طراحی مناظر مقدس شهری

طراحی مناظر مقدس شهری

طراحی مناظر مقدس شهری حامل پیام و ارتباطاتی مابین ناظر و منظر می باشد. مناظر مقدس شهری شامل سایت های مقدس (مساجد، حرم ها، کلیساها)، منظر فرهنگی (یک منظر طبیعی که به وسیله یک گروه انسانی شکل یافته است)، باغ مزارها و آرامستان ها می شود.

در طراحی داخلی این مناظر، معنویّت به روش های مختلف برانگیخته می شود که می تواند به عنوان راهگشایی برای تعیین شاخص های طراحی به کار رود.

افراد در مواجهه با این مکان ها پدیدارها یا حالات خاصی را در خود احساس می نمایند. پدیدارهایی مانند حس معنویّت و ارتباط با عالم معنا، حزن و اندوه درونی، حس جمعی، تعامل و همکاری، حس دعا و نیایش به ویژه در گوشه های خلوت، حس فراغت و آرامش درونی با مشاهده این مناظر القاء می گردند.

بدین منظور برای عینیّت بخشیدن به این مناظر باید شاخصه های متناسبی با هر حالت یا پدیدار در نظر گرفته شود.

طراحی داخلی

شاخص های طراحی مناظر مقدس شهری با توجه به پدیدارهای شناسایی شده

با توجه به شناسایی ویژگی ها و الزامات هر کدام از حالات یا پدیدارها می توان شاخص های منتج از آن پدیدار را معرفی و در قالب فضای مربوط به آن طراحی نمود. این فضاها عبارتند از:

طراحی فضای معنوی یا عرفانی

ویژگی های ارتقاء معنویّت، تحول فکر و اندیشه، سلامت روان و توجه به عالم دیگر باعث پدید آمدن حالت حس معنویّت و ارتباط با عالم معنا می گردد.

طراحی داخلی

طراحی فضای یادمانی

ویژگی های کانون توجه و تمرکز الهی بودن، تقویّت در یادمان ها و یادبودها موجب بروز حزن و اندوه درونی می شود. 

طراحی فضای تعاملات جمعی

ویژگی های تعاملات اجتماعی و در کنار هم به زیارت پرداختن باعث شکل گیری حس جمعی و تعامل و همکاری می گردد. 

طراحی داخلی

طراحی فضای نیایش

ویژگی های فضای مکث، کاهش صدا، تفکیک فضا از محوطه بیرونی و مدت حضور منجر به نیایش و دعا به ویژه در گوشه های خلوت می شود.

طراحی فضای مکث جهت تقویّت حس معنوی

ویژگی های فراغت از مادّیات، تأثیر رایحه خوش، تأثیر رنگ های آرامش بخش و نقش عناصر طبیعی موجب آرامش درونی می گردد. 

این فضاها می توانند پاسخگوی نیازهای استفاده کنندگان از این مناظر باشند.

طراحی داخلی

رویکردهای مورد استفاده در طراحی مناظر مقدس شهری

این رویکردها با توجه به ویژگی ها و ملزومات هر یک، عناصر محیطی، سابقه فرهنگی، اعتقادی و سایر عناصر الهام بخش در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. این رویکردها عبارتند از:

 1. حفظ و استفاده از عناصر طبیعی موجود مانند آب و درخت در توازن با محیط.
 2. خلوص و سادگی در طراحی مجموعه.
 3. استفاده از اشکال ساده و مقدس در طراحی مجموعه.
 4. استفاده از مفهوم دایره به معنای وحدت و توجه به مرکز هستی، نماد حرکت همیشگی، سیّالیّت و القاء، حس معنویّت و ایمان به خدا.
 5. استفاده از نقش انسانی و حضور او به عنوان بخشی از ایده طراحی.
 6. طراحی فضای آیینی و نیایش در سایت مناظر مقدس.
 7. استفاده از رنگ ها و نورهای آرامش بخش در ارتقاء معنویات زائران.
 8. به کارگیری عنصر آب به عنوان مظهر پاکی، سیّالیّت و گذران زندگی.
 9. استفاده از عناصر الهام بخش باغ های مقدس و تمثیل امامزاده در سایت به مثابه حضور انسان در بهشت.
 10. به کار گیری درختانی نظیر سرو در طراحی کاشت به عنوان نماد ایستادگی و حفاظت از مجموعه، ارزش ها و اعتقادات فرهنگی.
 11. استفاده از آب به عنوان نماد نورانیّت در سایت مقدس.
 12. استفاده از فضاهای سایه و روشن، به مثابه نور و تاریکی و غلبه نور بر تاریکی.
 13. استفاده و کاشت گیاهان فصلی و معطر در جهت القاء حس آرامش و معنویّت.
 14. توجه به فرهنگ، آداب و رسوم و سابقه اعتقادی شهروندان منطقه و منظر مورد مطالعه.

طراحی داخلی

سخن پایانی

در ادیان مختلف همواره اموری به عنوان مقدس وجود داشته است. این امر پاسخگوی بنیادی ترین نیازهای انسان می باشد که اشتیاق برای رسیدن به کمال مطلق است. از این رو در جوامع امروز به دلیل گسترش روزافزون استرس، روزمرگی، توجه به مادیّات، تنزل معنویّات و کاهش ارزش های فرهنگی نیاز به آرامش درونی و معنویّات بیش از پیش احساس می شود.

این موضوع باعث شده است که انسان امروز دنبال فضایی باشد تا بتواند خویشتن را از هر گونه هیاهو و مسائل دنیوی دور ساخته و به عالم معنا نزدیک تر گرداند. 

مناظر مقدس شهری به عنوان بخشی از مناظر فرهنگی توانسته است با سوق دادن انسان از مادیّات به سوی معنویّات و ارتقاء ارزشها و اعتقادات درصدد رفع مشکلات ناشی از پیامدهای آن برآید. بنابراین طراحی اصولی و بنیادین این اماکن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این طراحی ها باید به گونه ای باشند که تمامی نیازهای شناخته شده افراد را به طرز مطلوب و مناسبی برآورده سازند.

طراحی داخلی

 گروه معماری آرکا

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در زمینه دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی، هر نوع سبک مورد پسند را به بهترین نحو اجرا و پیاده سازی می نماید.  

نخست گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد اقدام به طراحی می نماید. بعد از این که طرح مورد تأیید مشتری قرار می گیرد. اقدامات بعدی و مورد لزوم با سرعت و با کیفیت بالا به اجرا در می آیند. لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد.  

سایر فعالیت های گروه آرکا

همچنین شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساخت و ساز اعم از مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت، بازسازی، پارتیشن بندی، غرفه سازی، اجاره غرفه، اجاره تجهیزات نمایشگاهی، برگزاری نمایشگاه، مراسم اداری، ایونت، کنفرانس، سمینار، برگزاری نمایشگاه مجازی، فروش مبلمان اداری و … فعالیت گسترده ای دارد.  

سایت فروشگاه تجهیزات نمایشگاهی و فروشگاه فروش میز، صندلی و کمد آرکا یکی از کامل ترین و مجهزترین سایت های فروشگاهی در این عرصه می باشند.  

در صورت تمایل می توانید از مشاوره های طراحان و دکوراتورها و … شرکت آرکا بهره مند گردید.

تماس با ما 

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میسّر و امکان پذیر است.  

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

انتخاب کابینت آشپزخانه

انتخاب کابینت آشپزخانه

انتخاب کابینت آشپزخانه انتخاب کابینت آشپزخانه یکی از اجزای اصلی هر آشپزخانه ای به شمار می رود و همچون نگینی در فضای آشپزخانه می درخشد

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (31) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (69) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (32) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏