رنگ در دکوراسیون اداری

رنگ در دکوراسیون اداری

 تا به حال فکر کرده‌اید که رنگ دکوراسیون اداره‌های مختلف چه تاثیری روی کارکنان یا مشتریان دارد؟ آیا اصلا رنگ محیط روی روحیه افراد تاثیرگذار است؟ تحقیقات مختلف در سراسر دنیا نشان‌دهنده‌ی این است که رنگ دکوراسیون هر اداره روی عملکرد کارمندانِ آن محیط تاثیرگذار است. این موضوع شاید در دید اول موردی پیش پا افتاده باشد اما اثر شگرفی دارد. اگر شما هم تمایل دارید بدانید که رنگ‌های مختلف در محیط‌های گوناگون چه تاثیراتی می‌گذارند با ما تا پایان این مطلب همراه باشید. در این مقاله قصد داریم تا رنگ‌های مختلف و اثراتشان در دکوراسیون ادرای را بهتر بشناسیم.

رنگ در دکوراسیون اداری

انواع رنگ‌های مورد استفاده در طراحی دکوراسیون اداری 

در جهان رنگ‌های بسیار متنوعی وجود دارد که بسته به نظر بیننده می‌توانند جذاب یا خسته‌کننده باشند. طیف رنگ‌ها بسیار گسترده است و امروزه ابزارهای مختلف هم با رنگ‌های گوناگونی در بازار به فروش می‌رسند تا بتوانند سلیقه افراد مختلف را پوشش دهند.

رنگ‌ها انواع گوناگونی دارند. این رنگ‌ها به سه دسته‌ی رنگ‌های گرم، سرد و خنثی تقسیم‌بندی می‌شوند. رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی، زرد؛ رنگ‌های سرد مانند آبی، سبز، بنفش و رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، سیاه، سفید، نقره‌ای.

برای انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون لازم است ابتدا تاثیر هر کدام را روی روحیه افراد بدانیم و سپس با در نظر گرفتن نکات خاصی رنگ مناسب را انتخاب کنیم. در ادامه به تمامی این مطالب می‌پردازیم.

هم چنین میتوانید مقاله تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی را مطالعه کنید.

رنگ‌های سرد در طراحی دکوراسیون اداری

دکوراسیون شرکت

رنگ‌های سرد رنگ‌هایی هستند که می‌توانند آرامش خاطر بیشتری القا کنند. در محیط‌هایی که نیاز به تمرکز روی انجام کاری است بهتر است از رنگ‌های سرد در طراحی دکوراسیون استفاده کرد. بنابراین وجود این رنگ‌ها در محیط‌های کاری باعث می‌شود تا کارمندان احساس امنیت، آسودگی و راحتی داشته باشند.

البته تاثیر این رنگ‌ها تنها بر کارکنان نیست و این احساس آرامش به مشتریان نیز سرایت کرده و آن‌ها از حضور در محل کارتان احساس رضایت خواهند داشت.

رنگ‌های گرم در طراحی دکوراسیون اداری

رنگ در دکوراسیون اداری

رنگ‌های گرم سبب افزایش احساس رقابت، شور و نشاط و صمیمیت می‌شوند و محیط را دوستانه‌تر نشان می‌دهند. این رنگ‌ها برای محیط‌هایی که لازم است افراد هیجان بیشتری داشته باشند گزینه مناسبی است و مناسب برای دکوراسیون شرکتی است. البته باید در نظر گرفت که استفاده از شدت بالای این دسته از رنگ‌ها می‌تواند روحیه پرخاشگری و تنش را ایجاد کند.

ترکیب رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون اداری

رنگ در دکوراسیون اداری

اینکه یک محیط خالصا دارای رنگ‌های گرم، سرد یا خنثی باشد احساس خوشایندی نخواهد داشت. آنچه محیط را پویا و آرام و متمرکز می‌کند انتخاب ترکیبات رنگ مناسب است. اما می‌توان در کنار استفاده از رنگ‌های مختلف روی یک نوع رنگ متمرکز شد. اگر از ترکیب رنگی یکسان و تکرار شونده استفاده کنیم ممکن است محیط را خسته کننده نشان دهیم و افراد در این محیط‌ها احساس بی‌قراری و کسالت می‌کنند. اما چه عواملی روی انتخاب ترکیب رنگ دکوراسیون اداری اثر می‌گذارند؟

نکات مهم در انتخاب رنگ طراحی دکوراسیون اداری

 شاید این‌طور به نظر برسد که انتخاب رنگ برای دکوراسیون اداری کار ساده‌ای است اما لازم است توجه کنید که انتخاب رنگ با در نظر گرفتن نکات مختلف و مهمی صورت می‌گیرد. انتخاب مبل، صندلی، میز، تابلوها، گیاهان، کمدها و …. با ترکیب رنگ مناسب صورت می‌پذیرد. مهم‌ترین نکاتی که می‌توانند در انتخاب رنگ محیط کاری موثر و کمک کننده باشند در زیر توضیح داده شده است.

رنگ در دکوراسیون اداری

توجه به نوع کار و فضای کاری 

واضح است که نمی‌توان یک شرکت رسمی و بین‌المللی را از رنگ‌های شاد و جیغ پر کرد و در عوض یک محیط هنری را با رنگ‌های خنثی چید! نوع کاری که در یک مکان صورت می‌گیرد، برند کاری، فضای کاری، ویژگی‌های افراد مراجعه کننده، همه و همه نکات موثری هستند که باید در نظر گرفته شوند.

به عنوان مثال می‌توانید محیط یک رستوران را در نظر بگیرید. در رستوران‌ها و سالن‌های غذاخوری، اغلب از رنگ‌های مهیج مانند قرمز در انتخاب اجزای دکوراسیون استفاده می‌شود و آن هم به این دلیل است که می‌تواند روی اشتها و روحیه مشتریان تاثیرگذار باشد و آن مکان را تبدیل به محیط شادی کند. تاثیر دکوراسیون اداری در جذب مشتری بسیار زیاد است.

رنگ در دکوراسیون اداری

سن مراجعان

این مهم است که گروه سنی افراد مراجعه کننده را برای انتخاب رنگ دکوراسیون در نظر بگیرید. رنگ محیط‌ مناسب برای کودکان، نوجوانان، بزرگسالان یا سالمندان فرق می‌کند. موسسات آموزشی که جامعه‌ آماری هدفشان کودکان هستند، از رنگ‌های شاد و جذاب برای ترغیب دانش‌آموزان استفاده می‌کنند. فرض کنید دکوراسیون یک مهد کودک از رنگ‌های مشکی و خاکستری و قهوه‌ای تشکیل شده باشد؛ بدیهی است که در چنین محیطی کودکان زودتر دلزده و خسته  می‌شوند و خلاقیت خود را از دست می‌دهند. 

رنگ در دکوراسیون اداری

انتخاب رنگ مناسب طراحی دکوراسیون داخلی با توجه به معماری محیط

عامل دیگری که روی رنگ دکوراسیون داخلی موثر است معماری محیط است. انتخاب رنگ برای معماری‌های مدرن با معماری‌ها و دکوراسیون اداری کلاسیک فرق می‌کند. معماری داخلی هر محیطی با دیگری متفاوت است. انتخاب رنگ می‌تواند روی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نشان دادن فضا هم موثر باشد به طوری که برای مکان‌هایی که محیط زیادی دارند توصیه می‌شود از رنگ‌های گرم استفاده شود تا فضا را کوچک‌تر و صمیمانه نشان دهد. استفاده از رنگ‌های گرم می‌تواند فضاهای خالی را پُر نشان دهد.

رنگ در دکوراسیون اداری

چگونه رنگ مناسب را برای دکوراسیون اداری انتخاب کنیم؟

نکاتی را که لازم است برای انتخاب رنگ دکوراسیون اداری رعایت شوند گفتیم. این انتخاب لزوما از یک فرمول خاص پیروی نمی‌کند. گاهی سلیقه هم تاثیرگذار است. لازم است توجه کنید که کارمندان ساعت‌های زیادی از زندگی خود را در محیط کاری می‌گذرانند و نیاز است احساس خوبی از بودن در محیط کار داشته باشند تا راندمان کار بالاتر برود. بنابراین روی انتخاب ترکیب رنگ دکوراسیون اداری دقت بیشتری به‌خرج دهید.

در برخی از کسب‌وکارها بروز خلاقیت در کارکنان مهم است، در چنین مواقعی استفاده از رنگ‌هایی که ایجاد شور و اشتیاق می‌کند تاثیر بهتری خواهد داشت. برای محیط‌هایی هم که کارمندان نیاز به تمرکز بالاتری دارند باید از رنگ‌های آرامش‌بخش استفاده کرد تا افراد خسته نشوند. هم‌چنین سعی کنید از به کار بردن رنگ‌های متضاد در کنار هم خودداری کنید چرا که چهره‌ی محیط شما را ناخوشایند می‌کنند. برای انتخاب بهترین ترکیب رنگ می‌توانید از طبیعت الهام بگیرید.

رنگ در دکوراسیون اداری

جمع‌بندی

نوع چیدمان دکوراسیون، هماهنگی بین اجزای دکوراسیون و رنگ‌های آن‌ها فقط روی کارمندان تاثیرگذار نیست. این موضوع می‌توانند روی روحیه افرادی که به آن مکان مراجعه می‌کنند هم تاثیر بگذارد. سعی کنید دکوراسیون  و ترکیب رنگ آن را به گونه‌ای انتخاب کنید که در نگاه اول جذاب به نظر برسد. این جذابیت باعث ایجاد احساسات خوشایندی می‌شود که می‌تواند روی آینده کاریتان هم تاثیرگذار باشد!

برای انجام دکوراسیون اداری میتوانید با شرکت دکوراسیون اداری آرکا تماس بگیرید و یا در شبکه های اجتماعی برای ما پیام بگذارید و یک مشاوره رایگان مهمان ما باشید.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

بازسازی سرویس بهداشتی

بازسازی سرویس بهداشتی

بازسازی سرویس بهداشتی مقدمه برای این که بتوانید درک درستی از بازسازی سرویس بهداشتی داشته باشید لازم است در ابتدا بدانید بازسازی ساختمان دقیقاً چیست.

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏