لابی در دکوراسیون اداری

لابی در دکوراسیون اداری

امروزه ساختمان های اداری بسیار گسترده تر شده اند و طراحی و دکوراسیون اداری بخش های مختلف ساختمان  بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. این موضوع باعث شده است که در طراحی معماری ساختمان های اداری تغییرات چشمگیری به وجود آید. یکی از بخش هایی که باید در طراحی و دکوراسیون اداری آن دقت زیادی مبسوط داشت، لابی در دکوراسیون اداری می باشد. لابی در دکوراسیون اداری جایست که رفت و آمدهای زیادی صورت می پذیرد.

در واقع لابی یکی از مکان های استراتژیک در دکوراسیون اداری می باشد. کارمندان در این مکان با هم آشنا می شوند و با یکدیگر به تعامل می پردازند. از این رو بسیاری از نظرات و ایده های خلاقانه در این مکان رد و بدل می شوند. یکی از شگردها و استراتژی های شرکت های بزرگ و مطرح دنیا در طراحی و ساخت لابی این است که باعث شوند کارمندان در این محل با یکدیگر برخورد و تبادل نظر کنند.

لابی در دکوراسیون اداری

برای مراجعه کنندگان لابی اولین مکانی است که با آن مواجه می شوند. در واقع این فضا نشان دهنده موقعیت و کلاس کاری اداره یا سازمان می باشد و ذهنیت اولیه از آن اداره یا سازمان را در مراجعه کنندگان ایجاد می کند. طراحی و دکوراسیون لابی بر روی دیدگاه و نگرش مراجعه کنندگان اثر می گذارد و می تواند به افراد حس خوشایند و یا حس ناخوشایندی را القا کند و به نوعی در جذب افراد تأثیر گذار است. بنابراین طراحی داخلی و دکوراسیون فضاهای عمومی و مشترک مانند لابی بسیار حائز اهمیت می باشند.

لابی در دکوراسیون اداری

فضای نشیمن لابی در دکوراسیون اداری

برای لابی در دکوراسیون اداری بهتر است که فضایی برای پذیرایی و انتظار افراد در نظر گرفته شود که فضای نشیمن نامیده می شود. فضای نشیمن با توجه به نوع فعالیت اداره یا سازمان و تعداد مراجعه کنندگان، طراحی و دکور می شود. لابی فقط یک فضای انتظار نیست بلکه تمثیلی از معماری و طراحی ساختمان می باشد. همچنین لازم است بدانید که لابی ها یکی از بخش های رقابتی میان ساختمان های گوناگون محسوب می شوند.

لابی در دکوراسیون اداری

مبلمان لابی در دکوراسیون اداری

مبلمان اداری که در قسمت نشمین لابی استفاده می شود معمولا شامل نیم ست مبلمان، کاناپه، میز جلو مبلی یا ترکیبی از مبل و صندلی می باشند که در جذاب تر و دلنشین تر شدن فضا تأثیر بسزایی دارند. در صورت تمایل می توان این بخش از لابی را با پارتیشن بندی جدا کرد. از فضای نشیمن لابی می توان به عنوان فضای انتظار، استراحت  یا ملاقات های کوتاه  بهره برد.

 مبلمان اداری فضای نشیمن لابی باید از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشند و رنگ خیلی روشنی نداشته باشند. مبلمان باید به گونه ای باشد که به راحتی قابل تمیز کردن و ضد آب باشد، به عنوان مثال مبل های چرمی می توانند گزینه مناسبی برای فضای نشیمن لابی باشند.

علاوه بر مبلمان زیبا و راحت  می توان در فضای نشیمن لابی بر روی دیوار یک سینمای خانواده نصب کرد. تهویه هوای مطلوب از نکات دیگری است که باید در فضای نشیمن لابی مورد توجه قرار گیرد.  

لابی در دکوراسیون اداری

فضای نگهبانی لابی در دکوراسیون اداری

در بخش لابی برخی از ساختمان های اداری رفت و آمد بسیار زیاد می باشد. لازم است برای حفظ امنیت افرادی استخدام شوند تا به عنوان نگهبان مراقب رفت و آمدها باشند. این بخش از لابی متشکل از یک پیشخوان یا میز و صندلی و امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با افراد ساختمان می باشد.

قسمت نگهبانی باید در معرض دید افراد قرار داشته باشد تا افرادی که نیاز به اطلاعات دارند به نگهبان مراجعه کنند. همچنین این بخش باید در مکانی مستقر شود تا بر کلیه فضاهای رفت و آمد نظارت کافی داشته باشد مانند جلوی درب در دکوراسیون اداری . وجود دوربین مخفی و دزدگیرهای امکان هم از تجهیزات ضروری می باشند.

لابی در دکوراسیون اداری

انتخاب کفپوش لابی در دکوراسیون اداری

انتخاب کفپوش در دکوراسیون اداری لابی باید از دوام و استحکام کافی برخوردار باشد و لیز هم نباشد. همچنین نوع کفپوش باید به گونه ای باشد که راحت تمیز شود. برای لابی های بزرگ و لابی های پر تردد بهتر است که از کفپوش های به رنگ تیره استفاده نشود. رنگ تیره اثر کفش و گرد و غبار را به سرعت نمایان می کند و ظاهری نازیبا می سازد.

همین طور از به کار بردن فرش، گلیم و گبه و غیره در این قسمت پرهیز کنید چون مدام لیز می خورند و جا به جا می شوند مگر این که در زیر میز قرار دهید تا ثابت باقی بمانند. ولی در ابتدای ورودی لابی، درمقابل در ورودی، داخل آسانسور یا مقابل درب آسانسور وجود یک پادری لازم است و به خصوص در روزهای بارانی و برفی ضروری می باشد.

لابی در دکوراسیون اداری

انتخاب دیوارپوش لابی در دکوراسیون اداری

برای دیوارپوش فضای لابی از رنگ روغن، کاغذ دیواری، سنگ، سرامیک یا چوب استفاده می شود. انتخاب دیوارپوش بر اساس اندازه محیط، نور و دکوراسیون اداری صورت می گیرد. اگر رنگ به عنوان دیوارپوش انتخاب شود بهتر است که از ترکیب چند رنگ استفاده شود. ترکیب رنگ ها باید طوری باشند که نه خیلی روشن و نه خیلی تیره باشند. برای این منظور مقاله رنگ در دکوراسیون اداری را ببینید.

طراحی سقف لابی در دکوراسیون اداری

سقف لابی معمولا بلند و مرتفع می باشد. طراحی سقف اداری لابی  با توجه به متراژ محیط و سبک دکوراسیون صورت می گیرد. در فضاهای مدرن، سقف به صورت مدرن و در فضاهای کلاسیک، سقف به صورت کلاسیک طراحی می شود.

لابی در دکوراسیون اداری

نورپردازی لابی در دکوراسیون اداری

نورپردازی لابی در دکوراسیون اداری باید علاوه بر روشنایی، جلوه خاصی به فضا بدهد و طراحی و دکوراسیون لابی را به زیبایی نمایان سازد. نورپردازی اداری لابی دو هدف را دنبال می کند. یکی جلوه گر کردن فضای نشیمن و فضای نگهبانی و دیگری جلوه گر کردن دکوراسیون لابی می باشد. با استفاده از نورپردازی می توان بخش های مهمی را مانند لوگوی حک شده بر روی میز نگهبانی را برجسته سازی کرد.   

برای نورپردازی فضای لابی می توان از لوسترهای آویز یا سقفی، هالوژن های توکار، لوسترها و چراغ های دیوارکوب، آباژور و یا چراغ های رومیزی و یا پایه بلند ایستاده استفاده کرد. نورپردازی باید با توجه به سبک طراحی لابی انتخاب شود. به عنوان مثال برای سبک مدرن بهتر است از نورهای خطی و هالوژن ها استفاده گردد.

لابی در دکوراسیون اداری

استفاده از گیاهان در لابی

استفاده از گل و گیاهان در دکوراسیون اداری و مخصوصا در لابی جان و نفسی تازه به فضا می بخشد. در فضاهای لابی معمولا از گیاهان بلند و بزرگ استفاده می شود تا با  وسعت محیط هماهنگی لازم را داشته باشند. گیاهان در هر مکانی باعث طراوات بخشیدن به آن محیط می شوند و شادابی و سرزندگی  را به فضا القا می کنند که لابی ها نیز از این موضوع مستثنی نیستند. 

استفاده از وسایل دکوری در طراحی لابی

آثار هنری، آباژورها، تابلوها، مجسمه ها و لوگوی شرکت می توانند به عنوان دکور لابی در دکوراسیون اداری به کار بروند و فضا را زیباتر و جذاب تر کنند. وسایل دکوری باید مطابق با سبک به کار رفته در طراحی لابی انتخاب شوند. محل قرار گیری این وسایل باید در جایی باشد که برای رفت و آمد افراد مزاحمتی ایجاد نکنند. در صورت وجود پنجره در لابی از پرده های اداری برای پوشاندن آن استفاده شود. هم چنین با پارتیشن بندی اداری مناسب میتوان به زیبایی این فضا کمک کرد.

لابی در دکوراسیون اداری

کلام پایانی

مکان هایی مانند لابی که افراد برای تبادل نظرات و ایده ها در آن تردد می کنند بیشترین تأثیر را بر تصمیم نهایی آن ها می گذارد. طراحی این مکان ها باید به صورت حرفه ای و تخصصی صورت بگیرد. طراح و دکوراتیو لابی باید دانش و مهارت لازم و کافی را داشته باشند و از ارتباط بین رنگ ها و اثرگذاری آن ها بر افراد کاملا مطلع باشند.

طراحان و دکوراتیوهای خبره گروه معماری آرکا مطابق با خواست و سلیقه شما بهترین طرح های کارشناسی شده مربوط به طراحی و دکوراسیون لابی را ارائه می دهند. علاوه بر این گروه معماری آرکا در تمامی زمینه های مربوط به ساخت و ساز، طراحی و دکوراسیون داخلی آماده ارائه خدمات می باشد. شما میتوانید از طریق فرم های تماس یا شبکه های اجتماعی با ما در تماس باشید.  

اشتراک گذاری پست

مطالب پیشنهادی

اصول طراحی داخلی ویلا

اصول طراحی داخلی ویلا

اصول طراحی داخلی ویلا مقدمه در عصر جدید که پیشرفت تکنولوژی و زندگی صنعتی باعث جدایی افراد از محیط آرام و بکر طبیعت گردیده است

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها
آرکا (8) اصول طراحی اداری (19) انواع دکوراسیون اداری (32) بازسازی (20) بازسازی خانه (19) بازسازی داخلی (16) بازسازی داخلی ساختمان (12) بازسازی ساختمان (44) بازسازی ساختمان قدیمی (14) ترفند های دکوراسیون اداری (10) دکوراسیون (40) دکوراسیون اداری (71) دکوراسیون اداری شیک (13) دکوراسیون اداری مدرن (22) دکوراسیون اداری کلاسیک (12) دکوراسیون داخلی (108) دکوراسیون داخلی مدرن (9) دکوراسیون طراحی داخلی (53) طراحی اداری (34) طراحی داخلی (83) طراحی داخلی ساختمان (16) طراحی دکوراسیون آشپزخانه (9) طراحی دکوراسیون اداری (34) طراحی دکوراسیون تجاری (12) طراحی دکوراسیون خانگی (28) طراحی دکوراسیون داخلی (97) طراحی ساختمان (20) طراحی غرفه (14) طراحی غرفه نمایشگاهی (13) طراحی ویلا (10) طراحی پارتیشن (8) طراحی پارتیشن بندی اداری (8) غرفه سازی (19) غرفه نمایشگاهی (9) قوانین قرارداد مشارکت در ساخت (8) مدیریت پیمان (11) مزایای مشارکت درساخت (7) مشارکت درساخت (10) مشارکت در ساخت بنا (10) مشارکت درساخت چیست (7) پارتیشن (9) پارتیشن اداری (16) پارتیشن اداری شیشه ای (8) پارتیشن بندی (10) پارتیشن بندی اداری (13)
ارسال پیام
اگر سوالی دارید ما 24 ساعته آنلاین هستیم
گروه معماری آرکا
سلام دوست عزیز🤚
هر سوالی داری بپرس ما همیشه آنلاین و پاسخگوی سوالات شما هستیم. 🙏