نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی

نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی

نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی کامل و بی‌نقص وجود دارند. برای داشتن یک دکوراسیون کامل رعایت هر یک از این موارد و توجه به آن‌ها الزامی ا‌ست. در واقع برای این‌که طراحی دکوراسیون داخلی در پایان شگفت‌انگیز به نظر برسد باید هر یک از این نکته ‌ها به اندازه‌ی کافی مورد توجه و بررسی قرار گیرند.  

در ادامه به هر یک از این نکته ‌ها می پردازیم و آن‌ها را تشریح می نماییم.

دکوراسیون داخلیبرنامه‌ریزی در طراحی دکوراسیون داخلی

برنامه ریزی از نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. برای آغاز هر پروسه‌ای، برنامه‌ریزی حرف اول را می‌زند. برنامه‌ریزی در دکوراسیون شامل نیازسنجی، هدف‌گذاری، بررسی نکات مالی و مواردی از این دست است. جمع‌آوری و دسته‌بندی اطلاعات در خصوص گزینه‌های مختلف پیش رو در زمینه‌ی انتخاب انواع مبلمان یا پوشش‌های سطوح، رنگ، نورپردازی و … را نیز می‌توان بخشی از یک برنامه‌ریزی کامل دانست.

در برنامه‌ریزی نکات مختلفی سنجیده می‌شوند که در این بخش بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم.

دکوراسیون داخلی

خواسته‌ مشتری در طراحی دکوراسیون داخلی

درست است که هر مشتری‌ یک متخصص دکوراسیون داخلی نیست. اما توجه به خواسته‌ها و نیازهای مشتری ضرورتی انکار نشدنی در برنامه‌ ریزی و طراحی دکوراسیون می باشد. البته خواسته‌های مشتری باید با عوامل دیگری نیز هماهنگ شده و در پایان به یک خروجی مناسب منجر شود. این موارد عبارتند از:

  • سبک زندگی: این مورد را می‌توان از مقوله‌های بسیار مهم در طراحی دکوراسیون و جزئیات آن دانست. سبک زندگی عامل مهمی در انتخاب سبک دکوراسیون داشته و از آن‌جا که تفاوت‌های زیادی بین این سبک‌ها و المان‌ها و ویژگی‌های آن‌ها وجود دارد، این مسئله در روند برنامه‌ریزی بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
  • شرایط مالی: دکوراسیون‌های مختلف و استفاده از تجهیزات، المان‌ها و طرح‌های متنوع، باعث ایجاد اختلاف قیمت بین انواع دکوراسیون می‌شوند. از این رو توجه به هزینه‌ی تمام‌شده‌ی کار و ایجاد تعادل بین آن ها و بودجه‌ی مورد نظر مشتری امری مهم است.
  • توجه به زمان‌بندی: اجرای پروژه‌های متنوع دکوراسیون، نیاز به زمان‌های متفاوتی دارد. به همین دلیل یکی از پارامترهای تعیین‌کننده‌ی طرح و برنامه‌ی دکوراسیون، میزان زمانی ا‌ست که در دسترس قرار دارد. کوتاهی زمان طراحی دکوراسیون می‌تواند باعث شود افراد به اجبار انتخاب‌های خاصی داشته باشند.
  • فضای مورد نظر: انتخاب برخی از المان‌ها وابستگی زیادی به اندازه فضای مورد نظر دارد. در حقیقت یکی از محدودیت‌های اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی، فضا است. کم یا زیاد بودن فضا می‌تواند افراد را در برنامه‌ریزی محدود کرده یا به آن‌ها امکان مانور بیشتری بدهد.

دکوراسیون داخلی

انتخاب سبک در دکوراسیون داخلی

انتخاب سبک یکی از نکته ‌های بسیار مهم در طراحی دکوراسیون داخلی‌ است. در حقیقت سبک‌ تعیین‌کننده‌ ماهیت اصلی دکوراسیون می باشد. سبک‌های متنوعی برای انتخاب و اجرا در دکوراسیون وجود دارند. می‌توانید برای آشنایی بیشتر با سبک‌ها مقاله‌ی سبک‌های دکوراسیون داخلی را مطالعه نمایید.  

البته شما در انتخاب سبک‌ها نیز محدودیت‌هایی دارید. منابع در دسترس، بافت شهری مورد نظر، نوع ساختمان و … از مواردی هستند که بر این موضوع تأثیر می گذارند.

دکوراسیون داخلی

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

از دیگر نکته های دکوراسیون داخلی می‌توان به نورپردازی اشاره کرد. نوع نور به کار رفته در یک فضای داخلی و چگونگی پخش آن تغییرات و تأثیرات زیادی بر فضا و افراد می‌گذارد. برای مثال نور یکی از عوامل تعیین‌کننده‌ی شادابی افراد است و مانع از خواب آلودگی آن ها در حین کار می شود.  

همچنین نورپردازی باعث کوچک یا بزرگ به نظر رسیدن اتاق‌ها می‌شود. به همین دلیل نحوه‌ی نورپردازی در اتاق‌های بزرگ و کوچک با یکدیگر متفاوت است. در اتاق‌های بزرگ برای ایجاد گرما و صمیمت بیشتر از نورهای متمرکز استفاده شده و در فضاهای کوچک توزیع یکنواخت نور از دلگیر شدن فضا جلوگیری می‌کند.

نکته‌ی قابل توجه دیگر در این زمینه لزوم استفاده از نور طبیعی در صورت امکان است.

دکوراسیون داخلی

مواد اولیه در طراحی دکوراسیون داخلی

اگر نگاهی به اطرافتان بیندازید، متوجه می شوید که جای‌جای اتاق مملو از وسیله‌ها و اثاثیه‌ای با مواد اولیه متفاوت است. همچنین درب‌ها و دیوارها، سقف، پنجره و کف اتاق نیز مواد اولیه خاص خود را دارند. در دکوراسیون داخلی انتخاب مواد اولیه مناسب برای هر یک از موارد امری ضروری و غیرقابل چشم‌پوشی ا‌ست. انواع مبلمان، میزها و صندلی‌ها، فرش و … باید از نظر نوع مواد اولیه ویژگی‌های مطلوبی داشته باشند.

دکوراسیون داخلی

چیدمان مناسب در طراحی دکوراسیون داخلی

از جنبه‌های مهم دیگر در طراحی دکوراسیون داخلی، توجه به نوع چیدمان و شکل قرارگیری اثاثیه است. ایجاد فضای کافی برای رفت و آمد یکی از اهدافی‌ست که یک چیدمان استاندارد دنبال می‌کند. همچنین چیدمان درست باعث می‌شود فضا نظم یا آشفتگی خاصی داشته باشد و این بر اساس اصول و سبک مورد نظر باید تعیین شود.

دکوراسیون داخلی

رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون تنها بر پایه‌ی سلیقه و علاقه استوار نیست. بلکه رنگ‌ها باید از جهات مختلفی مورد بررسی قرار گیرند. این بررسی به هارمونی و هماهنگی بین رنگ‌ها ختم نشده و روانشناسی رنگ‌ها نیز در این بین از تأثیر ویژه‌ای برخوردار است. هر رنگی تأثیر ویژه‌ای بر روحیه‌ی افراد داشته و به همین دلیل باید در انتخاب رنگ برای هر اتاق با کاربری خاص توجه شود.

دکوراسیون داخلی

توجه به اصول دکوراسیون در طراحی آن

برای آن‌که یک دکوراسیون اصولی و درست داشته باشید، باید به اصول طراحی آن توجه کافی داشته باشید. اصول مختلفی وجود دارند که برای طراحی دکوراسیون باید رعایت شوند. این اصول که برای بهبود بخشیدن جلوه بصری و روانشناسی یک دکوراسیون تعیین شده‌اند، برای سبک‌های مختلف توصیه‌های خاصی دارند. اما ماهیت کلی آن‌ها یکسان است و باید به هر یک از این اصول توجه کرد تا دکوراسیونی کامل داشت.

اصول طراحی دکوراسیون عبارتند از:

  • تناسب بین اجزا
  • تعادل
  • تاکید
  • الگو
  • هارمونی

برای آشنایی دقیق‌تر و بیشتر با این اصول می‌توانید مقاله‌ی اصول دکوراسیون داخلی را مطالعه نمایید. در این مقاله به طور دقیق و جزئی به آن‌ها پرداخته‌ایم و انواع آن‌ها را با مثال توضیح داده‌ایم.

دکوراسیون داخلی

نتیجه‌گیری

شاید وقتی تصمیم به تغییر فضای داخلی خانه یا محل کارتان گرفتید فکر نمی‌کردید این مسئله تا به این حد تخصصی باشد. حالا هم حتماً با خود فکر می‌کنید، خب، این همه اصول را چطور یاد بگیرید و اگر یکی از آن‌ها را رعایت نکنید چه اتفاقی می‌افتد.

مسئله این است که قرار نیست شما خودتان پروسه‌ی طراحی دکوراسیون خانه‌ی خود را انجام دهید. این پروژه نیاز به حرفه و تخصص دارد و تیم‌ها و مجموعه‌های مختلفی در حال اجرای آن هستند.

بهتر است پیش از هر اقدام و گرفتن هر تصمیمی ابتدا با یک فرد خبره در این زمینه مشورت نمایید. پیشنهاد می‌کنیم برای شروع از مشاوره رایگان کارشناسان آرکا بهره‌مند شوید.

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در طراحی دکوراسیون داخلی آماده هر گونه مشاوره و همکاری می باشد.

علاوه بر این شرکت آرکا در تمامی زمینه های مربوط به ساخت و ساز اعم از مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت، دکوراسیون اداری، پارتیشن بندی اداری، بازسازی، غرفه سازی و غیره فعالیت گسترده دارد.

ارتباط با مشاورین آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا امکان پذیر می باشد.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

ساخت ویلای ارزان

ساخت ویلای ارزان

ساخت ویلای ارزان ساخت ویلای ارزان امروزه در طراحی ویلا تبدیل به یک رویا برای بسیاری افراد شده است. افراد بسیار زیادی اقدام به ساخت

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (31) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (69) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (32) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏