استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

مقدمه

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری هم درکاربرد تزئینی محیط های اداری و هم در سلامت کارکنان بسیار حائز اهمیت می باشد. گیاهان فواید بسیار زیادی دارند. آنها در کاهش آلودگی، سر و صدا، استرس و افزایش آرامش، روحیه و خلاقیت نقش مهمی ایفا می کنند.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری برای دفع انرژی های منفی

یکی از مزایای استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری دفع انرژی منفی می باشد. گیاهان به خودی خود دارای انرژی مثبت و روحیه بخش هستند. گیاهان با جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن باعث برطرف کردن انرژی منفی و ایجاد تعادل در درون انسان با محیط بیرونی می شوند. گیاهانی مانند بامبو، درخت پول، مریم گلی، ریحان مقدس، ارکیده، آلوئه وار، رزماری و یاسمن در این امر نقش بسزایی دارند.  

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

تهویه هوا با استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

گیاهان می توانند سموم موجود در هوا را از بین ببرند. طبق تحقیقات صورت گرفته، گیاهان قادرند 50 تا 60 درصد سموم و آلودگی هوا را کاهش دهند. گیاهان همچنین رطوبت را در هوا منتشر می کنند و این کار باعث می شود که هوای محیط خنک تر و دلپذیر تر شود.

گیاه نخل آرکا (Areca Palm) یکی از گیاهانی است که در کاهش آلودگی محیط و دفع سموم نقش بسیار موثری دارد.

 تجهیزات الکترونیکی اداری مانند رایانه ها اشعه ها و ذرات مضری را منتشر می کنند که منجر به تهوع و سردرد می شوند. گیاه پاپیتال می تواند در دفع این ذرات کمک کند.

 دستگاه های کپی، پرینترهای لیزری و فکس گازهای فوق العاده سمی مانند اوزون، سلنیوم و سولفید کادمیوم، اکسید نیتروژن، مونواکسید کربن و … و همینطور اشعه های زیانباری مانند اشعه ماورای بنفش تولید می کنند. دستگاه های کپی به ندرت بر روی میز کار قرار می گیرند اما پرینترهای لیزری معمولا بر روی میز و در نزدیک کارکنان می باشند که با تولید گازهای سمی مانند اوزون برای سلامتی کارکنان بسیار خطرناک هستند.

اوزون به سرعت در محیط پراکنده می شود و بوی آن شیرین می باشد. این گازها در محیط های گرم و مرطوب اثر مخرب بیشتری بر روی لوازم اداری و سیستم تنفسی کارکنان می گذارند.

باید تهویه در اطراف این دستگاه ها به خوبی صورت بگیرد.

در صورتی که تهویه محیط ضعیف باشد این گازها موجب سر درد، سرگیجه، ضعف و بیهوشی، افزایش نبض، اثرات پوستی، حساسیت و سوزش چشم ها و بالا رفتن مونواکسید خون می شوند.

گیاه پوتوس طلایی می تواند در کاهش اوزون تولید شده توسط این دستگاه ها موثر باشد.

جالب است که بدانید حتی مبلمان اداری و دکوراسیون اداری سمومی مانند فرمالدئید در هوا منتشر می کنند که برای سلامت افراد مضر هستند و منجر به بیمارهای آلرژی در افراد می شوند. گیاهان توانایی فیلتر کردن بسیاری از آلاینده های سمی و مضر را دارند. بنابراین وجود گیاهان در محیط های اداری فقط جنبه زیبایی و دکوراتیو ندارد و یکی از ضروریات این فضاها می باشد. این نکته را هم در نظر بگیرید که برخی از گیاهان خود ممکن است باعث بروز آلرژی شوند و باید در انتخاب گیاهان دقت زیادی صورت بگیرد.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

کاربرد گیاهان در دکوراسیون اداری برای کاهش سر و صدا

گیاهان همچنین در کاهش سر و صدا به کار می روند. مطالعات نشان می دهند که گیاهان تا 5 دسی بل از سر و صدای محیط می کاهند. گیاهان می توانند جاذب صدا باشند و صداهای مزاحم محیط کاری را دفع کنند. گیاهان با شاخه و برگ ضخیم و پهن در کاهش صدا موثرتر  هستند. در واقع گیاهان در رفع آلودگی صوتی هم به کمک انسان ها آمده اند. با قرار دادن گلدان های کوچک بر روی میزها و گلدان های بزرگ در گوشه و کنار محیط می توان به این هدف نائل شد.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری برای زیباسازی

یکی از کاربردهای گیاهان زیبایی بخشیدن به محیط می باشد و برای دکورسیون اداری مورد استفاده قرار می گیرند. آثار هنری در این امر نقش موثری دارند اما گیاهان به عنوان موجودات زنده و با داشتن زیبایی طبیعی تاثیری فوق العاده ای بر روح و روان انسان ها بر جای می گذارند و اثر آرامش بخشی دارند.

استفاده از گیاهان در مراحل دکوراسیون اداری یکی از بهترین دکورها با مناسب ترین هزینه می باشد. استفاده از گلدان های بزرگ در دفتر مدیران بسیار مرسوم شده است. برخی از گیاهان به عنوان جدا کننده های طبیعی در محیط کار استفاده می شوند.

گیاه سانسوریا یکی از گیاهانی است که به عنوان جدا کننده در محیط های اداری استفاده می شود.

برای انتخاب گیاهان مناسب برای یک محیط کاری، ابتدا باید فضا مورد بررسی قرار بگیرد. سپس بهترین و مناسب ترین گیاهان برای آن فضا انتخاب شوند.

در اصول دکوراسیون اداری معمولا گیاهانی انتخاب می شوند که نیاز کمتری به نور و آب دارند و سازگارتر هستند.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

نقش گیاهان در کاهش استرس و خستگی کارکنان در دکوراسیون اداری

استرس در محیط کاری یک امر عادی به شمار می رود و ممانعت از آن غیرممکن می باشد.

یکی از ترفندهای دکوراسیون اداری که به آن پرداخته می شود استفاده از گل و گیاهان است که در کاهش استرس و خستگی افراد بسیار موثر است. برای این منظور بهتر است که در هر متر مربع یک گیاه قرار داده شود.

عطر گیاه بادرنجبویه اثر آرامش بخشی دارد و برای کاهش اضطراب، بهبود خلق و خو و عملکرد شناختی کارکنان موثر است.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

کاربرد گیاهان در دکوراسیون اداری برای افزایش خلاقیت کارکنان

فرضیه ای وجود دارد که نگاه کردن به گیاهان و همچنین تصویر گیاهان باعث فعال شدن سلول های مغزی می شود.

بدین معنا که انسان ها با تماشای مداوم گیاهان آرامش پیدا می کنند و دقت و تمرکزشان بالا می رود. در نتیجه، این امر منجر به افزایش خلاقیت کارکنان در کار می شود. گفته می شود که گیاهان سبز تا 20 درصد باعث افزایش دقت کارکنان می شوند. گیاهان باعث افزایش تمرکز، حافظه و در نتیجه کارایی بهتر در کارکنان می گردند.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

نقش گیاهان در دکوراسیون اداری در جهت ارتقا روحیه کارمندان

 روانشناسان بر این عقیده اند که رنگ دکوراسیون اداری تاثیر بسازیی در روحیه افراد دارد و رنگ سبز گیاهان یکی از آرامش بخش ترین رنگ ها می باشد.

این آرامش در محیط کاری در روحیه کارمندان تاثیر مثبتی می گذارد و آنها را شادتر و با نشاط تر می سازد. به عنوان نمونه گیاه گاردنیا به دلیل عطر و بوی خاصش موجب شادابی افراد می شود و دارای عمر طولانی می باشد.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری به لحاظ افزایش کارایی کارکنان

استفاده از گل و گیاه در محیط کاری تاثیر بسزایی در کارایی و عملکرد بهتر کارکنان دارد. با بهره گیری از گیاهان می توان محیط پویاتر و دلنشین تری برای کارکنان ایجاد کرد.

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

انواع گیاهان در دکوراسیون اداری  

  • گل جید یا گل پول که به عنوان سمبل خوش یمنی در کسب موفقیت های اقتصادی و اداری شناخته می شود.
  • بنفشه آفریقایی با گلبرگهای بنفش که بیشتر بر روی میزهای کامپیوتر قرار داده می شود.
  • لیلی صلح یا نیلوفر صلح در تصفیه هوای محیط بسیار موثر است و به نور کمی نیاز دارد.
  • گیاه چینی که نگهداری آن بسیار آسان است و برای محیط های اداری بسیار مناسب می باشد.
  • گیاه پیچک توانایی تصفیه کنندگی بالایی دارد و فیلتر مناسبی برای فرمالدئید می باشد. این گیاه در تهویه هوای محیط های اداری گزینه بسیار خوبی می باشد.
  • نخل پذیرایی یک نوع نخل کوچک است که برای جداسازی محیط اداری به کار می رود. این گیاه در فصل های سرد سال، گرمای مطبوعی را به محیط می بخشد.
  • گیاه مار برای پارتیشن بندی و جداسازی طبیعی محیط کار مورد استفاده قرار می گیرد.
  • کاکتوس به نور زیادی نیاز دارد. کاکتوس های برگ های پهن و تیغ دار در جذب امواج الکترومغناطیس تاثیر بسیار مثبتی دارند.

 

استفاده از گیاهان در دکوراسیون اداری

سخن پایانی

هر اندازه که از مزایای گل و گیاهان و اثرات مثبت آنها بر روی انسان و محیط اطراف گفته شود، باز هم کم است. گیاهان یکی از نعمت های خداوند هستند که بیان تمامی فواید آنها غیر ممکن است. گروه معماری آرکا با سابقه درخشان در طراحی دکوراسیون اداری آماده هر گونه همکاری و مشاوره می باشد. شرکت آرکا سال هاست که در زمینه های گوناگونی مانند طراحی دکوراسیون، بازسازی، مدیریت پیمان و مشارکت در ساخت فعالیت می کند و در تمام این زمینه ها می تواند شما را همراهی کند.  

 

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

دکوراسیون رستوران

مدل های دکوراسیون رستوران

مدل های دکوراسیون رستوران مدل های دکوراسیون رستوران اولین عاملی است که مشتری را به سوی رستوران جذب می نماید. امروزه رستوران فقط محلی برای

ادامه مطلب »
دکوراسیون ترند سال 2022

دکوراسیون ترند سال 2022

دکوراسیون ترند سال 2022 دکوراسیون ترند سال 2022 بر خلاف سال های گذشته از  ظاهری مناسب و زیبا  برخور دار هستند. در واقع می توان

ادامه مطلب »

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (14)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏