ویژگی های دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

ویژگی های دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

ویژگی های دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی در تصمیم گیری بهتر برای طراحی فضا کمک می نماید. نیاز به استفاده‌ی بهینه از فضای اتاق، رعایت استانداردهای مهم در طراحی و دکوراسیون سبب شده است تا دکوراسیون داخلی از اهمیت بالایی برخوردار باشد. امروزه سبک‌های مختلفی در دکوراسیون پدید آمده‌اند که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فرد و خاص خود را دارا می‌باشند.

از طرفی کاربری فضاهای مختلف هم‌چون خانه، محیط کار، محیط آموزشی و … هر یک نیازمند توجه به اصول خاصی در نوع چیدمان و انتخاب المان‌ها هستند. در این مقاله از زوایای مختلف دکوراسیون داخلی و نکات مربوط به آن را بررسی می‌کنیم. 

دکوراسیون داخلیدکوراسیون داخلی

همان‌طور که از نام دکوراسیون می‌توانید حدس بزنید، این فعالیت بیشتر محدود به انتخاب المان‌های مناسب در چیدمان اتاق و نحوه‌ی قرار گرفتن آن‌ها کنار هم می‌شود. هماهنگی بین اجزا و اثاثیه‌ی اتاق، قرار گرفتن آن‌ها در جای مناسب، انتخاب تجهیزات با رنگ‌های مناسب، نورپردازی و … از جمله فعالیت‌های یک متخصص دکوراسیون داخلی ا‌ست.

در برنامه‌ریزی و اجرای دکوراسیون مهارت‌های خاصی مورد نیاز است. از نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی می توان به شناخت رنگ‌ها و آشنایی به اصول آن‌ها اشاره نمود. هم‌چنین شناخت انواع سبک‌های دکوراسیون از نمونه‌های کلاسیک گرفته تا طراحی‌های مدرن و مینیمال دکوراسیون داخلی امری ضروری در این زمینه است.

دکوراسیون داخلیطراحی داخلی

طراحی داخلی دخل و تصرف بیشتری در ساختار اتاق‌ها و فضاهای مختلف دارد. در حقیقت می‌توان گفت طراحی داخلی بیشتر با ساختار کلی اتاق سر و کار دارد. طراحی و تغییر کفپوش، دیوارپوش‌ها، رنگ دیوارها، تعیین محل درب‌ها و پنجره‌ها و در صورت لزوم تغییر آن‌ها از جمله فعالیت‌های رایج در این زمینه هستند.

در طراحی داخلی فعالیت‌های دیگری نظیر پارتیشن‌بندی نیز بسیار رایج می باشند و این گزینه مهم به طور معمول در ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌ها اجرا و پیاده سازی می‌شود.

دکوراسیون داخلی

تفاوت دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

ویژگی های دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی، تفاوت‌ بین آن ها را آشکار می نماید. چرا که اغلب افراد این اسامی را به جای یکدیگر به کار می‌برند.

می‌توان گفت طراحی داخلی هنر طراحی فضاهای مختلف در داخل ساختمان با دست بردن در ساختار کلی فضا برای رسیدن به منظوری خاصی و بهبود فضای مورد استفاده و بهینه‌سازی عملکرد آن است. در حالی که دکوراسیون یا تزئینات داخلی بیشتر در عرصه‌ی مبلمان، استفاده از المان‌های تزئینی، شناخت اصول چیدمان برای ایجاد فضایی شیک و زیبا کاربرد دارد.

می‌توان گفت ممکن است گاهی طراحان داخلی دست به انجام دکوراسیون بزنند. اما یک دکوراتور داخلی هیچ‌گاه طراحی داخلی نمی‌کند.

دکوراسیون داخلی

سبک های دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی به سبک‌های مختلفی پیاده‌سازی می‌شوند. هر یک از این سبک‌ها خصوصیات خاص خود را دارند. با توجه به المان‌ها و پارامترهای مورد نیاز می‌توان درباره‌ی کیفیت آن‌ها بحث کرد. برخی از سبک‌های دکوراسیون داخلی عبارتند از:

 • دکوراسیون مینیمالیسم
 • دکوراسیون کلاسیک یا سنتی
 • دکوراسیون معاصر یا امروزی
 • دکوراسیون انتقالی (ترنزیشنال)
 • دکوراسیون فرانسوی
 • دکوراسیون گیک شیک
 • دکوراسیون روستیک

این‌ها تنها بخشی از ده‌ها سبک دکوراسیون داخلی هستند.

دکوراسیون داخلی

اهداف دکوراسیون داخلی

یکی از سوال‌هایی که ذهن افراد را به خود مشغول کرده، این است که اصولاً طراحی دکوراسیون داخلی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ به عبارتی هدف از صرف این هزینه و انرژی برای داشتن دکوراسیونی استاندارد چیست؟

اهداف دکوراسیون داخلی به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. برخی از این موارد را معرفی کرده و توضیح مختصری را در خصوص آن‌ها ارائه می‌نماییم.

 • زیبایی: داشتن فضایی زیبا و دلنشین به کمک دکوراسیونی مناسب امکان‌پذیر است. یکی از اهداف دکوراسیون زیبایی و چشم‌نوازی فضای داخلی اتاق است.
 • سلامت روحی افراد: رعایت اصول مختلف در انتخاب رنگ، نورپردازی، چیدمان و … بر روحیه‌ی افراد تأثیر چشم‌گیری دارد. عدم توجه به این مسائل در دراز مدت می‌تواند تأثیرات منفی بر افراد داشته باشد.
 • افزایش عملکرد: دکوراسیون داخلی در ادارات و سازمان‌ها بیشتر به منظور افزایش کارآمدی کارکنان صورت می‌پذیرد.
 • استفاده‌ی بهینه از فضا: توجه نکردن به پارامترهای مختلف در طراحی دکوراسیون می‌تواند باعث شود از فضای موجود بهره‌ی کافی را نبرید.

دکوراسیون داخلی

اصول دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی بر پایه‌ی اصول مختلفی طراحی می‌شود. این اصول در حیطه‌های مختلف بصری و همچنین ارگونومیک قابل بحث و بررسی هستند.

برای مثال یکی از اصول دکوراسیون داخلی استفاده از رنگ‌ها و اشکال متضاد در بخش‌های مختلف اتاق است. این مسئله باعث می‌شود تا فضایی کسالت ‌بار بر فضای کلی اتاق حاکم نباشد و نشاط و حرکت در آن دیده شود. در نقطه‌ی مقابل استفاده از اشکال و رنگ‌های یکسان نیز نقش ایجاد یکپارچگی و جلوگیری از تشویش زیاد را بر عهده دارند.

نکته‌ی مهم در طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد تعادل منطقی بین پارامترهای مختلف است. همچنین از اصول بسیار مهم در طراحی داخلی می‌توان به انتخاب یک نقطه‌ی کانونی یا نقطه‌ی تمرکز اشاره کرد.

توجه به اندازه‌ها در دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. تناسب بین اندازه اجزای مختلف و همین‌طور تناسب آن‌ها با اندازه‌ی فضای مورد نظر باعث ایجاد دکوری استاندارد می‌شود. اصل مهم دیگر در این زمینه توجه فضاهای مورد استفاده برای رفت ‌و آمد است.

دکوراسیون داخلی

بخش های مهم در دکوراسیون داخلی

انتخاب مناسب مبلمان: با توجه به سبک و کاربری هر محیطی نوع مبلی که انتخاب می‌شود می‌تواند متفاوت باشد.

توجه به رنگ‌ها: تأثیر رنگ در دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ‌های به آن در انواع المان‌ها نظیر کفپوش، پرده‌ها، تزئینات، دیوارها، مبلمان و … از اهیمت بالایی برخوردار است.

نورپردازی: نورپردازی در دکوراسیون داخلی بسیار مورد توجه است، باید اصول آن رعایت شود. 

توجه به نوع و بافت اجزا: مواد اولیه‌ی مورد استفاده در ساخت انواع مبلمان، میزها و صندلی‌ها و … در یکپارچگی یا آشفتگی فضا موثر است.

طراحی اتاق‌های مختلف: یکی از بخش‌های بسیار مهم در طراحی دکوراسیون داخلی توجه به اصول مهم در طراحی هر اتاق و هر بخش از خانه است. برای مثال طراحی آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق کار، نشیمن و … هر یک نیازمند رعایت نکاتی خاص است.این کار موجب می شود تا ماهیت اتاق مورد نظر و کارآمدی بیشتر آن را شاهد باشیم.

دکوراسیون داخلیسخن پایانی

طراحی دکوراسیون داخلی یکی از فعالیت‌های بسیار مهم در بهینه‌سازی فضا و افزایش عملکرد و کارایی افراد در فضا است. داشتن فضایی دلنشین و شاد که بر روحیه‌ی افراد تأثیری مثبت داشته باشد، نیازمند رعایت نکات مختلف در این زمینه است.

بهتر است برای طراحی دکوراسیون پیش از هر چیز با یک تیم متخصص و کارآمد مشاوره داشته باشید تا با اصول ضروری در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

طراحان داخلی گروه معماری آرکا با سال ها تجربه و سابقه ی درخشان در زمینه طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی آماده ی هر گونه مشاوره و همکاری در این زمینه می باشند. گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد به مرحله اجرا و پیاده سازی می رساند. در صورت نیاز به طراحی و دکوراسیون داخلی، از فرصت مشاوره با شرکت آرکا استفاده نمایید.

همچنین شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساخت و ساز اعم از مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت، دکوراسیون اداری، بازسازی، پارتیشن بندی، غرفه سازی و غیره فعالیت گسترده ای دارد. 

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا امکان پذیر می باشد.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

بازسازی محوطه

بازسازی محوطه

بازسازی محوطه مقدمه یکی از لذت بخش ترین بخش های خانه، ویلا یا شرکت؛ محوطه یا حیاط آن است. این فضا در بازسازی ساختمان موجب

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (14)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏