قوانین مهم در طراحی ساختمان

قوانین مهم در طراحی ساختمان

مقدمه

در ساختمان سازی توجه به جزئیات و کلیات اهمیت ویژه ای دارد. همچنین نکات مهم که در طراحی درست ساختمان مؤثر هستند، نباید صرفه نظر شوند. چرا که در طراحی ساختمان به صورت اصولی توجه به ظاهر و داخل ساختمان نیز اهمیت فوق العاده ویژه ای دارد. بنابراین در هنگام طراحی ساختمان باید به نکات و قوانین مهم در طراحی ساختمان توجه کرد. در ادامه با اصولی که در ساختمان سازی و طراحی ساختمان اهمیت دارند، آشنا می شویم.

قوانین مهم در طراحی ساختمان

 

توجه به برنامه ریزی در طراحی ساختمان

در هنگام چیدمان ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی توجه به قوانین مهم اهمیت خاصی دارد و رعایت این قوانین الزامی می‌باشد. از طرفی اصول مختلفی هستند که باید در طراحی ساختمان به طور اصولی به آن ها پرداخت.

یکی از این قوانین مهم در طراحی ساختمان توجه به برنامه ریزی است. این موضوع به عنوان یک موردی به حساب می آید که قابل صرفه نظر نیست. برای این که یک برنامه ریزی درست برای طراحی ساختمان داشته باشید لازم است به هدف گذاری، بررسی مبالغ مالی و هزینه ها، بررسی مواردی که مورد نیاز است و … بپردازیم. از طرفی جمع آوری تمامی این داده ها و توجه به نیازهایی در ساختمان مانند رنگ ساختمان، وسایل ساختمان، پوشش های ساختمان، نورپردازی داخل و خارج و … از مواردی است که در برنامه ریزی در طراحی ساختمان حتماً باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

توجه به نیاز مشتری در طراحی ساختمان

یکی از قوانین مهم در طراحی ساختمان توجه به مشتری است به طوری که درخواست این افراد باید به طور کامل انجام شود. با این حال استفاده از علم دکوراسیون داخلی و ساختمان باید در طراحی ساختمان مورد توجه قرار گیرد. البته باید به سلیقه مشتری و نیازی که او دارد نیز توجه شود. مثلاً به سبک زندگی مشتری در ساختمان ها توجه شود و طبق آن برنامه ریزی کرد. موضوع دیگری که در برنامه ریزی ساختمان نباید از آن صرف نظر کرد توجه به هزینه ها و امور مالی است. به طوری که هزینه طراحی ساختمان باید به طور کامل محاسبه شود و هزینه طرح ها، وسایل، پوشش، نورپردازی و … حساب شود‌. بنابراین بعد از این مرحله می توان به برآورد کلی توجه کرد و طبق برنامه ریزی اصولی به پرداخت هزینه ها مطابق با بودجه مشتری پرداخت.

لازم به ذکر است که توجه به زمان بندی در برنامه ریزی نیز خود یکی از قوانین مهم در طراحی ساختمان به حساب می آید. اجرای هر نوع طراحی و پروژه ای به زمان مشخصی نیاز دارد. بنابراین یکی از موضوعاتی که در برنامه ریزی باید مد نظر قرار گیرد توجه به زمان لازم است. کمبود زمان سبب انتخاب هایی می شود که با پشیمانی همراه است. لازم به ذکر است که در نظر گرفتن مکان ساختمان در طراحی و برنامه ریزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پروژه یا توجه به فضا انجام می‌شود و در برنامه ریزی اگر فضا کوچک و یا بزرگ شود ممکن است طراحی ساختمان به شکل درستی انجام نشود.

 

انتخاب نوع طراحی ساختمان

یکی از موضوعاتی که در طراحی ساختمان باید در نظر گرفته شود و به عنوان یکی از قوانین مهم در طراحی ساختمان به حساب می آید توجه به نوع سبک دکوراسیون است. به طوری که باید اول سبک ساختمان شناخته شود و بعد بر طبق آن طراحی ساختمان به طور درست صورت بگیرد. لازم به ذکر است که در طراحی ساختمان و انتخاب سبک بهتر است به محدودیت ها توجه شود. به طور مثال مواردی مانند بافت شهری، منابع لازم، نوع ساختمان مورد نظر و … همگی باید مد نظر قرار گیرند. این موارد جزء موضوعاتی هستند که به عنوان قوانین مهم در طراحی ساختمان به حساب می‌آیند.

قوانین مهم در طراحی ساختمان

 

توجه به نورپردازی در طراحی ساختمان

از دیگر قوانین مهم در طراحی ساختمان که توجه به آن ضروری است، رعایت نورپردازی به طور صحیح می‌باشد. به طوری که نورپردازی ساختمان باید مطابق به فضای داخلی و خارجی صورت گیرد. همچنین پخش نور نیز موضوعی است که در طراحی ساختمان باید به آن پرداخت. به طوری که نور ساختمان باید به طوری باشد که فضا را روشن و دلنشین جلوه دهد. از طرفی نورپردازی در اتاق خواب ها باید به اندازه باشد و بیش از حد نباشد. همچنین از رنگ‌هایی در نورپردازی استفاده شود که برای هر مکان مناسب باشد. لازم به ذکر است که استفاده از نور طبیعی در نورپردازی ساختمان جزء قوانین مهم به حساب می آید.

 

توجه به وسایل در طراحی ساختمان

در طراحی ساختمان باید به وسایل ضروری ساختمان ها همچون در، پنجره، دیوار و … توجه شود. از طرفی انتخاب این موارد و وسایل نیز جزء قوانین مهم در طراحی ساختمان به حساب می‌آیند. چرا که انتخاب این وسایل به عنوان ضروری ترین نکات به حساب می آید و قابل صرفه نظر نمی باشد. این وسایل همچنین باید به درستی انتخاب شوند.

 

چیدمان مطلوب در طراحی ساختمان 

از دیگر موارد مؤثر در طراحی ساختمان به طور صحیح می توان به چیدمان اشاره کرد. در طراحی ساختمان، چیدمان باید به طوری انجام شود که فضای مناسب برای رفت و آمد وجود داشته باشد. ساختمان مورد نظر خیلی شلوغ و یا خلوت نباشد. از طرفی چیدمان اصولی سبب می شود که فضا بزرگ تر جلوه کند و ساختمان نیز به هم ریخته و آشفته نباشد.

 

توجه به رنگ‌ها در طراحی ساختمان

استفاده از رنگ های مناسب یکی از موضوعات مهم در طراحی ساختمان به حساب می آید. به طوری که باید با توجه به هر نوع فضایی از رنگ خاصی استفاده شود. به طور مثال رنگ اتاق خواب باید آرامش بخش باشد. استفاده از رنگ‌های شاداب نیز در بزرگی فضای ساختمان نقش بسزایی دارند.

قوانین مهم در طراحی ساختمان

سخن پایانی

در طراحی ساختمان پارامترهای مهمی وجود دارند که حتماً باید به آن ها پرداخت. بنابراین حفظ و رعایت قوانین مهم در طراحی ساختمان سبب می شوند که یک سازه به طور اصولی طراحی شود. به طور مثال رعایت اصول نورپردازی، توجه به فضا، برنامه ریزی مناسب، توجه  به هزینه‌ها، توجه به رنگ‌ها، در نظر گرفتن سلیقه مشتری و … همگی مؤثر هستند. بنابراین شناخت قوانین مهم در طراحی ساختمان کمک شایانی به بنای درست سازه می کند. سپاس از همراهی شما. منتظر نظرات شما هستیم.

برای راهنمایی و مشاوره بیشتر در زمینه طراحی ساختمان می توانید با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و یا اینستاگرام آرکا اقدام نمایید.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

انواع پارتیشن اداری

انواع پارتیشن اداری

انواع پارتیشن اداری امروزه پارتیشن اداری برای هر اداره و سازمانی یک عنصر لازم و ضروری می باشد. کم تر کسی است که از اهمیت

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (14)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏