طراحی داخلی ساختمان دوبلکس

طراحی داخلی ساختمان دوبلکس

طراحی داخلی ساختمان دوبلکس در طراحی ساختمان امکان ایجاد فضاهای بازتر را فراهم می سازد. تفکیک سازی بخش‌های مختلف بنا در طراحی ساختمان راحت ‌تر و با ظرافت بیشتری حاصل می‌شود. ویلا دوبلکس بسیار مورد مطلوب دوست داران طرح‌ های مدرن و شیک واقع شده است. 

ایده‌ های نهفته بسیار در طراحی داخلی ساختمان دوبلکس این اجازه را به طراحان می‌دهد که نه ‌تنها نمای داخلی را متحول سازند. بلکه نمای خارجی را نیز به همان نسبت دستخوش تغییرات مطلوبی نمایند. از این ‌رو خانه ‌های دوبلکس پرطرفدارتر و محبوب‌تر ظاهر می شوند. پله‌ها که ارکان اصلی آنها به شمار می‌روند، به ‌تنهایی توانسته‌اند، دیزاینی چشم ‌نواز را از متریال ‌های متفاوت فراهم سازند.

ساختمان دو طبقه

تعریف ساختمان ‌های دوبلکس

پارامترهایی که در طراحی ساختمان‌ های دوبلکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، سبب شده از آنها مدل ‌هایی رؤیایی و بسیار جذاب را شاهد باشیم. به‌ راستی آرزوی کسانی است که دوست دار زیبایی هستند. طراحی ساختمان دوبلکس معمولاً به ‌صورت دو طبقه با امکانات و آپشن‌هایی متفاوت انجام می‌پذیرد.

از این‌ رو آنها بناهایی هستند که اغلب اتاق‌های خواب در طبقه فوقانی و پذیرایی در طبقه همکف واقع‌ شده است. راه‌ پله‌ها خط ارتباطی این دو بخش محسوب می‌شوند. با این توضیحات حتماً متوجه شده‌اید که ساختمان ‌های دوبلکس یک طبقه می‌باشند. اگرچه شاید در نگاه اول دو طبقه قلمداد شوند، اما در واقع این فقط تفکیک بخش‌ های مختلف می‌باشد که از آنها چنین تصوری ایجاد نموده است.

ساختمان دو طبقه

نکات مهم در طراحی ساختمان دوبلکس

نمی‌توان انکار کرد برخی طراحی‌ ها در ساختمان‌های دوبلکس بسیار حیرت‌آور هستند. پله‌های چوبی، فلزی، شیشه‌ای و … تعبیه‌ شده در آنها به ایجاد فضایی چشم ‌نواز کمک کرده است. یا هارمونی و ترکیب رنگ‌های گرم و سرد آنها را بی ‌نظیر نموده ‌اند.

 در ادامه به ذکر نکات مهم در زمان طراحی داخلی ساختمان دوبلکس می‌پردازیم تا با در نظر آوردن آنها قادر باشید، بهترین ایده را برای ساختمان خود پیاده‌سازی نمایید.

ساختمان دو طبقه

گزینش نمای مدرن یا کلاسیک

در مدل های نمای ساختمان، نماهای دوبلکس مدرن و کلاسیک هر دو به‌ یک نسبت دارای طرفدار هستند. این شما هستید که باید تعیین نمایید، کدام سبک را می‌پسندید تا طراحان بر طبق آن پروسه ساخت را اجرا نمایند. اگرچه بسیاری طرح‌ های کلاسیک را گران‌ تر و پرهزینه‌ تر می‌دانند. اما باید دید کدام‌ یک از طرح ‌های مدرن و کلاسیک عملکرد بهتری نسبت به نیاز شما ارائه می‌دهند. در این زمان می‌توان از قیمت صرف ‌نظر نمود و فقط بر سبک مورد پسند تمرکز کرد.

ساختمان دو طبقه

مهم عملکرد گرایی و فرم گرایی

عملکرد گرایی در طراحی داخلی ساختمان به صورت دوبلکس به دو اصل مهم ایجاد فضای کافی و جداسازی مکان ‌های عمومی از خصوصی تکیه دارد. مبحث فرم گرایی به طراح این امکان را می‌دهد که بر طبق بودجه کارفرما، شرایط جوی منطقه، خصوصیات و ویژگی‌های زمین و … طرحی متناسب و با فرمی زیبا را ارائه دهد. از این رو طراحان حرفه‌ای مقوله‌های فرم گرایی و عملکرد گرایی را به ‌صورت هم ‌زمان مدّ نظر دارند.

ساختمان دو طبقه

راه‌ پله‌های ساختمان دوبلکس

راه ‌پله ‌های ساختمان ‌های دوبلکس مهم ‌ترین جزء این بناها هستند. از این‌ رو نمی‌توان بی‌حساب و بدون طرح و برنامه قبلی به اجرای آن اقدام نمود. زیرا احتمال ایجاد فضاهای پرت و نماهایی ناموزون و در نهایت نابودی کامل جذابیت دیزاین داخلی و خارجی وجود دارد. به همین دلیل متناسب با متراژ و نوع طراحی ساختمان از پله‌ هایی با فرم‌های متنوع گرد، نیم‌دایره، سه‌ طرفه و … بهره ‌مند می‌شوند.

ساختمان دو طبقه

شرکت مجری طراحی ساختمان

امروزه شرکت ‌های بزرگ و توانمندی مانند شرکت آرکا، رسالت طراحی داخلی ساختمان دوبلکس در شهرهای مختلف ایران را بر عهده‌ گرفته‌اند. هر یک به علت استخدام معماران زبده و کار بلد توانسته‌اند، بناهایی با سبک‌ های مدرن و کلاسیک را در سطح کیفی بالا ارائه دهند. مراجعه به این سازمان‌ها به حتم نتیجه‌ای درخشان را عاید ما خواهد نمود.

ساختمان دو طبقه

انواع طراحی ساختمان دوبلکس

همان‌ طور که طراحی خارجی ساختمان ‌های دوبلکس بر دو سبک مدرن و کلاسیک استوار هستند. طراحی داخلی نیز از این الگو پیروی می‌کند و آن را در طرح‌ های کلاسیک و مدرن در نمونه‌ هایی باشکوه می‌یابیم. از این مورد گذشته این ساختمان‌ ها در سه مدل کلی از نظر مکان قرارگیری ساخته می‌شوند که آشنایی با آنها نیز خالی از لطف نیست.

ساختمان دو طبقه

آخرین طبقات ساختمان ‌های مرتفع

خانه‌ های دوبلکس استاندارد اغلب بر بلندای ساختمان ‌های مرتفع و در آخرین بخش آن قرار می‌گیرند. به علت فضای محدودتر، زیربنای آن ‌چنانی را در آنها شاهد نیستیم.

ساختمان دو طبقه

زیر شیروانی

در این ساختمان ‌ها بیشتر تمرکز بر ایجاد دو محیط با کاربری مجزا و به صورتی مستقل است. بدین ترتیب ساکنین از فضای بیشتری برای خانواده بزرگ ‌تر خود برخوردار می باشند. به همین خاطر اقدام به طراحی طبقه دوم به شکل زیر شیروانی نموده تا هر طبقه به ‌صورت جداگانه امکان بهره ‌وری را به ساکنین بدهد. البته وجود بالکن، حیاط‌ خلوت، پاسیو و … در این ساختمان‌ ها غنیمت بزرگی است.

ساختمان دو طبقه

پایین‌ ترین طبقه ساختمان

بسیاری که تمایل چندانی به ارتفاع ندارند، در طراحی ساختمان دوبلکس خود به سراغ طراحی معکوس می روند. بدین روش از طبقه همکف برای اجرای طرح دوبلکس کمک می‌گیرند. در این حالت علاوه بر دسترسی به حیاط و فضای باز، به یک طبقه بالا برای احداث اتاق ‌های خواب، کار و … نیز دست می ‌یابند.

ساختمان دو طبقه

مزایای طراحی ساختمان دوبلکس

با نکاتی که تا حال بیان نمودیم تا حد زیادی خود به مزایای طراحی ساختمان به سبک دوبلکس پی برده‌اید. اما در ادامه مهم ‌ترین آنها را برمی‌شماریم. تا اگر در انتخاب این مدل هنوز مردد هستید، اعتمادتان را به ‌طور کامل جلب نماییم.

ساختمان دو طبقه

تفکیک بخش‌های خصوصی از عمومی

همگان دوست دارند تا حریم خصوصی در منزلشان به‌ طور کامل رعایت شود. مکان ‌های خصوصی ‌تر چون اتاق‌ خواب، سرویس‌ ها و … در فضایی مجزا قرار می گیرند. این امر با کوچک شدن منازل تا حد زیادی غیر ممکن است. اما طراحی دوبلکس به شما اجازه ایجاد یک حریم خصوصی و تفکیک بخش ‌های مختلف را به علت طراحی دو طبقه خود می‌دهد.

ساختمان دو طبقه

استفاده از سطح عمودی

زمین ‌های کوچکی که به دارندگان خود امکان ایجاد بستری بزرگ ‌تر به‌ صورت افقی را نمی‌دهند، با طراحی ساختمان دوبلکس می‌توان وسعت بخشید. زیرا با اضافه کردن طبقات به‌ صورت عمودی به ‌راحتی می‌شود، به افزایش متراژ و ارتقاء فضای در دسترس اقدام نمود.

ساختمان دو طبقه

ورودی مجزا

اعمال دو ورودی مجزا در زمان طراحی پلان ساختمان‌ های دوبلکس، مزیت بزرگ دیگری است. بدین نحو امکان بهره‌ برداری از دو طبقه را به صورتی تفکیک‌ شده می‌دهد. بدین ترتیب ساکنین هر طبقه بدون ایجاد مزاحمت برای یکدیگر قادر هستند، در این ساختمان زندگی کنند. زیرا هر یک دارای ورودی مجزا می‌باشند.

ساختمان دو طبقه

افزایش جذابیت بنا

یکی دیگر از مزایای طراحی ساختمان دوبلکس افزایش جذابیت بنا می ‌باشد. ساخت عمارت هایی مجلل و باشکوه حتی در کوچک ‌ترین فضاها باعث ایجاد چشم‌ اندازهایی زیبا برای ساکنین می شود. همچنین چیدمان راحت وسایل به علت عدم محدودیت فضا، همگی به ساخت بنایی منحصر به ‌فرد کمک می‌کنند.

ساختمان دو طبقه

گروه معماری آرکا

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در زمینه طراحی ساختمان، هر نوع سبک مورد پسند را به بهترین نحو اجرا و پیاده سازی می نماید.

نخست گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد اقدام به طراحی پلان می نماید. بعد از این که طرح مورد تأیید مشتری قرار می گیرد. اقدامات بعدی و مورد لزوم با سرعت و با کیفیت بالا به اجرا در می آیند. لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد.  

سایر فعالیت های گروه آرکا

همچنین شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساختمان سازی اعم از مدیریت پیمان، طراحی داخلی، مشارکت در ساخت، دکوراسیون داخلی، بازسازی، پارتیشن بندی، غرفه سازی، اجاره غرفه، اجاره تجهیزات نمایشگاهی، برگزاری نمایشگاه، مراسم اداری، ایونت، کنفرانس، سمینار، برگزاری نمایشگاه مجازی، فروش مبلمان اداری و … فعالیت گسترده ای دارد.  

سایت فروشگاه تجهیزات نمایشگاهی و فروشگاه فروش میز، صندلی و کمد آرکا یکی از کامل ترین و مجهزترین سایت های فروشگاهی در این عرصه می باشند.  

در صورت تمایل می توانید از مشاوره های طراحان و دکوراتورها و … شرکت آرکا بهره مند گردید.  

تماس با ما 

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میسّر و امکان پذیر است.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (31) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (69) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (32) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏