طراحی داخلی ساختمان چیست؟

طراحی داخلی ساختمان چیست؟

طراحی داخلی ساختمان چیست؟ طراحی ساختمان، حرفه ای است که نیاز به دانش و تخصص و مهارت زیاد دارد. یک ساختمان فارغ از نوع و سبک کاربری آن چه مسکونی، اداری و تجاری باید اصول ساخت در آن رعایت شود. طراحی ساختمان توسط تیمی متشکل از مهندسین معماری، عمران و مکانیک انجام می­ شود. در ادامه مقاله به مواردی از وظایف هرکدام از اعضای تیم طراحی ساختمان به طور جداگانه اشاره می ­کنیم.

طراحی داخلی

شرح وظایف مهندس معماری در طراحی داخلی ساختمان

مهندس معماری وظیفه طراحی سه­ بعدی پلان ­ها و نمای ساختمان را بر عهده دارد. نمای ساختمان چهره ساختمان را به نمایش می­ گذارد. مهندس معمار باید با خلق فضا و به ‌تصویر کشیدن تخیلات خود علاوه بر اینکه به ساختمان زیبایی خاصی ببخشد. به تأثیرات زیست ‌محیطی هم توجه ویژه داشته باشد. انتخاب نوع مصالح ساختمان اینکه از سنگ، چوب یا آجر باشد. همچنین محل قرارگیری پنجره­ ها و درب­ ها از فاکتورهای مورد توجه معمار است.

ویژگی های بارز یک معمار   

یک معمار، هنرمند است. وی با تکیه ‌بر مضامین علمی و با قدرت تخیل خود در مسیر خلاقیت هنری حرکت می کند. سعی در بهبود شرایط زندگی برای آحاد جامعه دارد. مهندس معماری با تجسم خلاق و ذوق هنری خود عناصر زیباشناختی بصری را برای طراحی بنا و ساختمانی زیبا به کار می ­گیرد. علاوه بر زیبایی ساختمان، استحکام و مقاومت سازه نیز حائز اهمیت است. یک مهندس معمار ظاهر ورودی ساختمان را ترسیم می کند و آن را به بهترین شکل برنامه ریزی و طراحی می­ کند.

در طراحی دکوراسیون تجاری نمای آن باید مقاومت عمودی و جانبی در برابر باد و سایر شرایط آب ‌و هوایی را داشته باشد و ضد حریق باشد. در ساختمان­ های تجاری هویت خدماتی سازه باید رعایت شود. خدماتی از قبیل تهویه محیط، میزان ورود نور خورشید، نسبت دیوار به پنجره‌ها، شکل و تعداد طبقه­ ها نیز در نظر گرفته شود.

طراحی داخلی

شرح وظایف مهندس عمران در طراحی داخلی ساختمان

مهندس عمران وظیفه طراحی زیرساخت­ها با استفاده از برنامه­ های طراحی را بر عهده دارد. در واقع کلیت پروژه طراحی ساختمان را بررسی و تحلیل می­کند. مهندس عمران مصالح ساختمانی را مورد آزمایش­ های مختلفی قرار می­ دهد. عملیات های مختلف نقشه ­برداری را با رعایت مقررات و قوانین دقیق انجام می دهد. جلوگیری از خطرات احتمالی در ساخت ساختمان نیز بر عهده مهندس عمران است. مدیریت پروژه و همچنین کنترل مقررات و استانداردهای ساختمان از دیگر وظایف وی به شمار می­ آید.

یک مهندس عمران باید از مهارت ارتباطی خوبی برخوردار باشد. بتواند با مشتری ارتباط برقرار کرده و نیازهای وی را تشخیص دهد. اطلاعات دریافتی و خواسته ­های کارفرما را به تیم طراحی ساختمان منتقل کند. مهندسین عمران معمولأ با محدودیت های قوانین زیست‌ محیطی و مقررات شهرسازی همچنین موجودی مواد، مصالح و امنیت عمومی مواجه هستند. آنها با تفکر انتقادی در این زمینه­ ها باید سعی در حل مشکلات نمایند و تصمیم عاقلانه گرفته و درست عمل کنند.

طراحی داخلی

شرح وظایف مهندس مکانیک در طراحی داخلی ساختمان

در طراحی ساختمان مهندس مکانیک به انجام اقدامات خاص در موقع تخریب و گود برداری از نظر تأسیسات ساختمانی کنترل و نظارت دارد. یک مهندس مکانیک بر تمام مراحل نصب، کارگزاری و اجرای عناصر تأسیسات نظارت دارد. این عناصر شامل مجموعه شیرها، شیرفلکه­ ها، پمپ­ ها و موارد مشابه و عایق­ کاری­ های لازم می شود. به‌ منظور صرفه ­جویی در مصرف انرژی نحوه اجرای سیستم ­های کنترل دستگاه ­های سرمایشی و گرمایشی، موتورخانه، شوفاژ و پکیج ها را بر عهده دارد.

همچنین چگونگی اجرای عناصر سیستم تهویه مطبوع و راه­ اندازی کولرها و سیستم تخلیه هوای نامطبوع، بهره ­برداری ایمن از آسانسورها و پله­ برقی از نظر مکانیکی را کنترل می نماید. بر سیستم جمع آوری و تصفیه یا دفع فاضلاب نظارت دارد. در نهایت مستندسازی، ثبت و تکمیل دفترچه اطلاعات ساختمان جهت صدور پروانه ساختمان و ارائه به شهرداری یا وزارت راه و شهرسازی در حیطه وظایف مهندس مکانیک است.

بعد از اجرای تأسیسات تقریباً طراحی ساختمان به پایان رسیده است. و به ‌قول ‌معروف تمام ­شده محسوب می­ شود. می­ توان گفت دیگر کاری نمانده که ادامه پیدا کند.

طراحی داخلی

مراحل طراحی داخلی ساختمان توسط شرکت­ های مهندسی

تیم طراحی داخلی ساختمان 

تیم طراحی ساختمان، نقشه‌های فاز یک (طراحی) و فاز دو (اجرایی) و همچنین کلیه مراحل جهت «صدور پروانه ساختمان» را بر عهده می گیرد. این تیم با هماهنگی یکدیگر مدارک و مستندات فنی، اجرایی و نیز کلیه مدارک جهت انجام مراحل بازبینی و نیز گرفتن مهر تأیید را آماده و به بازرسین مربوطه ارائه می­ دهند.

چنانچه نیاز به اعمال اصلاحاتی روی طرح و نقشه ساختمان باشد یا توضیحاتی بر روی طرح داده شود. یک نفر از اعضای تیم طراحی ساختمان موظف به حضور در شهرداری منطقه مربوطه می باشد تا امضا و تأییدیه لازم را دریافت کند. این کار در حیطه وظایف مهندس عمران تیم طراحی ساختمان است.

طراحی داخلی

تیم مهندسی طراحی داخلی ساختمان 

تیم مهندسی طراحی ساختمان با تسلط کامل و استفاده از نرم­ افزار مربوطه اقدام به طراحی داخلی و ساخت سازه مورد نظر می کند. سیستم ساختمانی درست و بهینه را با توجه ‌به درخواست کارفرما، اصول علمی، موقعیت و مکان ساختمان مورد نظر طراحی می­ کنند. متریال ­ها را تعریف و شرایط و ضرایب آیین­ نامه ­ای را اعمال می کنند.طراحی داخلی

شرکت طراحی داخلی ساختمان 

شرکت­ های طراحی ساختمان مانند شرکت آرکا به‌ صورت تخصصی و حرفه ­ای به مشتریان خود خدمات مختلفی ارائه می ­دهند. طراحی و ساخت ساختمان با کیفیت به عوامل گوناگونی بستگی دارد. تیم مهندسی در روند طراحی ساختمان به خواست منطقی و مناسب کارفرما یا مشتری باید توجه ویژه داشته باشند. تا در نهایت بتوانند طرحی موفق و زیبا که علاوه بر کارآمد بودن قابلیت اجرا هم داشته باشد را ارائه دهند.

دلیل موفقیت شرکت­ های بزرگ طراحی ساختمان همین است. این شرکت­ ها علاوه بر اینکه طراحی منحصر به ‌فردی دارند، چارچوب­ ها و جوانب مختلف کار را رعایت کرده، خلاقیت و نوآوری خود را به منصه ظهور می­ رسانند. آنها در رشته و کار خود حرفه­ ای محسوب می­ شوند. چون با بهره ­گیری از امکانات موجود بهترین ساختار را برای ساختمان در نظر می گیرند.طراحی داخلینکات قابل توجه 

با همه این تفاسیر افرادی هستند که فقط به مجرد داشتن سند مالکیت، این اجازه را به خود می دهند که به شهرداری مراجعه کرده و پروانه ساخت بگیرند. علی‌رغم تمام تعهدات هنگام صدور پروانه ساختمان که باید به آن پایبند باشند. این افراد فقط در جهت حفظ سرمایه خود ساختمانی را بنا کرده و به فروش می ­رسانند. رفتار و اعمال این‌گونه افراد موجبات بی ­اهمیتی و تخریب افکار عمومی جامعه نسبت به ساخت ‌و ساز و مسئله مهندسی را در پی دارد.

باید به این نکته مهم توجه داشت که طراحی ساختمان طی یک اصول علمی و دانش فنی مجموعه­ ای از مهندسین حرفه ای و متخصص انجام می­ شود. در صورت درخواست هر گونه تغییر و یا عدم رضایت از ساخت و طراحی، تیم طراحی موظف به اجرای خواسته­ های معقول و منطقی کارفرما و مشتری هستند. چنانچه درخواست کارفرما غیرمعقول و یا مطابق با اصول علمی و قوانین شهرسازی نبود. باید با سعه‌ صدر و ارتباط­ گیری با مشتری درخواست وی را رد کرد.

طراحی داخلی

گروه معماری آرکا

گروه معماری آرکا با سال ها تجربه در زمینه طراحی ساختمان، هر نوع سبک مورد پسند را به بهترین نحو اجرا و پیاده سازی می نماید.  

نخست گروه آرکا نیازها و الویت های شما را به خوبی درک می نماید و با تبحر زیاد اقدام به طراحی پلان می نماید. بعد از این که طرح مورد تأیید مشتری قرار می گیرد. اقدامات بعدی و مورد لزوم با سرعت و با کیفیت بالا به اجرا در می آیند. لازم به ذکر است که گروه معماری آرکا تمامی کارهای پروژه را از صفر تا صد به عهده می گیرد و پروژه را به صورت تمام و کمال تحویل می دهد.  

سایر فعالیت های گروه آرکا

شرکت آرکا در کلیه زمینه های ساختمان سازی اعم از مدیریت پیمان، طراحی داخلی، بازسازی، دکوراسیون داخلی و مشارکت در ساخت فعالیت گسترده ای دارد.

از فعالیت های دیگر آرکا می توان پارتیشن بندی، غرفه سازی، اجاره غرفه، اجاره تجهیزات نمایشگاهی، برگزاری نمایشگاه، برگزاری مراسم اداری، ایونت، کنفرانس، سمینار، برگزاری نمایشگاه مجازی، فروش مبلمان اداری و … را نام برد.  

همچنین سایت فروشگاه تجهیزات نمایشگاهی و فروشگاه فروش میز، صندلی و کمد آرکا یکی از کامل ترین و مجهزترین سایت های فروشگاهی در این عرصه می باشند.  

در صورت تمایل می توانید از مشاوره های معماران، طراحان و دکوراتورها و … شرکت آرکا بهره مند گردید.  

تماس با ما 

ارتباط با گروه معماری آرکا از طریق شماره های تماس و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آرکا میسّر و امکان پذیر است.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

هزینه بازسازی ساختامان

هزینه بازسازی ساختمان

هزینه بازسازی ساختامان پیش گفتار یکی از عواملی که ممکن است در بازسازی ساختمان ذهن شما را به خود مشغول کند بحث هزینه بازسازی ساختمان

ادامه مطلب »
اهمیت پارتیشن اداری

اهمیت پارتیشن اداری

اهمیت پارتیشن اداری مقدمه در چشم‌انداز کسب و کار مدرن که همیشه در حال تحول است، طراحی یک فضای کاری عامل مهمی است که بر

ادامه مطلب »

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (14)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏