مبلمان در دکوراسیون داخلی

مبلمان در دکوراسیون داخلی

مبلمان در دکوراسیون داخلی یکی از مهم‌ترین اجزاء در طراحی داخلی خانه است. طوری که بود و نبودش می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در طرح کلی خانه و سبک طراحی بگذارد. به همین دلیل  باید با دقت و حوصله فرایند انتخاب نوع مبلمان را دنبال کنید. زیرا اشتباه در این مرحله، می‌تواند نظم طراحی داخلی‌تان را برهم بزند.

مبلمان نکات مهم هنگام انتخاب مبلمان

همانطور که گفتیم، فرایند انتخاب مبلمان در دکوراسیون داخلی یک فرایند مهم و تأثیر گذار است. بنابراین باید تمام جوانب ممکن را در نظر بگیرید و به نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی به خوبی توجه کنید. در ادامه به توضیح برخی از این نکات پرداخته‌ایم.

مبلمانسبک طراحی داخلی

فضای داخلی خانه، یک مجموعه کلی از اجزایی است که همگی باهم همخوانی دارند. منظور از همخوانی اجزاء یکسان بودن رنگ یا نوع آن‌ها نیست. بلکه منظور این است که هر کدام از اجزاء دیگری را کامل کند و در نهایت یک سبک طراحی داخلی واحد و منظمی را در فضای خانه ایجاد نماید.

بنابراین نخستین کار قبل از انتخاب مبلمان، انتخاب نوع سبک های دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی است. زیرا انتخاب مبلمان و دیگر اجزاء به سبک طراحی بستگی دارد. اگر مبلمان با سبک طراحی در تضاد و تناقض باشد، بی نظمی شدیدی سراسر خانه را در بر می‌گیرد. این بی نظمی می‌تواند به روح و روان آسیب بزند و موجب سلب آرامش شود. بنابراین نباید یک مبلمان کلاسیک با طرح‌های شلوغ برای سبک مینیمال و مدرن انتخاب شود.

مبلمانحفظ تعادل در فضای طراحی

نخست باید سبک طراحی داخلی را انتخاب نماییم. سپس باید برنامه‌ای برای متعادل سازی فضا از نظر تأثیر رنگ در دکوراسیون داخلی، نوع چیدمان و متریال استفاده شده به کارببریم تا بتوانیم آن سبک را به کمال خود برسانیم.

اگر الگوی رنگی در فضای طراحی بنفش تیره است و دیوار‌ها به رنگ بنفش هستند، انتخاب مبلمان با رنگ مطلق بنفش می‌تواند به تعادل فضا آسیب بزند. در این صورت باید مبلمانی با رنگ روشن انتخاب کنید تا تعادل بین رنگ روشن و تیره حفظ شود. در مثال بالا، مبلمانی با رنگ آبی روشن و خطوط ریز بنفش می‌تواند تعادل فضا را حفظ کند.

به طور کلی مفهوم تعادل، بیشتر به رنگ‌های موجود در فضا بر می‌گردد. در واقع باید بین رنگ‌های سرد، گرم و خنثی تعادل لازم را برقرار شود. به عنوان مثال دیوار‌هایی با رنگ سرد، مبلمانی با متریال چوبی با رنگ گرم به تعادل می رسد.

مبلمانتوجه به فضای در دسترس

یکی دیگر از نکاتی که باید قبل از انتخاب و خرید مبلمان به آن دقت شود، اندازه فضای در دسترس داخل خانه است. به خوبی اندازه سالن را در نظر بگیرید و تمام جوانب و حالات ممکن موجود برای چینش مبلمان را بررسی کنید.

این سؤال ها را از خودتان بپرسید و جوابشان را پیدا کنید. آیا می‌توان در این فضا از مبلمان به شکل L استفاده کرد؟ آیا انتخاب مبلمان ترکیبی و دایره‌ای برای این فضا مناسب است؟ آیا می‌توان روش تقارن در طراحی دکوراسیون داخلی را با استفاده از مبلمان انجام داد؟ چه تعداد مبل چند نفره برای این فضا مناسب و مطلوب است؟ آیا استفاده از صندلی در کنار مبلمان می‌تواند مفید و زیبا واقع شود؟

بررسی این سؤال ها و پیدا کردن جواب آن‌ها خلاقیت شما را برای نوع چینش مبلمان گسترش می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود تا انتخاب‌های زیادی در چینش مبلمان داشته باشید. در نتیجه بهترین انتخاب را با سنجش فضای طراحی داشته باشید.

مبلمانانواع معروف مبلمان در طراحی داخلی

مبلمان انواع بسیار متنوع و مختلفی دارند که هر کدام به قسمت‌های جزیی تری تقسیم می‌شوند. اگر چه این موضوع می‌تواند دست شما را در انتخاب مبلمان باز بگذارد. در مقابل می‌تواند شما را گیج و سردرگم هم کند و فرایند انتخاب مبلمان را عقب بیاندازد.

به همین دلیل، ما سراغ معرفی دو نوع محبوب مبلمان در طراحی داخلی رفتیم که به جای سردرگمی، می‌تواند شما را انتخاب بهتر یاری نماید.

مبلمان کلاسیک

مبلمان کلاسیک یکی از انواع محبوب و پر استفاده در میان افراد است. مبلمان کلاسیک خود به چندین نوع فرعی دیگر تقسیم می‌شود.

معمولاً پارچه‌های این نوع مبلمان، طرح‌دار و تزیین شده است و جزییات زیادی را در خود جای داده است. پارچه‌ این مبلمان اکثراً چین‌دار و همراه با طرح‌های کلاسیک و زیبا است. همین ویژگی باعث می‌شود این مبلمان تنها برای سبک‌های پر جزییاتی مثل سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک و گاهاً سنتی مناسب باشد.

در مبلمان کلاسیک به متریال چوب توجه ویژه‌ای می‌شود. از چوب نه تنها به عنوان استحکام و ساختار مبلمان، بلکه به عنوان یک عضو لاینفک تزیین شده استفاده می گردد.

چوب‌های مبلمان کلاسیک همراه با طرح و رنگ‌های متنوع است. رنگ طلایی پر استفاده‌ترین رنگ برای تزیین چوب است. البته انتخاب رنگ متریال، به سلیقه افراد و الگوی رنگی طراحی داخلی بستگی دارد.

مبلمانمبلمان مدرن

مبلمان مدرن، یکی دیگر از انواع محبوب مبلمان است که نسبت به مبلمان کلاسیک تنوع ظاهری بیشتری دارد. با این نوع مبلمان انتخاب‌های پیش روی افراد نسبتاً زیاد است.

مبلمان مدرن همانند نامش، شامل مبلمانی با طرح‌های مدرن و جدید است. این مبلمان زیبایی منحصر به فردی دارد و حالتی جذاب و نو برای فضای طراحی داخلی رقم می‌زند. مبلمان مدرن، حاصل خلاقیت بسیار زیاد طراحان آن است. همین موضوع باعث می‌شود که این مبلمان در انواع مختلفی ظاهر شود.

از آنجایی که مبلمان مدرن، با عنصر خلاقیت و قانون شکنی ترکیب شده است، نمی‌توان به تعریف مشخصی از آن دست یافت. برای شناخت این مبلمان باید از دید ظاهری آن را شناخت و به مفهوم آن پی برد.

 در مبلمان مدرن، معمولاً از پارچه‌های چرمی و ساده استفاده می‌شود. البته این یک قانون نیست، مبلمان مدرن با پارچه‌های حریر، ابریشم و ساتن نیز وجود دارند.

با توجه به اشکال مختلف این مبلمان، شیوه‌های مختلفی برای چیدمان آن‌ها در دکوراسیون داخلی مدرن نیز وجود دارد. این ویژگی مبلمان یک نقطه قوت است که شما را زیاد به فضا محدود نمی‌کند.

مبلمانکلام پایانی

بهتر است برای انتخاب مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی از افراد زبده و با تجربه مشاوره بگیرید. این امر موجب می شود تا با پیاده سازی یک دکوراسیون اصولی بیشتر از محیط پیرامون خود لذت ببرید.

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی از مرحله طراحی تا مرحله اجرا و پیاده سازی به صورت علمی و تخصصی آماده هر گونه همکاری و مشاوره می باشد.

همچنین شرکت آرکا علاوه بر طراحی دکوراسیون داخلی در تمامی زمینه های مربوط به ساخت و ساز مانند مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت، بازسازی، دکوراسیون اداری، پارتیشن بندی، غرفه سازی و … فعالیت می نماید.

ارتباط با گروه مشاورین آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میسر و امکان پذیر می باشد.   

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (14)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏