نورپردازی در طراحی داخلی

نورپردازی در طراحی داخلی

نورپردازی در طراحی داخلی یکی از مهم ترین اِلمان‌های دکوراسیون داخلی یک خانه است که در زیبایی هر چه بهتر طراحی کمک می‌کند. البته این موضوع به ترکیب یک سری نکات و خلاقیت طراح نیز بستگی دارد. پس اگر در مورد نورپردازی طراحی داخلی خود نیاز به یادگیری چند نکته دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دکوراسیون داخلی

نکات قابل توجه در نورپردازی 

  • سبک طراحی داخلی

یکی از نکات قابل توجه در نورپردازی، توجه به سبک طراحی داخلی است. ایجاد وحدت در میان عناصر طراحی داخلی باعث می شود که زیبایی آن بیشتر به چشم بیاید و بیننده از نظم موجود در فضا لذت ببرد. برای این منظور  باید سعی کنید بین تمام عناصر طراحی داخلی نوعی رابطه دلپذیر برقرار کنید. این رابطه با توجه به انواع سبک های دکوراسیون داخلی می‌تواند در تناسب یا تضاد باشد.

عنصر نورپردازی هم از این قانون مستنثنی نیست. باید با توجه به سبک طراحی، نورپردازی صورت بگیرد. به عنوان مثال در سبک مینیمال نورپردازی بسیار ملایم و با حداقل نور تعریف می‌شود. اما در سبک کلاسیک فضای نور پردازی کاملاً متفاوت است.

بنابراین پیش از اعمال نورپردازی در طراحی خانه‌تان حتماً یک بازنگری به سبک طراحی داخلی داشته باشید و قوانین آن را مرور کنید.

دکوراسیون داخلی

  • ترکیب رنگ‌ها

منظور از ترکیب رنگ‌ها، همان ایجاد تناسب یا تضاد بین نور و دیگر عناصر طراحی است. شما باید با توجه به ترکیب رنگی حاکم بر طراحی داخلی نورپردازی را اعمال کنید.

این کار آن طور که به نظر می‌رسد خیلی هم سخت نیست. اگر کمی خلاقیت به خرج دهید می‌توانید به نظم بین نورپردازی و دیگر عناصر طراحی دست یابید و بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید.

در این مورد حتماً به رنگ‌های استفاده شده در عناصری مثل مبلمان، پرده‌ها و کاغذ دیواری‌ها دقت کنید و سعی کنید رابطه بین آن‌ها را کشف نمایید.

به عنوان مثال، اگر بیشتر فضای داخلی با رنگ سفید پر شده باشد. در نورپردازی می‌توانید از رنگ‌های متضاد مثل لامپ آفتابی و هالوژن‌هایی با نور ملایم استفاده کنید. تا جذابیت طراحی داخلی جلوه‌گر شود.

دکوراسیون داخلی

  • کاربرد نورپردازی

در بحث نورپردازی، باید به کاربرد نور و آنچه که شما از قابلیت نور انتظار دارید توجه شود. آیا نور را صرفاً برای روشن شدن کلی فضا لازم دارید یا برای انجام دادن کاری خاص و منحصر به فرد؟ شایدم فقط برای تزئین فضای طراحی، نورپردازی نیاز دارید؟

در ادامه این مطلب کاملاً این بحث را باز کردیم و توضیح مفیدی در این زمینه برای شما آماده کردیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دکوراسیون داخلی

انواع نورپردازی در طراحی داخلی

نورپردازی در طراحی داخلی با توجه به نوع انتظار ما و کاربرد نور، انواع مختلفی دارد. هرکدام بخشی از یک مجموعه کامل است. در ادامه سه نوع اصلی نورپردازی در طراحی داخلی را جداگانه شرح می‌دهیم.

دکوراسیون داخلی

  1. نورپردازی عمومی

در واقع اصلی‌ترین نوع نورپردازی و پایه و اساس روشنایی در طراحی داخلی نور عمومی آن است. نورپردازی عمومی شامل نور پس زمینه است که فضای داخل خانه را در حد مطلوب روشن می‌کند. نه آنقدر پر نور که چشم را آزار دهد و نه آنقدر کم نور که فضا به خوبی روشن نباشد.

 کاربرد این نوع نورپردازی، روشنایی در حد عمومی و راه رفتن ایمن و استفاده بسیار کلی و عمومی از فضای طراحی است. به این معنا که شما بتوانید آزادانه در سالن یا اتاق راه بروید و تمام عناصر موجود در فضا را مشاهده کنید.

از آن جایی که منبع نور عمومی می‌تواند در طول شب و یا حتی روز روشن باشد، بیشتر ساعات را با این نوع نورپردازی می‌گذرانیم. نورپردازی نباید زیاد پر نور و آزار دهنده باشد. بلکه باید ملایم و آرامش بخش باشد. استفاده از لامپ‌های پر نور در نورپردازی عمومی باعث استرس زیاد در افراد و از بین رفتن نظم فضا می‌شود.

این موضوع را یادتان باشد، نورپردازی عمومی تنها برای روشن شدن کلی فضا است. پس نیازی به استفاده از لامپ‌های پر نور و لوستر‌های عظیم نیست.

سعی کنید بیشتر از لامپ‌های توکار برای نورپردازی عمومی استفاده کنید. تا نور به اندازه کافی در فضای سالن پذیرایی یا اتاق پخش شود و از متمرکز شدن نور در یک جا جلوگیری شود.

دکوراسیون داخلی

  1. نورپردازی متمرکز یا وظیفه‌ای

این نوع از نورپردازی در واقع برای انجام کارهای خاص که نیاز به نور بیشتری دارند اعمال می‌شوند. این کار‌های خاص شامل مطالعه، خیاطی، نوشتن و به طور کلی هر کاری می شود که نیاز به نور متمرکز و پر نور داشته باشد.

گاهی برای روشن سازی میز غذا خوری از این نوع نورپردازی استفاده می‌شود. به این صورت که از یک لامپ پر نور آویز و یا چندین لامپ کم نور آویز در بالای میز غذا خوری استفاده می‌شود.

نکته‌ای که باید هنگام اعمال این نوع نورپردازی به آن توجه کنید، بحث تضاد برای تأکید بیشتر است.

برای این که بین نورپردازی عمومی و نورپردازی وظیفه‌ای تفاوت وجود داشته باشد و نور متمرکز با نور پس زمینه اشتباه گرفته نشود. باید از تکنیک تضاد استفاده کنید. به این معنا که نور وظیفه‌ای باید پر نور‌تر و روشن‌تر از نور عمومی باشد. به طور کامل از لحاظ مساحتی، حوزه نفوذ فعالیت خاص شما را روشن کند.

چراغ‌های مطالعه، لامپ‌های پر نور آویز و هر نوع چراغ متمرکز که بسته به خلاقیت شما انتخاب می‌شود، شامل نورپردازی وظیفه‌ای هستند.

دکوراسیون داخلی

  1. نورپردازی تأکیدی

این نوع از نورپردازی صرفاً برای تزئین فضای داخلی خانه استفاده می‌شود. در واقع نورپردازی تأکیدی، نورپردازی زاویه‌ای هم خوانده می‌شود.

 این نور به صورت زاویه‌ای و ملایم به قسمتی از خانه و یک شئ خاص تابیده می‌شود و به زیبایی فضای طراحی داخلی اضافه می‌کند. این شئ می‌تواند یک تابلوی عکس، نقاشی، یک مجسمه و به طور کلی یک اثر هنری باشد. تابش ملایم نور به آن، عنصر زیباشناختی طراحی داخلی را غنی می‌کند.

گاهی هم برای زیبایی هر چه بهتر طراحی داخلی، چندین چراغ دیواری به صورت منظم قسمتی از دیوار را صرفاً برای زیبایی روشن می‌کنند.

نور تأکیدی در عین ملایم بودن باید بر قسمت مورد نظر متمرکز باشد تا از نور عمومی متمایز شود و به زیبایی آن اضافه کند.

لامپ‌های دیوار، لامپ‌های ادیسونی و یا هر گونه چراغ کوچک با نور ملایم می‌تواند جزو نورپردازی تأکیدی قرار بگیرد.

برای اعمال نورپردازی مناسب به فضای طراحی داخلی، نخست باید سلیقه خودتان را بشناسید و در این کار خلاقیت به خرج دهید. اگر بازهم احساس می‌کنید نیاز به کمک بیشتری در این زمینه دارید، تماس با یک مشاور طراح داخلی می‌تواند مفید و کارساز باشد.

دکوراسیون داخلی

سخن پایانی

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در زمینه دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی، هر نوع سبک مورد پسند را به بهترین نحو اجرا و پیاده سازی می نماید. 

نخست گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد اقدام به طراحی می نماید. زمانی که طرح مورد تأیید مشتری قرار می گیرد، اقدامات بعدی و مورد لزوم را با سرعت و با کیفیت بالا به اجرا در می آورد. لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد. 

همچنین شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساخت و ساز اعم از مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت، بازسازی، پارتیشن بندی، غرفه سازی، اجاره غرفه، اجاره تجهیزات نمایشگاهی، فروش مبلمان اداری و … فعالیت گسترده ای دارد. سایت فروشگاه تجهیزات نمایشگاهی و فروشگاه فروش صندلی آرکا یکی از کامل ترین و مجهزترین سایت های فروشگاهی در این عرصه می باشند.

در صورت تمایل می توانید از مشاوره های طراحان و دکوراتورها و … شرکت آرکا بهره مند گردید.  

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میّسر و امکان پذیر است.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

طراحی ساختمان

برنامه طراحی ساختمان

برنامه طراحی ساختمان برنامه طراحی ساختمان توسط معماران، طراحان، دانشجویان و افراد علاقه ‌مند برای طراحی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. بدین ترتیب مدل‌ های

ادامه مطلب »
گرید غرفه سازی چیست

گرید غرفه سازی چیست

گرید غرفه سازی چیست مقدمه «مزایا و اهمیت استفاده از این روش در غرفه سازی برای شرکت در نمایشگاه ها» گرید غرفه سازی یکی از

ادامه مطلب »

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (14)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏