فناوری در بازسازی ساختمان

فناوری در بازسازی ساختمان

مقدمه

امروزه فناوری و تکنولوژی در تمامی عرصه ها به کمک بشریت آمده است.  تکنولوژی نه تنها کارها را سهل و آسان کرده است بلکه آنها را بهبود بخشیده است. این امر در صنعت ساخت و ساز هم مستثنی نمی باشد. برای سرعت بخشیدن به صنعت ساخت و ساز استفاده از تکنولوژی و فناوری کاملا مشهود است. استفاده از فناوری و تکنولوژی در صنعت ساخت و ساز در راستای افزایش تولید، کاهش هزینه های ساخت و ساز، اصلاح کیفیت محصولات، دستیابی به تقاضای موجود، کاهش استفاده از زمین، معرفی سیستم های سازه ای مناسب، کاهش ضعف برخی از مصالح سنتی، برطرف کردن کمبود نیروی انسانی، امری بدیهی و لازم به شمار می آید. در این مقاله به نقش فناوری در بازسازی ساختمان و همینطور صنعت ساختمان سازی می پردازیم.  

فناوری در بازسازی ساختمان

 فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان یا BIM در بازسازی ساختمان  

BIM یا مدل سازی اطلاعات ساختمان یکی از تکنولوژی های به روز و جدیدی است که در صنعت ساخت و ساز در سطح دنیا کاربرد بی نهایت زیادی دارد. مدل سازی اطلاعات ساختمان، نمایش سه بعدی دیجیتال از ویژگی های فیزیکی و عملکردی یک ساختمان را ارائه می دهد. این مدل، اطلاعات مهم کل فرایند ساخت با تمام اجزاء آن را ذخیره سازی می کند.

 این اطلاعات شامل مواردی از قبیل مشخصات مصالح ( وزن، رنگ، اندازه، میزان مقاومت در برابر حریق و … )، راهنمای نصب و مونتاژ، خدمات گارانتی محصولات، الزامات نگهداری و تعمیرات، اطلاعات قیمت اجزاء و غیره می باشد.

 این مدل سازی یک منبع مشترک اطلاعات بین تیم طراحی و تیم اجرای ساختمان می باشد. یکپارچه سازی اطلاعات باعث افزایش هماهنگی، کاهش خطاها و ضایعات و نهایتا افزایش کیفیت کار می شود. امروزه مدل سازی اطلاعات ساختمان کاربرد گسترده ای در مدیریت پیمان ، طراحی، ساخت، بهره برداری و حتی مرحله تخریب ساختمان دارد. این فناوری با نمایش دیجیتال خصوصیات ساختمان به مدیر پروژه و ذینفعان در هر مرحله از ساخت برای اتخاذ تصمیم درست و مناسب کمک می کند.  

فناوری در بازسازی ساختمان

استفاده از قفل های هوشمند در بازسازی ساختمان 

یکی از مهمترین کاربردهای تکنولوژی در زمینه امنیت سازی ساختمان می باشد. قفل هوشمند یک نوع قفل مغناطیسی می باشد که با استفاده از کد عبور و یا از طریق گوشی های هوشمند باز و بسته می شوند. با استفاده از یک برنامه در گوشی هوشمند می توانید کنترل کنید که چه کسی به خانه شما دسترسی دارد و یا درب ساختمان را از راه دور باز و قفل کنید. این قفل ها دارای امکاناتی از قبیل حفاظت از سرقت، رله اتوماتیک و در صورت خرابی هشدارهای بی سیم به سیستم های امنیتی می باشند.

فناوری در بازسازی ساختمان

استفاده از سنسورهای تشخیصی

 درب بازکن های هوشمند،  فناوری جدید امنیتی مانند سنسورهای تشخیص حضور افراد و دوربین های هوشمند از دیگر دستاوردهای موثر تکنولوژی می باشند که در بازسازی ساختمان ها به کار می روند.

سیستم های هوشمند اعلام حریق  

 در بازسازی ساختمان می توان سیستم های اعلام حریق را نصب و اجرا کرد. سیستم اعلام حریق مجموعه ای از تجهیزات اعلام حریق مانند دتکتور دود، حرارت، شعله و گاز می باشد که برای هشدار دادن از آژیرها و فلاشرها استفاده می کند. حسگرها و آشکارسازهای اعلام آتش با توجه به اینکه به کدام یک از مشخصه آتش حساس می باشند، تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی شامل آشکارسازهای دود، آشکارسازهای حرارت، آشکارسازهای منواکسید کربن، آشکارسازهای شعله و آشکارسازهای ترکیبی می باشند. این سیستم ها می توانند جلوی بسیاری از خطرات جانی و مالی را بگیرند و در پروژه های صنعتی و ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.  

فناوری در بازسازی ساختمان

فیوز گاز ( یا شیر قطع جریان گاز اضافی یا قطع کن اتوماتیک گاز یا دستگاه ضد زلزله )

این سیستم در مقابل افزایش غیرمجاز جریان گاز واکنش نشان می دهد و مسیر گاز را به سرعت مسدود می کند. پس از رفع عیب، از طریق جریان کنارگذر، فشار گاز را به صورت اتوماتیک متعادل می کند. این سیستم در هنگام زلزله نیز به طور خودکار گاز ساختمان را قطع می کند. در شبکه شهری و همچنین در اکثر کشورهای پیشرفته جهان درخواست برای استفاده از آن به شدت افزایش یافته است. درکشور ما به دلیل زلزله خیز بودن و قدمت لوله گذاری تاسیسات گاز لازم است که ساختمان ها به این فناوری مفید مجهز گردند.   

سیستم های هوشمند سرمایشی و گرمایشی  

در بازسازی ساختمان می توانید از آخرین دستاوردهای تکنولوژی بهره ببرید. می توانید با استفاده از تکنولوژی، مصرف انرژی را بهینه سازی کنید. با نصب ترموستات هوشمند می توانید سیستم گرمایشی و سرمایشی را به راحتی کنترل کنید و حتی زمانی هم که در خانه حضور ندارید این سیستم ها را تنظیم کنید. این ترموستات قابلیت تنظیم الگوهای خود را در طول زمان دارد که منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی می شود و درنتیجه کاهش هزینه های مصرفی می گردد.

فناوری در بازسازی ساختمان

هماهنگ سازی و ادغام فناوری و تکنولوژی ها

یکی دیگر از کارهایی که در بازسازی ساختمان می توانید انجام دهید بهره گیری از تکنولوژی و ادغام آنها با یکدیگر است. بهترین بهره وری از تکنولوژی زمانی صورت می گیرد که آنها را با هم هماهنگ و ادغام کنید. این روش بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی و بازسازی ساختمان دارد. به عنوان مثال می توان سیستم تشخیص افراد در اتاق را به سیستم روشن و خاموش کردن چراغ اتاق و یا سیستم تنظیم حرارت و دما متصل کرد. هنگامی که فرد اتاق را ترک می کند، پیامی به سیستم های روشن و خاموش چراغ و تنظیم حرارت مخابره می شود و لامپ ها خاموش می شوند و دمای محیط هم تنظیم می گردد. این امر خودش باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

فناوری پنل های خورشیدی در بازسازی ساختمان 

به کار گیری تکنولوژی در بازسازی ساختمان به حفظ محیط زیست هم کمک شایانی کرده است. پنل های خورشیدی می توانند به برنامه ها و یا صفحه ای در ساختمان متصل شوند که تولید و ذخیره انرژی خورشیدی را کنترل و نظارت می کنند. این پنل ها انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. در ایران این صفحات قابل نصب بر روی سقف منازل و شرکت ها هستند. با استفاده از انرژی خورشیدی نمی توان تمام برق مورد نیاز یک واحد مسکونی و یا یک شرکت بزرگ را تامین کرد ولی می توان با فروش برق خورشیدی به شبکه برق درآمد کسب کرد و یا برای مناطق دور از شبکه برق، انرژی مورد نیاز را تامین کرد.

مزیت ساختمان های جدید

بسیاری از ساختمان ها دارای طرح های قدیمی و مصالح ناکارآمد می باشند. هدف نهایی صنعت ساختمان سازی همه کشورها ساختمان های صفر انرژی می باشند. در بسیاری از کشورها تا زمانی که مصالح ساختمانی کارآمد و مقرون به صرفه موجود نباشند، ساخت و ساز صورت نمی گیرد. ساخت و سازهای جدید، زمان ساخت را کاهش داده اند و در نتیجه هزینه ها هم کاهش پیدا کرده اند و باعث صرفه جویی در وقت و زمان شده اند.

روشهای نوین ساخت و ساز به شیوه مدولار باعث کاهش در تولید زباله، قرار گرفتن کمتر در معرض آب و هوای نامساعد، ساخت و ساز امن تر، انعطاف پذیری و سازگاری بیشتر شده است.

فناوری در بازسازی ساختمان

استفاده از فناوری جدید در ساخت و ساز

برای اتخاذ تصمیم مناسب و بهره وری بهتر از تکنولوژی در امر ساختمان سازی باید بدانید که روش های ساختمان سازی به 7 دسته تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی عبارتند از: ساختمان سازی با روش هایی ابتدائی، ساختمان سازی با روشهای سنتی یا متداول، ساختمان سازی با روش های پیشرفته، ساختمان سازی صنعتی، پیش سازی سبک، پیش سازی نیمه سنگین، پیش سازی سنگین. ساخت و ساز سطح بالا و استفاده از فناوری به مهارت های سطح بالا نیاز دارد. روش های مدرن ساخت و ساز بازده بیشتری را در روند ساخت و ساز، طراحی ساختمان و مدیریت ایجاد کرده اند. ساخت سریع تر، با کیفیت تر، پایدارتر در بازار جهانی به فرصتی بزرگ تبدیل شده است. بهره گیری از روش های علمی و فناوری نوین و مصالح جدید در جهت ارتقاء ساختمان نقش بسزایی ایفا می کنند.

خلاصه

یکی از موراد مهم در ساختمان سازی و بازسازی ساختمان ها کارایی انرژی، زمان و هزینه می باشد. تقریبا بیش از 80 درصد ساختمان های قدیمی دو برابر ساختمان های جدید گرما مصرف می کنند. در نتیجه با استفاده از فناوری جدید و سیستم های عایق، مصرف انرژی را می توان مدیریت کرد. هزینه های واقعی یک ساختمان فقط هزینه ساخت آن نمی باشد بلکه هزینه های راهبری و تعمیرات را در برمی گیرد. در واقع هزینه نگهداری ساختمان بیشترین سهم را در هزینه های ساختمان دارد. درساختمان هوشمند تمامی سیستم های مناسب با وضعیت کاربری ساختمان، طراحی و نصب می شوند. هزینه های نگهداری در یک ساختمان هوشمند تا 50 درصد کاهش می یابد. علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، امکانات رفاهی بیشتری هم فراهم می شود. برای مدرن سازی ساختمان ها و بازسازی نمای ساختمان ، توسعه استانداردها مشاوره با متخصصان صنعت ساختمان مانند معماران، مهندسان، سازندگان و نقشه بردارهای خبره از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شرکت آرکا با تیم متخصص خود با استفاده از تکنولوژی و فناوری روز می تواند ساختمان قدیمی شما را به یک ساختمان کاملا هوشمند و مدرن تبدیل کند.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

اتاق کنفرانس

اتاق کنفرانس

اتاق کنفرانس اتاق کنفرانس یکی از فضاهایی است که در هر شرکت و سازمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. این اتاق یک فضای

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (31) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (69) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (32) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏