه (ملامین، سرامیک، دستگیره، لوازم خانگی و غیره) موجود است. به لطف آنها، نمی توان یک آشپزخانه غیرجذاب داشت.  بنابراین، از نظر سلیقه و درک مشتری برای تشخیص اینکه کدام سبک و تصویر برای آشپزخانه او بهترین است، مهم است.

علاوه بر این، جزئیات کوچکی نیز وجود دارد که می تواند تفاوت بین آشپزخانه مدرن و سنتی را ایجاد کند:

طراحی و ساخت آشپزخانه

میزهای نازک:

این ترند بیشتر و بیشتر در نمایشگاه های طراحی بین المللی تکرار می شود که ضخامت کابینت را نشان می دهد.

دستگیره های داخلی:

این ها با اجتناب از استفاده از دستگیره های سنتی باعث می شوند درب ها صیقلی به نظر برسند.

یکی از گزینه ها استفاده از دستگیره های مستقیمی است که در لبه درب قرار دارند یا سیستم های اتوماتیکی که در هنگام فشار دادن درب را باز می کنند.

طراحی و ساخت آشپزخانه

فن آوری های جدید:

کشوهایی به عرض 1 متر با سخت افزاری که وزن را نگه می دارد یا نصب قفسه های ادویه و قفسه های قابل مشاهده ظروف نمونه های خوبی از فناوری جدید هستند. لوازم آشپزخانه بیشتر و بیشتری وجود دارند که امکان سفارشی سازی را فراهم می کنند و هر آشپزخانه را منحصر به فرد می نمایند.

طراحی و ساخت آشپزخانه

نورپردازی:

استفاده از چراغ های ال ای دی تعبیه شده در کابینت ها برای یک راه حل یکپارچه

طراحی:

طرح های مختلف لمینت امکان استایل و شخصی سازی هر قطعه را فراهم می کند. می توان از طریق طرح های چوبی، سبک کاملاً منحصر به فردی داشت. با رگه‌ها، بافت‌ ها و ظاهری شبیه به چوب طبیعی، رنگ های متنوع از روستیک گرفته تا تک رنگ‌های جدید که می‌توانند کاملاً با یکدیگر مطابقت داشته باشند. به همین ترتیب، راهی برای ارائه ارزش بیشتر به کابینت، جایگزینی رنگ سفید سنتی برای یکی از این رنگ ‌های جدید است که آنچه در داخل آن ذخیره می‌شود، مانند ظروف، برجسته می‌کند.

طراحی و ساخت آشپزخانه

توصیه ها در طراحی و ساخت آشپزخانه

از محافظ های پیچ استفاده کنید. این ها را می توان با استفاده از رولپلاک های چوبی پنهان کرد. این فرآیند کندتر و گران تر است اما ظاهر بهتری به جا می گذارد.

فاصله گرفتن پیشخوان از کابینت یک ترند است. با این حال، هنگام انجام این کار باید فضای کافی بزرگ (در حالت ایده آل 30 سانتی متر یا بیشتر) بگذارید تا به راحتی تمیز شود. فضاهای تنگ به معنای ساییدگی بیشتر مبلمان در اثر استفاده از دستمال مرطوب یا جارو است.

قرنیزها باید از مواد مقاوم تری ساخته شوند. توصیه می‌شود از ملامینه مشابه کابینت‌ها استفاده نکنید. زیرا استفاده مادام‌العمر در سطح کف را نخواهید داشت.

کیفیت سخت افزار هنگام ایجاد مبلمان با کیفیت ضروری است. عمر آن در چرخه اندازه گیری می شود و تغییرات قابل توجهی بین سخت افزار با کیفیت پایین و بالا وجود دارد. یک لولای خوب تعیین می کند که آیا درب کابینت می افتد یا خیر.

هنگام طراحی مبلمان بدون دستگیره باید از نظم منطقی خاصی برای باز کردن درها استفاده کنید. در حالت ایده آل، از ماژول های دو درب استفاده کنید و اگر فضایی برای یک ماژول با یک در وجود دارد، آن را در گوشه قرار دهید.

هنگام استفاده از درهای بالای وسایل (فر، مایکرو ویو) فضای کافی برای دست خود بگذارید.

طراحی و ساخت آشپزخانه

گروه معماری آرکا

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در زمینه طراحی دکوراسیون خانگی و طراحی داخلی، هر نوع سبک مورد پسند را به بهترین نحو اجرا و پیاده سازی می نماید.  

نخست گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد اقدام به طراحی می نماید. بعد از این که طرح مورد تأیید مشتری قرار می گیرد. اقدامات بعدی و مورد لزوم با سرعت و با کیفیت بالا به اجرا در می آیند. لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد.  

سایر فعالیت های گروه آرکا

شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساخت و ساز اعم از مدیریت پیمان، معماری داخلی، دکوراسیون داخلی، مشارکت در ساخت، پارتیشن بندی و بازسازی ساختمان فعالیت گسترده ای دارد.  

فعالیت های دیگر آرکا شامل غرفه سازی، اجاره غرفه، اجاره تجهیزات نمایشگاهی، برگزاری نمایشگاه، برگزاری نمایشگاه مجازی، برگزاری مراسم اداری، ایونت، کنفرانس، سمینار، فروش مبلمان اداری و … می شود.

سایت فروشگاه تجهیزات نمایشگاهی و فروشگاه فروش میز، صندلی و کمد آرکا یکی از کامل ترین و مجهزترین سایت های فروشگاهی در این عرصه می باشند.  

در صورت تمایل می توانید از مشاوره های طراحان و دکوراتورها و … شرکت آرکا بهره مند گردید.  

تماس با ما 

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میسّر و امکان پذیر است.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

دکوراسیون داخلی کلاس درس

دکوراسیون داخلی کلاس درس

دکوراسیون داخلی کلاس درس دکوراسیون داخلی کلاس درس به عنوان ابزاری برای اندیشه و عمل تلقی می شود. بسیاری از اوقات اهمیت زیاد دکوراسیون داخلی

ادامه مطلب »
مدل های غرفه فریم لس

مدل های غرفه فریم لس

مدل های غرفه فریم لس مقدمه انواع مدل های غرفه های نمایشگاهی فریم لس قابل حمل و نقل بسته بندی شده هستند. این نوع غرفه

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (31) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (69) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (32) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏