طراحی داخلی مراکز درمانی

طراحی داخلی مراکز درمانی

طراحی داخلی مرکز درمانی از موارد مهم در طراحی داخلی می باشد چرا که ارتباط مستقیمی با سلامت و بهداشت روانی و جسمی افراد دارد. برای طراحی و دکوراسیون این مکان ها، بخش های گوناگونی وجود دارند که باید مورد توجه قرار بگیرند. در این مقاله برخی از این بخش ها مورد بررسی قرار می گیرند. 

دکوراسیون داخلی

ویژگی های سالن انتظار

سالن انتظار یکی از مهم ترین بخش ها در فضاهای درمانی و مربوط به مراجعه کنندگان و بیماران است. بهتر است این مکان دارای فضای نشستن به تعداد کافی باشد. نور پردازی مناسب و درعین حال زیبایی داشته باشد. این قسمت باید در مرکز واقع شود و به این ترتیب دسترسی مناسبی به تمامی مطب ها وجود داشته باشد. امکان رفت و آمد را برای معلولین ایجاد کند و فضا وسیع باشد تا در شرایط ازدحام جمعیت، شرایط نامطلوبی را برای مراجعه کنندگان ایجاد نکند.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی اتاق معاینه

دکوراسیون داخلی درمانگاه برای اتاق های معاینه و مطب ها الگوی یکسانی را ارائه می دهد. ابتدا باید این فضاها به گونه ای طراحی شوند که تجهیزات درمانی در آن به خوبی قرار گیرند.

دوم اینکه هر مطب باید به قسمت های مربوط به خودش نزدیک باشد. به عنوان مثال مطب های مربوط به قلب باید به اتاق های تست ورزش و یا نوار قلب نزدیک باشند تا دسترسی بیمار را تسهیل کنند.

دکوراسیون داخلی

ویژگی های مربوط به محوطه درمانی

محوطه فضاهای درمانی علاوه بر فضای سبز، کافه برای استراحت بیماران، نیمکت و فضاهایی برای همراهان بیمار باید حتماً دارای پارکینگ باشد. این گونه از حجم ترافیک کاسته می شود. فضای دسترسی، ورودی و خروجی ویژه آمبولانس داشته باشد تا در صورت ازدحام بیماران مشکلی برای قسمت اورژانس و حرکت آمبولانس ها پیش نیاید.

دکوراسیون داخلی

تأثیر نورپردازی در طراحی داخلی مراکز درمانی

علاوه بر تأثیر رنگ سطوح، نورپردازی در طراحی داخلی نیز می تواند به همان اندازه در روحیات افراد تأثیرگذار باشد. نور خیلی زیاد و متمایل به طیف آبی استرس را افزایش می دهد. در حالی که نور کم و متمایل به طیف زرد باعث خستگی می شود. از این رو در طراحی داخلی درمانگاه یا بیمارستان باید به شدت نور نیز توجه داشت.

استفاده از چراغ های ترکیبی با رنگ روشن و گرم می تواند انتخاب مناسبی باشد. معمولاً در طراحی داخلی بیمارستان ها علاوه بر استفاده از رنگ های بسیار روشن، از نورهای روشن و با شدت زیاد استفاده می کنند. این باعث می شود فضای بیمارستان ها آرامش کمتری داشته باشند. مطالعات نشان می دهند که هر چه نور مصنوعی محیط به نور طبیعی خورشید نزدیک تر باشد تأثیر بهتری نیز به همراه خواهد داشت.

دکوراسیون داخلی

تأثیر عناصر طبیعی در طراحی داخلی مراکز درمانی

یکی از مواردی که علاوه بر زیبایی به فراهم آوردن محیطی شاداب و روح بخش کمک می کند، استفاده از عناصری طبیعی مانند گیاهان، در طراحی داخلی است. استفاده از گیاهان در دکوراسیون علاوه بر کمک به تأمین اکسیژن فضا، محیط دلپذیر تری نیز به وجود می آورند و اضطراب بیماران را کاهش می دهند. با این حال استفاده از گیاهان در طراحی داخلی بیمارستان ها به دلیل آلودگی هایی که ممکن است به همراه داشته باشد، تا مدت ها مورد بی توجهی قرار می گرفت.

در هر حال اگر امکان استفاده از این عناصر به دلیل محدودیت های محیطی وجود ندارد، می توان گیاهان مصنوعی را به کار برد. پیشنهاد دیگر، استفاده از تابلوهایی با مناظر طبیعی در محیط درمانگاه است. همچنین در طراحی سقف درمانگاه و به خصوص سقف اتاق های عمل، می توان از تصاویر آسمان آبی استفاده کرد که تأثیر شگرفی بر روحیه بیماران دارد.

دکوراسیون داخلی

پلّه فرار در طراحی داخلی مراکز درمانی

پلّه فرار برای هر مجموعه ای الزم و ضروری است. این پلّه ها باید دارای خروجی باشد و این خروجی باید در یکی از طبقات قرار گیرد. آن طبقه باید ازدحام کمتری داشته باشد و در عین حال فضایی وسیع و باز داشته باشد.

دکوراسیون داخلیویژگی های بخش پذیرش

پذیرش یکی از مهمترین قسمت های کلینیک ها و درمانگاه است. این قسمت باید بتواند بیماران و مراجعه کنندگان را کنترل کند. با استانداردهای لازم در موقعیت مناسبی در طبقه همکف قرار داشته باشد.

دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی داروخانه در مراکز درمانی

یکی از ضروریات در طراحی داخلی بیمارستان و درمانگاه، قسمت داروخانه است. داروخانه به عنوان عنصری تأثیر گذار باید در طبقه همکف با دسترسی راحت نسبت به سایر قسمت ها قرار بگیرد. چندین پذیرش و نیروی کار متعدد داشته باشد تا بتواند پاسخگوی حجم انبوه مراجعه کنندگان در مواقع ضروری باشد.

دکوراسیون داخلی

تأثیر رنگ در طراحی داخلی مراکز درمانی

در طراحی داخلی رنگ سطوح و وسایل، متناسب با فضا و کارکرد انتخاب می شود. اما در طراحی داخلی درمانگاه ها دو اولویت متضاد وجود دارد. یکی این که می بایست از رنگ هایی که استرس را کاهش می دهند استفاده شود. دوم این که رنگ ها باید به نحوی انتخاب شوند که کوچکترین آلودگی های محیطی را آشکار کنند تا بتوان به سرعت آنها را برطرف کرد. اولویت دوم اقتضا می کند که از رنگ های روشن و به ویژه سفید بیشتر استفاده کنیم ولی این رنگ ها سرد هستند و کمکی به کاهش استرس بیماران نمی کنند.

تا مدت ها طراحان، بهداشتی بودن محیط های درمانی را بر استرس زا نبودن آنها ترجیح می دادند. از این رو بیمارستان ها غالباً با رنگ های سفید و روشن طراحی می شدند. اما امروزه و به ویژه با مشخص شدن تأثیر رنگ در دکوراسیون داخلی و نقش آن بر روحیات افراد، از رنگ های ملایم تر دیگری نیز در طراحی داخلی درمانگاه ها و بیمارستان ها استفاده می شود.

دکوراسیون داخلی

 گروه معماری آرکا

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در زمینه دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی، هر نوع سبک مورد پسند را به بهترین نحو اجرا و پیاده سازی می نماید.

نخست گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد اقدام به طراحی می نماید. بعد از این که طرح مورد تأیید مشتری قرار می گیرد. اقدامات بعدی و مورد لزوم با سرعت و با کیفیت بالا به اجرا در می آیند. لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد.  

سایر فعالیت های گروه آرکا

همچنین شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساخت و ساز اعم از مدیریت پیمان، پارتیشن بندی، مشارکت در ساخت، غرفه سازی، بازسازی، اجاره غرفه، اجاره تجهیزات نمایشگاهی، فروش مبلمان اداری، برگزاری نمایشگاه، ایونت، مراسم اداری، سمینار، کنفرانس، برگزاری نمایشگاه مجازی و … فعالیت گسترده ای دارد. سایت فروشگاه تجهیزات نمایشگاهی و فروشگاه فروش میز، صندلی و کمد آرکا یکی از کامل ترین و مجهزترین سایت های فروشگاهی در این عرصه می باشند. 

در صورت تمایل می توانید از مشاوره های طراحان و دکوراتورها و … شرکت آرکا بهره مند گردید.  

تماس با ما 

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میّسر و امکان پذیر است.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

اصول طراحی اداری

اصول طراحی اداری

اصول طراحی اداری امروزه محیط کاری اکثر شرکت ها به طراحی اداری و بازنگری جدید تری نیاز دارند. همان طور که می دانید برخی شغل

ادامه مطلب »
ویلا تریبلکس

مدل های ویلای تریبلکس

مدل های ویلای تریبلکس مدل های ویلای تریبلکس در طراحی ویلا از تنوع زیادی برخوردار است. این ویلاها دارای سه طبقه می باشند که با

ادامه مطلب »

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (31) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (69) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (32) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏