اتاق کنفرانس

اتاق کنفرانس

اتاق کنفرانس یکی از فضاهایی است که در هر شرکت و سازمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. این اتاق یک فضای معمولی نیست بلکه جلسات مهمی در این مکان برگزار می شود و تصمیمات سرنوشت سازی در آن اتخاذ می گردد. در واقع این مکان نقش تعیین کننده ای در آینده و سرنوشت شرکت ایفا می کند. دکوراسیون اداری اصولی و مناسب این فضا اثرات مطلوبی در افزایش درآمد شرکت می گذارد. از این جهت طراحی این مکان ویژگی های خاص خود را می طلبد. اتاق کنفرانس باید دارای یک فضای ایده آل همراه با امکانات، فناوری و تجهیزات مورد نیاز برای تمامی افراد حاضر در کنفرانس باشد.

اتاق کنفرانس

ویژگی فضای مطلوب در طراحی اتاق کنفرانس

سالن کنفرانس باید به گونه ای باشد که برای تعداد افرادی که در جلسه حضور پیدا می کنند، فضای کافی وجود داشته باشد. از این جهت باید اتاقی را برای کنفرانس تعیین کنید که اندازه فضای موجود با تعداد مدعوین تناسب داشته باشد. همیشه بهترین اتاق در شرکت را برای این امر اختصاص دهید. و خوب است که اتاق کنفرانس در قسمتی باشد که رفت و آمد کارکنان در آنجا کم تر باشد.

اتاق کنفرانس باید طوری طراحی شود که افراد در طول مدت جلسات طولانی دارای فضای کافی باشند و احساس خستگی نکنند. و بین ردیف های صندلی فضای کافی وجود داشته باشد تا افراد به راحتی بتوانند حرکت کنند. باید فضای کافی برای عقب کشیدن و نشستن بر روی صندلی وجود داشته باشد و همین طور رفت و آمد و پذیرایی به راحتی صورت گیرد.

اتاق کنفرانس

ویژگی میز در طراحی اتاق کنفرانس

 میز کنفرانس یک ویژگی بسیار مهم در طراحی اتاق کنفرانس می باشد. میزهای مناسب دکوراسیون اداری در طرح ها و اندازه های متفاوتی وجود دارند. میز اولین مبلمانی است که توجه مدعوین را جلب می کند. در واقع میز نمادی از قدرت و شکوه شرکت می باشد که تصمیم های مهمی در پشت آن اتخاذ می شود که می تواند سودهای عظیمی را برای شرکت به همراه داشته باشد. بنابراین در انتخاب میز کنفرانس باید حساسیت بالایی به خرج داده شود.

اتاق کنفرانس

 معمولا طراحان دکوراسیون، میزهای بسیار مرغوب با طراحی های خاص را به عنوان میز کنفرانس انتخاب می کنند. این میزها علاوه بر زیبایی باید راحت هم باشند. اندازه میز کنفرانس باید با تعداد مدعوین همخوانی داشته باشد. برای فضایی که هر شخصی در پشت میز می نشیند یک اندازه استانداردی وجود دارد. فضای مورد نیاز برای هر نفر 65 تا 70 سانتیمتر در نظر گرفته شده است تا افراد فضای کافی داشته باشند و به راحتی بتوانند حرکت کنند. ارتفاع استانداردی که برای میز کنفرانس در نظر گرفته شده است 75 سانتیمتر می باشد.

برای میز کنفرانس می توان از میز مدولار استفاده کرد. میز کنفرانس مدولار قابلیت این را دارد که اندازه آن بر اساس تعداد نفرات تنظیم شود.

انواع میزهای گرد و بیضی شکل مناسب جلساتی می باشند که تمامی افراد به صورت رو در رو با یکدیگر بحث و تبادل نظر می کنند. انواع میزهای مستطیل و مربعی شکل مناسب جلساتی می باشند که فقط یک نفر سخنرانی می کند و سایر افراد شنونده هستند.  

برای اتاق های کنفرانس کوچک از یک میز معمولی استفاده می شود. برای اتاق های بزرگ از میزهای کنفرانس یو شکل استفاده می کنند. به دلیل این که وسط خالی این میزها به میزبان اجازه می دهد تا راحت تر رفت و آمد کند و از مهمان ها پذیرایی کند.

اتاق کنفرانس

 ویژگی آکوستیک در طراحی اتاق کنفرانس

وضوح و شفافیت صدا در یک سالن کنفرانس یک ویژگی بسیار حائز اهمیت است. حاضرین در جلسه باید صدای سخنران را کاملا واضح و به راحتی  بشنوند. از این رو نصب پنل های آکوستیک در اتاق کنفرانس می تواند بسیار کمک کننده باشد. این پنل ها صداهای مزاحم را جذب می کنند و مانع اکو صدا می شوند. ویژگی بارز آکوستیک به گونه ای است که صداهای بیرونی در داخل اتاق شنیده نمی شوند و صدای داخل اتاق هم بیرون نمی رود.

همچنین سیستم های تهویه هوا دارای سر و صداهای مزاحمی هستند که باعث حواس پرتی افراد می شود. سیستم آکوستیک در رفع این مشکل هم بسیار موثر است.  

علاوه بر این، استفاده از عایق صدا در دیوارها هم بسیار کمک کننده می باشند. عایق صدا از ورود صداهای مزاحم به اتاق جلوگیری می کند و مانع خروج صدا از اتاق به بیرون می شود و این گونه محرمانه بودن جلسات هم حفظ شود. فضای آرام و بدون سر و صدا باعث می شود افراد تمرکز بیشتری داشته باشند.

اتاق کنفرانس

ویژگی صندلی در طراحی اتاق کنفرانس

انتخاب صندلی برای مدیرعامل در اتاق کنفرانس یکی دیگر از ویژگی هایی است که باید در طراحی اتاق کنفرانس به آن توجه خاصی داشته باشید. صندلی مدیرعامل در سالن کنفرانس در نظر مدعوین نماد موقعیت و شرایط شرکت تلقی می شود. صندلی شیک و گران قیمت در دید مخاطب این تصور را ایجاد می کند که شرکت از درآمد خوب و بالایی برخوردار است و شرکت در شرایط خوبی به سر می برد. و این گونه بهتر می توانید افراد را تحت تأثیر قرار دهید و به اهداف خود نزدیک تر شوید.

اتاق کنفرانس

صندلی های شرکت کنندگان در جلسات هم علاوه بر زیبایی باید راحت و مطلوب باشند و از استانداردهای لازم برخوردار باشند. آرگونومی و کیفیت صندلی ها باید طوری انتخاب شده باشد که افراد در طول جلسات طولانی با نشستن بر روی آنها احساس رضایت داشته باشند و دچار خستگی و ناراحتی نشوند.

اتاق کنفرانس

ویژگی رنگ بندی در طراحی اتاق کنفرانس

رنگ بندی در دکوراسیون اداری ویژگی دیگری است که باید به آن پرداخته شود. در اتاق کنفرانس باید بین رنگ فضا و مبلمان به کار رفته هارمونی وجود داشته باشد. رنگ دیوارها، سقف و کفپوش باید در هماهنگی کامل باشند و کارشناسانه انتخاب شده باشند. برای اتاق های کنفرانس کوچک بهتر است که از رنگ های روشن استفاده شود تا اتاق بزرگتر و دلبازتر به نظر بیاید. برای اتاق های بزرگ می توان از رنگ های تیره هم استفاده کرد.

اتاق کنفرانس

ویژگی نورپردازی در طراحی اتاق کنفرانس

نور از ویژگی های موثر در طراحی اتاق کنفرانس می باشد.سالن کنفرانس باید از نور کافی برخوردار باشد تا افراد احساس کسالت نکنند و انرژی شان تحلیل نرود. برای بهره بردن از نورهای طبیعی می توان از پارتیشن های شیشه ای و رنگ های بسیار روشن در طراحی استفاده کرد.   

در صورت کافی نبودن نور طبیعی باید از سیستم نورپردازی در دکوراسیون اداری بهره گرفت. سیستم نورپردازی باید به گونه ای باشد که قابلیت تنظیم داشته باشد تا بتوان در صورت لزوم نور اتاق را کم یا زیاد کرد. چراغ های سقفی برای روشنایی عمومی به کار می روند. با به کارگیری لامپ های LED می توان نواحی مهم را برجسته کرد و توجه ها را به آن بخش معطوف کرد. از لامپ های دیواری هم برای روشنایی دیوار استفاده می شود.  

اتاق کنفرانس

ویژگی چیدمان مبلمان در طراحی اتاق کنفرانس

نحوه ی چیدمان میز و صندلی اتاق کنفرانس ویژگی دیگری است که مورد توجه طراحان دکوراسیون قرار دارد. قبل از انتخاب میز و صندلی باید نحوه چیدمان آن ها مشخص شود تا انتخاب مناسبی صورت بگیرد. چینش مبلمان بسته به فضای موجود به شیوه های گوناگونی صورت می گیرد.

چیدمان مبلمان مناسب دکوراسیون اداری به شکل نیم دایره باعث می شود که همه توجه ها به یک نقطه در اتاق جلب شود. در این سبک هیچ جای پنهان یا نقطه کوری وجود ندارد. همه افراد در معرض دید قرار دارند. این سبک مناسب تعداد افراد کم می باشد و برای تعداد افراد بیش از 50 یا 60 نفر مناسب نیست.

چیدمان مبلمان به صورت بیضی شکل مناسب جلسات هیئت مدیره می باشد تا مشارکت بهتری داشته باشند.

در چیدمان مبلمان به سبک کلاس درس، میزها و صندلی ها به صورت ردیفی چیده می شوند و یک نفر در مقابل سایر افراد به سخنرانی می پردازد.  

اتاق کنفرانس

استفاده از یک نمایشگر در طراحی اتاق کنفرانس

بر اساس فضای موجود در اتاق کنفرانس باید یک نمایشگر مناسب با آن انتخاب شود. محل قرار گیری نمایشگر و اندازه آن باید به گونه ای باشد تا به آسانی برای همه مدعوین قابل رویت باشد.

نمایشگری که امروزه برای اتاق کنفرانس مناسب تر و کاربردی تر تشخیص داده شده است، یک دیوار ویدیوییLED می باشد. این نمایشگر موجب می شود تا تمامی افراد، تصویر واضح و شفافی داشته باشند.

اتاق کنفرانس

به کارگیری تجهیزات در طراحی اتاق کنفرانس

اتاق کنفرانس باید مجهز به تجهیزاتی مانند پورت تلفن و دیتا، لپ تاپ، پرینتر و دستگاه فکس باشد تا افراد مجبور نباشند اتاق را ترک کنند. بُردهای هوشمند یا وایت بُردهای الکترونیکی از ملزومات اتاق کنفرانس می باشند که اطلاعات را به صورت فایل های دیجیتال ذخیره می کنند و دیگر نیازی به یادداشت برداری نمی باشد.

گاهی مجبور هستید با افرادی که در خارج از کشور حضور دارند یا امکان حضور در جلسات شرکت را ندارند از طریق ویدیو کنفرانس، جلسه داشته باشید. طراحی و دکوراسیون اتاق کنفرانس در ذهن آن ها تصویری از شرکت یا سازمان را تداعی می کند. این تصویر در تصمیم گیرهای آن ها می تواند نقش بسیار سرنوشت ساز و تعیین کننده ای داشته باشد. تکنولوژی کنفرانس ویدیویی یکی از ملزومات سالن کنفرانس در تمامی نقاط دنیا به شمار می آید.

و در صورتی که سالن کنفرانس بزرگ باشد لازم است که برای هر فرد یا برای هر دو نفر یک بلندگو نصب شود.

اتاق کنفرانس

سخن پایانی

در طراحی اتاق کنفرانس باید ویژگی های بسیاری مانند میز کنفرانس، تجهیزات سیستم های صوتی و تصویری، نورپردازی، کیفیت و آرگونومی صندلی ها، کفپوش، رنگ بندی، دیوارپوش و آکوستیک و غیره مورد توجه قرار بگیرند.

 اتاق کنفرانس یکی از مهمترین بخش های یک شرکت یا سازمان می باشد. در واقع این مکان سمبُلی از اعتبار شرکت می باشد و مدعوین توجه خاصی به این بخش دارند. همچنین گاهی اوقات لازم است که کارکنان و کارشناسان در این محل گرد هم آیند و تصمیمات مهمی را اتخاذ کنند. بنابراین طراحی کارشناسانه اتاق کنفرانس در چشم انداز مالی و کاری یک شرکت نقش اساسی دارد. 

طراحان دکوراسیون در گروه معماری آرکا با ایده هایی نو و خلاقانه در جهت طراحی اتاق کنفرانس آماده هر گونه مشاوره و همکاری با شما عزیزان هستند.  با طراحان آرکا، اتاق کنفرانس خود را به یک محیط حرفه ای تبدیل کنید. این محیط منجر به افزایش بهره وری شرکت می شود و آینده ای روشن را برای آن به ارمغان می آورد.   

گروه معماری آرکا در تمامی زمینه های ساخت و ساز از قبیل مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت، بازسازی (مسکونی، اداری، تجاری)، طراحی دکوراسیون داخلی و … فعالیت دارد. برای بهره مندی از نظرات تخصصی و کارشناسانه ی گروه آرکا تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

پارتیشن اداری آلومینیومی

پارتیشن اداری آلومینیومی

پارتیشن اداری آلومینیومی پارتیشن اداری آلومینیومی در شرکت ها و سازمان ها به دلیل استحکام و مقاومتی که دارد بسیار زیاد در دکوراسیون اداری مورد

ادامه مطلب »
طراحی ساختمان پنت هوس

طراحی ساختمان پنت هوس

طراحی ساختمان پنت هوس طراحی ساختمان پنت هوس شامل ویژگی هایی است که در اکثر آپارتمان های ساختمان یافت نمی شود. طراحی ساختمان ممکن است

ادامه مطلب »

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (31) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (69) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (32) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏