اصول طراحی داخلی ویلا

اصول طراحی داخلی ویلا

مقدمه

در عصر جدید که پیشرفت تکنولوژی و زندگی صنعتی باعث جدایی افراد از محیط آرام و بکر طبیعت گردیده است و خستگی روحی و افسردگی را در جامعه پدید آورده است داشتن ویلا یا باغ و باغچه در محیطی آرام و خوش آب و هوا برای تسکین روح آدمی امری ضروری جلوه می کند.این محیط حتی اگر از فضای شهری فاصله داشته باشد ولی باید امکانات رفاهی را داشته و اصول طراحی ویلا در آن رعایت شود تا بتواند رفاه و آسایش بیشتری را برای زندگی تأمین نماید.

بنابراین طراحی ویلا برای داشتن محیطی آرامش بخش و زیبا بسیار ضروری می باشد. طراحی یک ساختمان  ویلا باید توسط افراد حرفه ای و مجرب در این زمینه که اصول ساخت و ساز و طراحی را به خوبی مطالعه کرده است و مشتاقانه به جزئیات بپردازند انجام گردد.

اصول طراحی داخلی ویلا

 

 

سبک های طراحی ویلا 

انواع مختلفی از طراحی برای ویلا وجود دارد. ویلاها یا به سبک مدرن و یا به سبک کلاسیک طراحی می شوند. که در این بین ویلاهای مدرن از محبوبیت بیشتری برخوردارند. در طراحی این نوع ویلاها باید طرح ها ساده و واضح باشند. حضورسادگی در این طراحی از بزرگ ترین ویژگی های آن می باشد. بیشتر در این سبک از احجام و اشکال پایه مانند مکعب و مربع و … استفاده می شود. فقط از وسایل ضروری در طراحی دکوراسیون استفاده می شود و جزئیات غیر ضروری حذف می شوند.

در حال حاضر یک ویلا از دو جنبه دکوراسیون داخلی و خارجی طراحی می شود که باید با هم هماهنگی لازم را داشته باشند. برای رسیدن به یک نتیجه دلنشین باید اصول طراحی ویلا رعایت شود. طراحی ویلا با ساختمان مسکونی متفاوت می باشد.

از آن جایی که طراحی ویلا ارتباط مستقیم با روح و روان آدمی دارد باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد. بنابراین طراح باید دو مقوله کاربرد فضا و تأثیر آن بر ساکنین را در نظر بگیرد.

اصول طراحی داخلی ویلا

 

مشخصه های مهم در طراحی معماری ویلا:

 • اقلیم منطقه
 • جهت باد
 • جهت تابش خورشید
 • بافت شهر
 • قوانین شهرداری
 • ساکنین ویلا

 

سبک های طراحی ویلا:

 • کلاسیک
 • مدرن
 • مینیمال
 • کاکردگرا

 

اصول حائز اهمیت در طراحی ویلا:

مؤلفه های گوناگونی از قبیل نور، رنگ، بافت، فرم، کف، سقف، دیوار، مبلمان و عناصر تزئینی را شامل می شود. یک طراح حرفه ای باید این ابزار کار طراحی را به صورت هماهنگ و متناسب به صورت خوشایند و متناسب در کنار هم قرار دهد.

اصول طراحی داخلی ویلا

 

انتخاب مناسب از رنگ ها در طراحی داخلی:

ترکیب درست و صحیح رنگ ها در طراحی داخلی و بیرونی خانه و ویلا بسیار حائز اهمیت می باشد. در طراحی به سبک مدرن معمولاً از رنگ های پاستلی استفاده می شود. ولی در هر حال نظر صاحب ملک در استفاده از رنگ بسیار مهم می باشد.

از رنگ هایی استفاده کنید که آرامش بخش است و احساس خوشایندی را ایجاد می کند. از رنگ هایی استفاده کنید که مکمل یک دیگر هستند و یا تنظیم کننده شرایط در حالت متعادل هستند.

اصول طراحی داخلی ویلا

 

 

نورپردازی:

یکی از مهم ترین اصولی که در طراحی ویلا در نظر گرفته می شود، ایده های نور پردازی می باشد. یک طراح ماهر باید به خوبی بداند که در کدام قسمت ویلا از چه سبک نوری باید استفاده کند.

استفاده کردن از نور طبیعی یکی از مهم ترین پارامترها در طراحی ویلاهای با کیفیت می باشد. جهت تابش نور از جهات شمال، جنوب، شرق و غرب دارای اهمیت بسیاری می باشد.

نورهای مخفی دیوارهای بیرونی، چراغ های دیواری حیاط و محوطه، نورافکن ها و یا چراغ های کم نور بالکن ها و تراس جزء اصول طراحی ویلا می باشند.

نور می تواند ریتم خلاقانه ای را به محیط داخلی ببخشد. نورپزدازی می تواند پیامد مهمی از جمله چشم نواز کردن محیط را در بر داشته باشد. با کمک گرفتن از نورپردازی می توان فضای داخلی را همانند یک جزیره نورانی نشان داد. برای مثال در غذاخوری باید از نورهای ملایم و گرم و در حمام از نورهای کم ولتاژ استفاده کرد.

 

انواع نورپردازی:

 • نورپردازی مخفی
 • نورپردازی پس زمینه
 • نورپردازی تاکیدی
 • نورپردازی دکوراتیو

اصول طراحی داخلی ویلا

 

 

الگوها و بافت ها

برای استفاده از الگوها و بافت ها باید به احجام هندسی، چند ضلعی ها و خطوط شکسته و منحنی دقت لازم را داشته باشید. الگوها و بافت ها معماری را منحصر به فردتر جلوه می دهند. در طراحی داخلی می توانید با توجه به بافت سنگ، چوب، شیشه ، فلز و یا به صورت ترکیبی طراحی متنوع تری داشته باشید.

 

موقعیت پنجره ها در نمای ویلا

پنجره ها هم یکی از عوامل اصلی به خصوص در نمای بیرونی محسوب می شوند. برای موقعیت پنجره ها باید میزان نور طبیعی که وارد ساختمان می شود را در نظر داشته باشید و همچنین ابعاد و اندازه پنجره ها. در برخی ویلاهای جذاب پنجره ها به صورت گسترده از کف تا سقف می باشند که بدین ترتیب ویلا بسیار پرنور خواهد بود. در ویلاهای جنگلی بهتر است پنجره ها از جنس چوب و با طرح های خلاقانه ساخته شوند.

اصول طراحی داخلی ویلا

 

 

ارتفاع سقف در طراحی ویلا

سقف های بلند نیز مانند نور پردازی از جمله پارامترهای بسیار مهم می باشند. برای ایجاد ویلای مطلوب بهتر است از پارامترهایی همچون فضاهای بزرگ، سقف های بلند و نور طبیعی استفاده شود. در دیوارهای داخلی باید سعی شود دیوارها علاوه بر نقش جداکنندگی به صورت هنرمندانه طراحی شوند.

بهترین طراحی یک ویلا می توان در یک ارتفاع نامناسب سقف ناپدید شود و ارزش خود را از دست بدهد. همین طور بالعکس، یک طراحی معمولی با سقف بلند می تواند بسیار زیبا به نظر بیاید. ارتفاع سقف ها به خصوص در ویلاهای دوبلکس بسیار حائز اهمیت می باشند. پیشنهاد می گردد تا جایی که قوانین اجازه می دهد از ارتفاع بلند استفاده کنید.

ویلاهای دوبلکس با سقف های بلند (در این ویلاها فضاهای عمومی و خصوصی از هم جدا  می شوند) بسیار جذاب خواهند بود.

شایان ذکر است نور جنوب و درهای کشویی باز شونده بزرگ نیز می توانند از نکات بسیار مهمی باشند که در طراحی ویلا می توان در نظر گرفت.

اصول طراحی داخلی ویلا

 

 

باید ها و نباید ها در دکوراسیون داخلی:

 • استفاده نادرست از سنگ های دکوراتیو
 • به کار بردن از چند لایه پرده در پنجره های کوچک
 • استفاده زیاد از فرش های کوچک که موجب شلوغی می شود
 • عدم استفاده زیاد از تابلوها در دیوارها
 • عدم استفاده از لوسترهای یک شکل و نوع

 

 

هزینه طراحی داخلی :

هزینه طراحی داخلی ویلا برای هر ساختمان مستقل از دیگری است. به عوامل زیادی از جمله متریال های انتخابی، موقعیت پروژه، دستمزد طراح، کیفیت اجرا،امکانات منطقه ای و … بستگی دارد.

اصول طراحی داخلی ویلا

 

سخن پایانی

در این مقاله درباره اصول طراحی ویلا را مورد بررسی قرار دادیم و به جزئیات مهم آن پرداختیم. برای مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس یا اینستاگرام آرکا اقدام نمایید.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏