اصول اساسی دکوراسیون داخلی

اصول اساسی دکوراسیون داخلی

داشتن دکوراسیون داخلی استاندارد و اصولی نیازمند رعایت نکات جزئی و کلی مختلفی‌ست. این نکات به یکپارچگی و هماهنگی اجزای مختلف دکور کمک می‌کنند و باعث می‌شوند تا کیفیت دکوراسیون به طرز چشم‌گیری افزایش یابد. اصول دکوراسیون داخلی به معیارهایی گفته می‌شود که چیدمان مبلمان و اثاثیه، انتخاب تزئینات، رنگ و دیگر اجزای خانه و یا محل کار بر اساس آن‌ها انجام می‌شود.

در این مقاله قصد داریم اصلی‌ترین اصول اساسی دکوراسیون داخلی را معرفی کرده و توضیحاتی را در خصوص هر یک ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

اصول مختلف طراحی دکوراسیون

نمی‌توان طراحی دکوراسیون خانه را پروسه‌ای صرفاً سلیقه‌ای دانست. این‌که شما دلتان بخواهد مبل را در جای خاصی قرار دهید، آباژور داشته باشید یا نه و این‌که کفپوش طرح‌دار یا ساده باشد تعیین‌کننده‌ی نهایی این انتخاب‌ها نیست. البته نمی‌توان منکر اهمیت سلیقه و خواست شما شد. اما این خواسته‌ها باید بر پایه‌ی آن‌چه به عنوان اصول انکارناپذیر دکوراسیون می‌شناسیم محقق شوند.

بیایید با هم این اصول دکوراسیون داخلی را بشناسیم تا بدانید دلیل مخالفت گاه و بی‌گاه دکوراتور با خواسته‌هایتان چیست و علت اصرار تیم طراحی دکوراسیون بر استفاده از برخی المان‌ها و حذف برخی دیگر از اجزای اثاثیه چیست.

تناسب بین اجزا در دکوراسیون داخلی

این اصل را می‌توانیم با نام «قانون رابطه‌» نیز معرفی کنیم. در حقیقت این اصل به این موضوع اشاره دارد که بین اجزای مختلف دکور باید رابطه‌ای برقرار باشد و نقاط مشترک یا وجهه‌هایی آن‌ها را به یکدیگر پیوند بزند. این رابطه می‌تواند بین اجزای به کار رفته در دکور از جنبه‌هایی همچون اندازه، شکل، رنگ، نور، بافت و یا الگو برقرار باشد.

همچنین بین این اجزا و خود اتاق و دیوارها، پنجره‌ها، درب و کف نیز باید رابطه‌ای مشخص برقرار باشد. ترکیب اشکال با فرم‌های مختلف با یکدیگر بنا بر استانداردهای لازم می‌تواند خروجی خوبی داشته باشد. برای مثال در خصوص اندازه، نسبت‌هایی همچون 3:2 ، 5:3 و 11:7:5 نسبت‌های خوبی هستند.

اما استفاده از آباژورهای بزرگ بر روی میزهای کوچک، آویزان کردن تصاویر بسیار کوچک بر روی دیوارهای خیلی بزرگ و … می‌توانند مثال‌هایی از عدم توجه به تناسب باشند.

اصول اساسی دکوراسیون داخلی

تعادل، اصلی مهم در طراحی دکوراسیون

یکی دیگر از اصول اساسی در دکوراسیون داخلی که باید به آن توجه شود، تعادل است. تعادل در افراد ایجاد آرامش ذهنی، ثبات و احساس رضایت می‌کند. ایجاد تعادل به دو شیوه‌ی کلی امکان‌پذیر است.

  • تعادل رسمی یا متقارن
  • تعادل غیررسمی یا نامتقارن

بهتر است برای درک بیشتر موضوع هر یک از این موارد را به شکل جزئی‌تری معرفی کنیم.

تعادل متقارن چیست؟

اصول اساسی دکوراسیون داخلی

تعادل متقارن به نوعی تقارن گفته می‌شود که اشیاء و لوازم اتاق نسبت به یک خط تقارن در فاصله و پوزیشن یکسان و متقابلی قرار دارند. در این نوع تعادل با راحتی بیشتری می‌توان اثاثیه را گروه‌بندی کرد.

تعادل نامتقارن چیست؟

در تعادل نامتقارن، تعادل لزوماً به معنای یکسان بودن فاصله و اندازه‌ی اجسام از مرکز تقارن نیست. بلکه در این نوع تقارن تعادلی بین اندازه و فاصله و دیگر خصوصیات ایجاد می‌شود. برای مثال اگر نقطه‌ای را به عنوان مرکز تقارن در نظر داشته باشیم، حضور یک جسم بزرگ در سمت راست و در نزدیکی مرکز به این معناست که باید در سمت چپ و در فاصله‌ای دورتر یک المان کوچک داشته باشیم.

اصول اساسی دکوراسیون داخلی

برای درک این موضوع می‌توانید به بازی الاکلنگ توسط دو فرد با وزن‌های مختلف فکر کنید و سعی کنید تعادل الاکلنگ را بین آن‌ها برقرار کنید. در تعادل متقارن خلاقیت بیشتری صرف می‌شود و همچنین گفتنی‌ست که این نوع تعادل برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است.

البته تعادل تنها به اندازه و فاصله از مرکز محدود نمی‌شود. بلکه نوعی تعادل با عنوان «تعادل نوری» یا «تعادل ظاهری» وجود دارد که هدف آن برقرار کردن تعادل بین اشکال و رنگ‌های به کار رفته در تجهیزات است. عدم وجود این نوع تعادل باعث می‌شود تا برخی اجزا بیش از حد در مرکز توجه باشند و برخی دیگر به خوبی جلوه‌گر نشوند.

اصول اساسی دکوراسیون داخلی

 تأکید

تاکید را می‌توان از جمله اصول بسیار مهم در طراحی دکوراسیون داخلی دانست. تاکید به نقاطی اشاره دارد که علاقه‌ی بیشتری به تمرکز بر آن‌ها دارید. این نقاط می‌توانند شومینه، یک اثر هنری یا هر چیزی باشند. این تاکید می‌تواند به کمک رنگ‌ها و ترتیب قرار گیری آن‌ها یا نوع چیدمان اثاثیه لحاظ شود.

استفاده از خطوط یکی از روش‌های جالب «تاکید» است. تاکید باعث می‌شود تا بیننده ناخواسته به سمت چیزی که شما مورد تاکید قرار داده‌اید کشیده شود. در واقع افراد در بدو ورود به خانه یا اتاق نقطه‌ی مورد تاکید شما را می‌بینند.

الگو

یکی از اصولی که به جذابیت دکوراسیون کمک فراوانی می‌کند، الگو است. معجزه‌ی الگو ایجاد یکپارچگی و تنوع در آن واحد است. الگو یا همان تکرار چشم را به حرکت وا می‌دارد و در حقیقت به فضا نوعی جنب‌وجوش می‌بخشد.

در دکوراسیون می‌توان دو نوع الگوی مختلف به کار برد که هر یک از آن‌ها خصوصیات خاص خود را داشته و زیبایی منحصربه‌فردی به ماهیت کلی دکوراسیون می‌بخشند.

  • الگوی تکرار
  • الگوی پیشرفت
  • الگو از طریق حرکت مداوم خط

اصول اساسی دکوراسیون داخلی

الگوی تکرار چیست؟

همان‌طور که از نام این الگو پیداست، در آن نوعی کیفیت و ویژگی در اشیاء و اجزای مختلف تکرار می‌شود. این ویژگی می‌تواند رنگ، شکل، خطوط یا هر چیز دیگری باشد. استفاده از این الگو یک پیوند جدانشدنی بین بخش‌های مختلف اتاق ایجاد کرده و باعث حرکت چشم از یک شی به شی دیگر می‌شود.

الگوی پیشرفت چیست؟

الگو یا ریتم پیشرفت به یک تغییر یکنواخت در یک یا چند ویژگی اثاثیه و اجزای دکوراسیون اشاره دارد. این تغییر باید منظم باشد. یعنی یا به یک اندازه اتفاق بیفتد یا از تصاعدی یکنواخت پیروی کند. برای آن‌که این موضوع را بیشتر درک کنید مثال می‌زنیم.

تصور کنید چند المان داریم که در کنار یکدیگر چیده شده‌اند. تغییر منظم رنگ‌ها از سرد به گرم از یک سو، یا از کم‌رنگ به پررنگ می‌تواند نوعی الگوی پیشرفت ایجاد کند. بزرگ‌تر شدن یا کوچک‌تر شدن اشیاء با ترتیبی خاص نیز می‌تواند تشکیل الگوی پیشرفت دهد.

الگو از طریقحرکت  مداوم خط

این نوع الگو به کمک خطوط ایجاد می‌شود. در واقع چشم با دنبال کردن این خطوط از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر منتقل شده و در نهایت بر روی شئ یا جسمی که مورد علاقه‌تان است و دوست دارید نقطه‌ی کانونی اتاق باشد قرار می‌گیرد.

اصول اساسی دکوراسیون داخلی

هارمونی و هماهنگی در دکوراسیون داخلی

اهمیت هارمونی را نمی‌توان دست کم گرفت. عدم توجه به هارمونی و هماهنگی بین خصوصیات مختلف اجزای دکوراسیون همچون رنگ، طرح، اندازه، بافت و … می‌تواند نتیجه‌ی کار را به یک آشفتگی بدل کند. این آشفتگی هم بی‌نظمی را به نمایش می‌گذارد و هم ذهن بیننده را دچار تشویش می‌کند.

جمع‌بندی

رعایت اصول اساسی دکوراسیون داخلی برای رسیدن به یک خروجی ایده‌آل امری ضروری‌ست. بهتر است در طراحی دکوراسیون داخلی و انتخاب دکور مورد نظر خود به این موارد توجه کنید.

چنان‌چه دکوراتور یا تیم طراحی دکور توصیه‌هایی به شما می‌کنند بدانید که این توصیه‌ها بر پایه‌ی این اصول و دیگر استانداردهای مربوط به این حرفه‌اند و بهتر است به آن‌ها توجه کافی داشته باشید.

گروه معماری آرکا با سابقه بیش از یک ده در دکوراسیون داخلی شما را به یک مشاوره رایگان در مورد دکوراسیون داخلی منزلتان دعوت میکند.

۰۹۱۲۰۲۴۲۸۲۲

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی گیاهان آپارتمانی همه نوع فواید و مزایایی برای تزئین خانه و دکوراسیون داخلی دارد. آنها اکسیژن اضافی را از طریق فتوسنتز تولید می

ادامه مطلب »
مبلمان اداری

انتخاب رنگ مبلمان اداری

انتخاب رنگ مبلمان اداری انتخاب رنگ مبلمان اداری کار بسیار دشواری می باشد. رنگ ها نقش مهمی در فضای دکوراسیون اداری دارند. زیرا با استفاده

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏