دکوراسیون مینیمال

ویژگی‌های دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال ، نوعی از سبک طراحی داخلی است که امروزه طرفداران زیادی دارد و غالب کلی بیشتر خانه‌های دنیا شده است. علت این محبوبیت، سادگی بدون آلایش این سبک از دکوراسیون داخلی است که باعث القای حس پاکیزگی و نظم به افراد داخل خانه می‌شود.

دکوراسیون مینیمال

البته این سبک تنها مختص به داخل خانه نیست بلکه شامل دکوراسیون‌ اداری ، ساختمان‌های تجاری و در کل همه نوع فضای طراحی داخلی می‌شود.

مینیمالیسم چیست؟

اما پیش از بیان ویژگی‌ها و المان‌های دکوراسیون مینیمال ، باید یک تعریف کلی از مکتب مینیمالیسم را بدانید تا ویژگی‌های این سبک از طراحی داخلی، به خوبی برای شما قابل فهم شود.

مکتب مینیمالیسم، درواقع یک مکتب هنری محبوب است که در بیشتر زمینه‌های هنری قابل استفاده و تعمیم است. شعار این مکتب سادگی و پاکی است. منظور از سادگی، یک قالب هنری بدون پیچیدگی و مفهوم‌های دشوار است. این قالب هنری می‌تواند نوعی نقاشی، مجسمه، فیلم، کتاب و یا معماری و دیگر عناصر هنری باشد.

از مهم‌ترین کاربرد‌های مکتب مینیمالیسم، ایجاد نظم در عناصر دیداری است که باعث انتقال حس آرامش به تماشاگر می‌شود.

دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال

اکنون که با تعریف کلی مکتب مینیمالیسم آشنایی پیدا کردید، می‌توانید بهتر مفهوم دکوراسیون مینیمال را درک کنید.

دکوراسیون مینیمال، نوعی سبک در طراحی داخلی است که پایه و اساس آن سادگی در یک چشم انداز کلی است که البته این سادگی، ریشه در وسایل ساده و ضروری در فضای داخلی خانه است.

دکوراسیون مینیمال، شباهت بسیار زیادی به سبک دکوراسیون مدرن دارد. حتی گاهی این دو سبک به جای یکدیگر به کار می‌روند؛ در صورتی که دکوراسیون مدرن با وجود شباهت زیاد به سبک مینیمال، ویژگی‌های کاملا اختصاصی دارد که باعث تمایز بین این دو سبک می‌شود.

ویژگی‌های دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال

در ادامه به برخی از ویژگی‌های اصلی سبک مینیمال اشاره می‌کنیم که در واقع پایه و اساس حفظ هویت سبک مینیمال در طراحی داخلی هستند.

رنگ‌های ساده و روشن

رنگ‌ها در سبک مینیمال، از الگوی خاصی پیروی می‌کنند که در القای هرچه بهتر حس خالص سبک مینیمال کمک می‌کنند. سبک مینیمال، بیشتر از رنگ‌های روشن در طراحی داخلی استفاده می‌کند و از بین رنگ‌های روشن، رنگ سفید محبوب ترین رنگ در بین نمونه‌های مختلف دکوراسیون مینیمال است؛ به گونه‌ای که از رنگ سفید حداقل در یکی از عناصر طراحی داخلی استفاده می‌شود.

رنگ‌های خنثی هم جایگاه ویژه‌ای در این سبک دارد. به عنوان مثال رنگ بژ یکی از این رنگ‌های پر کاربرد است که در ترکیب دیگر رنگ‌های خنثی جلوه‌گر می‌شود.

یک موضوع مهم درباره رنگ در سبک مینیمال، نداشتن تضاد بین رنگ‌های عناصر طراحی است. تضاد رنگ‌ها جایگاه خوبی در طراحی داخلی دارد، اما در مورد سبک مینیمال، این موضوع قابل تعمیم نیست. از آنجایی که سبک مینیمال باید مفهوم نظم و سادگی را انتقال دهد، تضاد در رنگ‌ها باعث برهم خوردن نظم و از بین رفتن سادگی طراحی داخلی می‌شود.

دکوراسیون مینیمال

نورپردازی تمیز

منظور از واژه تمیز، لطیف و طبیعی بودن نور است. سعی کنید در طول روز از نور طبیعی استفاده کنید؛ یکی از ویژگی‌های مهم سبک مینیمال، استفاده هر چه بیشتر از نور طبیعی در طول روز است که باعث ایجاد حس آزادی، نشاط و نظم در فضای خانه می‌شود.

در طول شب برای روشن نگه داشتن فضا از لامپ‌های پر نور و پر مصرف استفاده نکنید. یکی از شعار‌های سبک مینیمال، صرفه جویی است. برای نورپردازی در شب، بهتر است از لامپ‌های کم مصرف و به صورت محدود از لامپ‌های ادیسونی و تزیینی استفاده کنید.

دکوراسیون مینیمال

استفاده از لوازم ضروری در طراحی داخلی

یکی از موضوعات مهم که در سبک مینیمال از اصلی ترین ویژگی‌ها است، حداقل بودن لوازم در فضای خانه است. به بیانی دیگر، در سبک مینیمال، بیشتر از وسایل ضروری استفاده می‌شود و به طور محدود از دیگر وسایل جانبی استفاده می‌شود.

یادتان نرود، پایه و اساس سبک مینیمال سادگی و نظم است. برای همین سعی کنید لوازم اضافه که در طراحی داخلی خود بکار بردید را حذف کنید. هنگام تصمیم‌گیری در مورد این موضوع، از خودتان بپرسید که کاربرد این وسیله چیست و چه کمکی می‌کند. شما با اینکار، انسجام بین عناصر ضروری در طراحی را برقرار می‌کنید.

در انتخاب وسایل ضروری در طراحی داخلی، سعی کنید لوازم جمع و جوری انتخاب کنید؛ به گونه‌ای که فضای داخل خانه بیش از حد شلوغ و نامنظم نباشد. زیرا شلوغی در فضای خانه، هویت سبک مینیمال را از دچار اختلال می‌کند و در انتقال حس آزادی دچار نقص می‌شود.

البته منظور از حذف لوازم غیر ضروری این نیست که اصلا از لوازم جانبی برای تزیین کردن فضای خانه استفاده نشود؛ چرا که استفاده از وسایلی مانند گلدان‌هایی با گیاهان سبز رنگ و یا دیگر لوازم ساده که نظم بین رنگ‌ها را در طراحی داخلی برهم نزند، می‌تواند مفید و کارآمد واقع شود.

دکوراسیون مینیمال

نظم همیشگی

یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت سبک مینیمال، توجه این سبک به نظم است. علت اینکه بسیاری از خانواده‌ها سراغ این سبک در طراحی داخلی می‌روند، برقرار کردن حس نظم در درون فضای خانه است.

بعد از اینکه وسایل مورد نظر خانه را انتخاب کردید و فضای داخلی را به درستی طراحی کردید، سعی کنید همیشه خانه را منظم و مرتب نگه دارید. اگر در این زمینه کوتاهی کنید، ممکن است آن حسی که می‌خواهید در خانه جریان داشته باشد، دچار اختلال شود.

همه چیز را در جای خود نگه دارید و از شلوغ شدن فضای خانه جلوگیری کنید. البته اینکار به تنهایی کار سخت و گاهی غیر ممکن است. بنابراین از اعضای دیگر خانه بخواهید که هنگام استفاده از لوازم مختلف خانه نظم را رعایت کنند و همیشه خانه را مرتب نگه دارند.

جزییات زیبا اما محدود

همانطور که قبلا هم گفتیم، در سبک مینیمال، بهتر است وسایل ضروری در خانه وجود داشته باشند؛ اما این موضوع نباید مانع وجود جزییات زیبا در طراحی خانه شود.

استفاده از گلدان‌هایی ساده و بدون نقش و نگار در طراحی داخلی می‌تواند حس طبیعت را که یکی از عناصر سادگی و پاکیزگی است منتقل کند. البته محتویات داخل گلدان هم اهمیت زیادی دارد. بهتر است بیشتر از گیاهان سبز رنگ با گلبرگ‌های سبز استفاده کنید و از گل‌های رنگی به صورت محدود در گلدان استفاده کنید.

دکوراسیون مینیمال

تابلو‌های نقاشی و قاب عکس‌های ساده و بدون طراحی خاص، در دکوراسیون داخلی خانه زیبا و کارآمد به نظر می‌رسند؛ اما زیاده روی در استفاده از آویز‍‌های دیواری باعث برهم خوردن نظم درونی خانه می‌شود. استفاه از لامپ‌های تزیینی مثل لامپ‌های ادیسونی در قسمتی از خانه، در نورپردازی بهتر خانه کمک می‌کند.

در پایان

سبک دکوراسیون مینیمال مورد توجه بسیاری از طراحان در سراسر دنیا قرار دارد. در صورتی که تمایل داشتید دکوراسیون خود را به سبک مینیمال طراحی و بازسازی کنید شرکت آرکا به همراه تیم متخصصص خود تمامی این مراحل را برای شما به تصویر می کشد و آن را در واقعیت به مرحله اجرا در می آورد.

ارتباط با گروه مشاورین آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میسر و امکان پذیر می باشد.  

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

بازسازی ساختمان در پردیس

بازسازی ساختمان در پردیس

بازسازی ساختمان در پردیس مقدمه به صورت کلی بازسازی ساختمان را به مجموعه تغییرات و تعمیرات مثبتی تعریف می شود که برای اضافه کردن یا

ادامه مطلب »
نمای ساختمان

مدل های نمای ساختمان

مدل های نمای ساختمان مدل های نمای ساختمان، ایده های زیبا و جذابی را برای طراحی ساختمان نشان می دهد. در اولین نگاه این نمای

ادامه مطلب »
بازسازی استخر

بازسازی استخر

بازسازی استخر بازسازی ویلا و نوسازی کردن استخرهای قدیمی می تواند یک چالش بزرگ برای بسیاری از کسانی باشد که دارای استخر هستند. پس نیازمند

ادامه مطلب »

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (14)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏